رئیس شورای عالی استان ها:

لزوم آموزش نمایندگان مردمی شورا و مجلس

لزوم آموزش نمایندگان مردمی شورا و مجلس

به گزارش بکسیها، رییس شورای عالی استانها در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه امروز تهران اشاره کرد: ما فکر می نماییم کسی که ثبت نام می کند برای نمایندگی مردم، چه در شوراها، چه در نمایندگی مجلس در همان حال باید وزارت کشور با همکاری شورای عالی استانها یک بسته آموزشی در اختیار آن کاندیدا بگذارد که در جریان وظایف، تکالیف و توانمندی هایی که باید در عرصه خدمت به مردم داشته باشد، قرار گیرد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا پرویز سروری رئیس شورایعالی استان ها و نائب رئیس شورای شهر تهران بعنوان نخستین سخنران قبل از خطبه های نماز جمعه امروز تهران به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی بر مبنای حضور مردم در همه عرصه های تصمیم سازی و تصمیم گیری شکل گرفت و وقوع انقلاب اسلامی هم بر همین شکل بود.
سروری افزود: حضرت امام(ره) در طول مبارزات برای رسیدن به پیروزی در انقلاب اسلامی هیچگاه حاضر نشد قطب های قدرت را در این مورد مداخله بدهد. هیچ یک از احزاب، گروه ها و بلوک های قدرت مثل شوروی و آمریکا نتوانستند در لایه های تصمیم گیری نظام مداخله کنند چون که طراحی امام خمینی (ره) این بود که قدرت واقعی پس از خداوند که منبعث از اراده حضرت حق است در مردم تجلی پیدا کرده و اگر مردم در جریان مسائل قرار گیرند آن موقع است که با تمام توان و قدرت در دفاع از نظام جمهوری اسلامی حرکت خواهند کرد.
رئیس شورایعالی استان ها اظهار نمود: بنابراین است که می بینیم امام امت در نخستین انتصابات و پیام هایی که پس از وقوع انقلاب اسلامی داد تشکیل شوراهای کشور بود. در ۹ اردیبهشت سال ۱۳۵۷ که تنها چند ماهی از وقوع انقلاب اسلامی نگذشته بود امام(ره) بیانیه تشکیل شوراهای کشور را صادر کرد که موضع تصمیم سازی و تصمیم گیری را به مردم منتقل کند تا در جریان سرنوشت خود بیشترین نقش و مشارکت داشته باشند.
سروری افزود: فلسفه نمازهای جمعه در کشور هم بر همین مبنا است. چرا برای نماز جمعه وجوب قرار داده شده است؟ وجوب عینی در زمان حضور امام زمان و وجوب تاخیری در زمان غیر امام زمان؛ اما مساله وجوب تاکید گردیده است چون که مردم باید در جریان امور قرار گیرند و نسبت به روند کارها در کشور آگاه باشند. بنابراین نماز جمعه را نماز سیاسی عبادی می دانند، یعنی خطیبی که یا حاکم اسلامی است یا از سوی حاکم اسلامی منصوب می شود وظیفه دارد که مردم را در جریان همه موضوعات و مسائل کشور قرار دهد. این نشان داده است که باید مردم در ارتباط با تغییرات و تحولات و تصمیمات و موضوعات جاری کشور به روز باشند.
وی ادامه داد: این نشان داده است که خداوند تبارک و تعالی بسیار تاکید دارند بر این که باید امور با بصیرت بخشی به مردم و حضور هوشمندانه مردم در عرصه های تصمیم گیری خود صورت گیرد.
رئیس شورای شهر تهران اظهار داشت: شوراهای کشور که بزرگترین تشکل موثر و اثرگذار کشور هستند؛ ۱۲۶ هزار نفر در کل کشور از سطح روستاها، بخش ها، شهرستان ها، شهرها، استان ها و شورایعالی استان ها منبعث از آرای مردم شکل می گیرند که این تشکیلاتی بی نظیر و ظرفیتی بی بدیل است و هیچ تشکیلاتی را نمی توان با آن مقایسه کرد. آنها از مردم رای می گیرند و مجموعه ای که معتمد مردم است و منتخب مردم است در همه عرصه های کشور می تواند اثرگذار باشد.
ظرفیت شوراها در کشور بهترین ظرفیت برای ایجاد صلح و سازش است

سروری اظهار نمود: خدمت رئیس قوه قضاییه اظهار و این مورد را مطرح کردم که در قضایای صلح و سازشی که در کشور در شوراهای حل اختلاف انجام می شود ظرفیت شوراها در کشور بهترین ظرفیت برای ایجاد صلح و سازش است. یعنی این ها منتخب و معتمد مردم هستند و می توانند به جای تشکیل پرونده قضایی با مداخله صلح و سازشی خود زمینه را برای کاهش پرونده ها در قوه قضاییه و انسجام در بین مردم ایجاد کنند. ریاست محترم قوه قضایی از این مورد استقبال کردند و قرار شد جلسات مشترکی داشته باشیم که از این ظرفیت عظیم و بزرگ به نحو شایسته استفاده نماییم.
وی افزود: اما چرا از ظرفیت منتخب و معتمد مردم استفاده حداقلی می شود؟ پس از پیام حضرت امام خمینی(ره) در کشور اتفاقات خیلی سختی افتاد و گروههای تجزیه طلب در استانهای مرزی کشور شروع به ایجاد ناامنی در کشور کردند و وقوع جنگ و تجاوز آشکار نظام بعثی فرآیند شکل گیری شوراها را عقب انداخت که به تعبیری روشن تر شوراها دیرهنگام متولد شدند.
رئیس شورایعالی استان ها اظهار داشت: این دیرهنگام متولد شدن شوراها سبب شد تا شوراها در کشور نتوانند در جایگاه دقیقی که امام امت مد نظرش بود قرار گیرند. اصل ۱۱۰ و ۱۰۱ قانون اساسی و فصل هفتم قانون اساسی دلالت بر اهمیت حضور مردم در همه عرصه های تصمیم گیری و تصمیم سازی دارد. در اصل ۱۰۰ قانون اساسی منتخبان، خبرگان مردم و موسسان جمهوری اسلامی ایران شوراها را از ارکان تصمیم گیری کشور قلمداد کردند و در اصل ۱۰۱ قانون اساسی به صورت صریح اعلام می کند که برای رفع تبعیض و جلب همکاری برای برنامه های عمرانی و رفاهی استان ها، شورایعالی استان ها تشکیل می شود.
وی افزود: برای عدالت محور بودن جامعه و به جهت اینکه تبعیض در روند کار و فعالیت مسئولین در ارتباط با خدمت به مردم بروز و ظهور پیدا نکند باید شورای عالیه ای تشکیل گردد که این مسئولیت بزرگ را انجام دهد؛ اما فرایندهای ناکارآمدی که در این رابطه به وجود آمد باعث شد که شوراها در راه اصلی وظایف خود در قانون اساسی قرار نگیرند. امروز تلاش ما این است که در این حوزه نقش آفرینی نماییم.
لزوم آموزش نمایندگان مردم در مجلس و شورا بعد از منتخب شدن

سروری با اشاره به اینکه ۱۲۶ هزار عضو و نماینده مردمی که در اقصی نقاط کشور رای می گیرند تا خدمت به مردم ارائه کنند متاسفانه به علت این فرآیند معیوب نتوانستند در یک مدل آموزشی قرار گیرند، اظهار داشت: یعنی کسی که رای از مردم می گیرد تا روی صندلی تصمیم سازی برای خدمت به مردم بنشیند کمترین آموزش موردنیاز را نمی بیند و این مشکل اساسی است که با آن مواجه هستیم. ما فکر می نماییم کسی که ثبت نام می کند برای نمایندگی مردم، چه در شوراها، چه در نمایندگی مجلس در همان حال باید وزارت کشور با همکاری شورایعالی استان ها یک بسته آموزشی در اختیار آن کاندید بگذارد که در جریان وظایف، تکالیف و توانمندی هایی که باید در عرصه خدمت به مردم داشته باشد قرار گیرد. همینطور بعد از منتخب شدن باید آموزش های حضوری و غیر حضوری در ارتباط با وظایف خود داشته باشد.
وی تصریح کرد: از مجموع ۱۲۶ هزار نفری شوراها فقط ۴ دهم درصد یعنی حدود ۴۰۰ و خرده ای پرونده از تخلفات شکل گرفته است. بررسی میدانی ما نشان داده است که بیشتر از ۵۰ درصد این تخلفات در مورد عدم اطلاع دقیق از حوزه وظایف است که منجر به بروز تخلفاتی شده که برای مردم خسارت آمیز بوده است؛ بنابراین فکر می نماییم مهم می باشد که بتوان اقدامات موثری را در این حوزه برای نمایندگان انجام داد.
سروری اظهار داشت: شورایعالی استان ها بعنوان نخ تسبیح جریان مدیریت شهری کشور و وظیفه دارد تلاش کند تا تمام فرایندهایی که در زندگی مردم نقش آفرین است به بهترین شکل اصلاح گردد. مردم اگر برای صدور پروانه به شهرداری ها رجوع کنند با فرایندی طولانی برای رسیدن به پروانه ساختمانی مواجه می شوند و نکته دیگر این که چون متقاضی با متصدی صدور پروانه به صورت مستقیم در ارتباط می باشد احتمال وجود فساد و رانت به شدت افزوده می شود. اگر فرآیند اصلاح گردد و ارتباط متصدی و متقاضی را قطع نماییم و متقاضی صرفاً از راه سیستم ارتباط برقرار کند این انحراف، رانت و فساد کاسته می شود.
امضاهای طلایی در صدور پروانه ساختمانی حذف می شود
به قول رئیس شورایعالی استانها، در شورایعالی استان ها و شورای شهر تهران به شدت به دنبال این هستیم که طول صدور پروانه را کاهش دهیم و در عین حال از موضوعات ایمنی و کیفیت فنی ساختمان ها هم کاسته نشود. تا هم اکنون به نتیجه گیری های خوبی رسیدیم و در گروههای کارشناسی در این حوزه تلاش زیادی می شود. اگر فرایندها اصلاح گردد امضاهای طلایی هم حذف می شود که باعث بروز فساد و مشکلات اساسی در کشور شده است. پس مهم می باشد که بتوانیم ارتباط مناسبی را با مردم در زمینه اشکالاتی که در زمینه شهرداری ها و شوراها وجود دارد به صورت مستقیم داشته باشیم. سامانه مردمی را در این رابطه طراحی کردیم که مردم می توانند تخلفات و مشکلات موجود را به صورت مستقیم مطرح کنند و نتیجه اقدامات را به صورت مستقیم به آنها گزارش دهیم.

درخواست از مردم برای ثبت تخلفات مدیریت شهری در سامانه ملی ثبت تخلفات
وی افزود: از مردم خواهش می نماییم که در سامانه ملی ثبت تخلفات مدیریت شهری حضور داشته باشند و مطالب را به ما منتقل کنند.
سروری در انتها به حضور شهرداران در نمایشگاه خواهر خوانده در تهران اشاره نمود و اظهار داشت: بیشتر از ۱۵ شهر دنیا در این نمایشگاه حضور پیدا کردند و زمینه مناسبی برای تعامل شهرداری ها در داخل و خارج کشور برقرار شد که بتوانیم در توسعه روند کیفیت بخشی به نیازهای مردم اقدامات موثری را انجام دهیم.1401/04/18
22:03:30
0.0 / 5
652
تگهای خبر: آموزش , كیفیت , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد