پشت پرده مافیایی 80 درصد دستفروشی های تهران

پشت پرده مافیایی 80 درصد دستفروشی های تهران

به گزارش بکسیها، شهردار منطقه ۱۱ ضمن اشاره به سازمان یافته بودن مبحث دستفروشی، اظهار داشت: تصویر نادرستی که از دستفروشان در ذهن مردم بوجود آمده باید اصلاح گردد و برای حل مساله آنها باید سازمان های مختلفی پای کار باشند.


سید محمد موسوی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با مبحث دستفروشی و سد معبر در منطقه ۱۱، اظهار داشت: مطابق قانون، مساله سد معبر و جمع آوری دستفروشان وظیفه شهرداری نیست. این یک مبحث بین بخشی است، در واقع وقتی دستگاه ها وظایف خویش را در حوزه کارآفرینی، اشتغال و اقتصاد انجام نمی دهند چنین معضلی ایجاد می شود. این مورد را هم باید در نظر گرفت که برخورد با دستفروشان با واکنش مثبتی از جانب مردم مواجه نمی گردد و این کار منجر به ایجاد هجمه ای رسانه ای روی مدیریت شهری خواهد شد.
وی حل مساله دستفروشان را وظیفه نیروی انتظامی دانست و در ادامه اظهار داشت: ما در شهرداری با دستفروشان واقعی مشکلی نداریم، دستفروش کسی است که برای امرار معاش خود نیازمند انجام این کار است. اما این در حالیست که ۸۰ درصد دستفروشانی که می بینید در واقع دستفروش نیستند و فروش آنها به صورت سازمان یافته و مافیایی صورت می گیرد. درآمد این افراد گاها چندین برابر مردم عادی است و به سبب شناور بودن، آمار دقیقی از این افراد نداریم.
موسوی در رابطه با ساماندهی دستفروشان در شهرداری تهران اضافه کرد: ما وظیفه سازماندهی دستفروشان واقعی را داریم اما خود آنها راغب به جابجایی نیستند. البته ما این طرح را در ناحیه یک و ۳ و انبار نفت و قلمستان شروع کردیم که به نتایج خوبی هم منجر شد؛ اما یک دست صدا ندارد و برای موفقیت این طرح همه باید پای کار باشند. نهادهایی مانند نیروی انتظامی و سازمان بهزیستی باید پای کار باشند. البته در مواردی طرح های مشترکی هم اجرا شده اما اگر مستمر نباشد مثمرثمر نخواهد بود.
شهردار منطقه ۱۱ با تاکید بر کمک رسانه ها برای اصلاح ذهنیت جامعه در رابطه با برخورد با دستفروشان، اظهار نمود: خیلی از مردم نمی دانند که درآمد دستفروشان چندین برابر مردم عادی است. این افراد عمدتا کاربلد و آموزش دیده هم هستند و با تهییج و استفاده از احساسات مردم جو غالبی ضد شهرداری ایجاد می کنند. مردم هم از سر دلسوزی از آنها حمایت می کنند و ما می خواهیم این تصویر اصلاح گردد.
وی افزود: در یک نمونه ما با این افراد در ناحیه ۳ برخورد کردیم که منجر به شکسته شدن شیشه ماشین شهرداری شد. همینطور بخشی از این دستفروشان خود اصناف هستند که جلوی مغازه هم به فروش کالاهای خود می پردازند. این شغل در مترو هم به صورت سازمان یافته وجود دارد. شاهد مثال آن هم اجناسی است که در مترو فروخته می شود و در بازارهای دیگر شهر موجود نیست.
منبع:

1401/05/31
13:19:02
0.0 / 5
532
تگهای خبر: آموزش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد