مهر بررسی می كند؛

ماجرای فیلمی که به جریمه 117 میلیارد تومانی منجر گردید

ماجرای فیلمی که به جریمه 117 میلیارد تومانی منجر گردید

بکسیها: انتشار فیلم خشک شدن چند اصله درخت در خیابان ولیعصر(عج) سبب جریمه 117 میلیارد تومانی مالک متخلف و تشکیل پرونده قضایی برای این مساله با ورود دادستانی شد.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، اوایل مردادماه بود که انتشار فیلمی از خشک شدن چند درخت در خیابان ولیعصر (عج) و در محدوده خیابان محمودیه با واکنش مهدی پیرهادی در هشتادمین جلسه شورای شهر تهران مواجه گردید.
ماجرای یک فیلم
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر در تذکر قبل از دستور هشتادمین جلسه شورای شهر تهران در واکنش به فیلم فوق الذکر با اشاره به خشک شدن درختان خیابان ولیعصر اظهار داشت: متأسفانه تعدادی درخت در این خیابان خشک شده است.
وی افزود: از شهرداری می خواهم تمام تلاش خودرا برای حفظ درختان انجام دهد و بررسی کند که علت خشک شدن این درختان چه بوده است.
پیرهادی با اعلان اینکه اقدامات حقوقی و قانونی در دین رابطه انجام شده است اظهار داشت: خواهش من این است که این مساله در مراجع قضائی بررسی شود.

خشک شدن تدریجی چندین اصله درخت در خیابان ولیعصر (ع)
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر در گفتگو با خبرنگار مهر و با تشریح جزییات این مساله اظهار داشت: متأسفانه گزارشی در خصوص قطع حدود ۱۲ درخت در خیابان ولیعصر (عج) و در محدوده خیابان محمودیه به ما ارائه شد و در اسرع وقت به دوستان اعلام کردیم که موضوع را پیگیری کنند.
پیرهادی اشاره کرد: شواهد دال بر این است که متأسفانه این درختان خشک شده اند و موضوع توسط سازمان بوستان ها درحال پیگیری است تا مشخص شود که علل وقوع این مساله چه بوده است. ساختمان ساز به مرور درختان را خشک کرده است یعنی طی دو سال سه گذشته اینها خشک شدند و مالک توجه نداشته است و طبق گزارش ها مصالحی که پای درخت ریخته شده بودند منجر به خشکیده شدن درختان شده اند.
در همین راستا؛ شهرداری منطقه یک نیز اعلام نمود: این اقدام توسط مالک ملک نوساز در خیابان ولیعصر (عج) تقاطع محمودیه پلاک ۲۷۲۸ انجام شده و ۱۰ اصله درخت چنار در این محدوده در سالهای قبل در حین عملیات ساختمانی خشک شده که در همین خصوص ضمن بررسی کارشناسی توسط کارشناس رسمی دادگستری و پیگیری اداره حقوقی منطقه، موضوع در کمیسیون ماده ۷ منطقه نیز مطرح شده و درحال صدور رأی جریمه با بالاترین ضریب است.
ورود دستگاه قضائی به ماجرای خشک شدن درختان خیابان ولیعصر (عج)
موضوع به اینجا ختم نشد؛ چونکه علی القاصی، رییس کل دادگستری استان تهران به دادستان تهران ماموریت داد تا ضمن تشکیل کارگروهی تخصصی، علل وقوع این حادثه را احصاء و در صورت احراز وقوع تخلف و یا جرم اقدامات لازم در قالب قوانین و مقررات صورت گیرد.
رئیس کل دادگستری استان تهران با تأکید بر این گزاره که محیط زیست شهری از مصادیق حقوق عامه شمرده می شود، اظهار داشت: از آن جا حفظ حقوق عامه یکی از ماموریت های دستگاه قضائی شمرده می شود، در صورت احراز تعدی به حقوق عمومی جامعه با جدیت برخورد خواهد شد.

تشکیل پرونده قضائی برای خشک شدن درختان خیابان ولیعصر (عج) با ورود مدعی العموم
در ادامه و در پی دستور القاصی، علی صالحی، دادستان تهران از تشکیل پرونده قضائی جهت بررسی علت خشک شدن درختان خیابان ولیعصر (عج) آگاهی داد و اظهار داشت: بمنظور حفظ و صیانت از منابع طبیعی، در این رابطه پرونده قضائی در دادسرای ناحیه یک تهران تشکیل شد.
دادستان تهران اشاره کرد: بعد از تشکیل پرونده قضائی، بلافاصله موضوع جهت بررسی دقیق به کارشناس مربوطه ارجاع شد. دستورات لازم برای تسریع در رسیدگی پرونده و دریافت نظرات کارشناسی و مشخص شدن علت به وجود آمدن حوادث مذکور برای درختان صادر و با عوامل و مرتکبان واقعه برخورد قانونی و قاطع صورت خواهد گرفت.
تکلیف مالک متخلف برای کاشت ۱۳ اصله درخت در محل خشک شدن درختان
در ادامه و در حاشیه برگزاری هشتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران، علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران از تکلیف مالک متخلف ساختمان که مبادرت به خشک کردن ۱۳ اصله درخت کرده بود، به کاشت ۱۳ اصله درخت در همان موقعیت آگاهی داد.

جریمه ۱۱۷ میلیارد تومانی برای مالک متخلف ملک خیابان ولیعصر (عج)
ماجرای خشک شدن درختان خیابان ولیعصر (ع) به اینجا ختم نشد؛ چونکه مهدی پیرهادی در حاشیه هشتاد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر و در جمع خبرنگاران از جریمه ۱۱۷ میلیارد تومانی برای مالک متخلف در جلسه کمسیون ماده ۷ شهرداری تهران آگاهی داد و اظهار داشت: احیانا مبلغی هم قوه قضائیه به عنوان جریمه تعیین کند و مجموعه حقوقی شهرداری تهران و منطقه یک پیگیر کیفری موضوع هستند.
اطلاعات به دست آمده حاکی از این است که در کنار جریمه ۱۱۷ میلیارد تومانی برای مالک متخلف، پرونده قضائی که با ورود مدعی العموم در این خصوص تشکیل شده، درحال رسیدگی و طی فرایندهای قضائی است.

تعامل مدیریت شهری با دستگاه قضائی درباب مصادیق حقوق عامه
علیرضا نادعلی در گفتگو با خبرنگار مهر و درباب تعامل شورای شهر و مدیریت شهری با دستگاه قضائی درباب مصادیق حقوق عامه اظهار داشت: ما به عنوان نمایندگان مردم از بعد نظارتی جایگاه حضور خود در این کرسی ها می توانیم ایرادی را دنبال نماییم، یک ترک فعل و یا تخلفی که رخ داده را شناسایی نماییم و در مورد آن تذکر دهیم و دوستان مدیریت شهری نیز وظیفه دارند موضوع را دنبال کنند.
سخنگوی شورای شهر تهران با ابراز خرسندی از ورود دستگاه قضائی به مصادیق حقوق عامه در بعد مسائل شهری اظهار داشت: این که دستگاه قضائی خصوصاً به عنوان مدعی العموم پیرو این مساله فعال شود، قابل تقدیر است؛ چونکه خیلی از اوقات زمانی که دستگاه قضائی وارد این عرصه می شود، جامعه حس امنیت پیدا می کند.
وی با اعلان اینکه این رفتارها تجربیات جدیدی است، اذعان کرد: البته به این معنا نیست که در قبل سابقه نداشته اما ورود بیشتر در زمینه هایی مانند محیط زیست و مسائلی از این قبیل که از مصادیق حقوق عامه است، برای مردم سبب امیدواری می شود و برای شورا نیز اتفاق مثبتی است.
نادعلی در بخش پایانی سخنان خود با تقدیر از ورود دادگستری استان تهران نسبت به ماجرای خشکاندن درختان خیابان ولیعصر (ع) اظهار داشت: تصور بر این است که با همکاری میان بخشی بتوان کار را با نتایج بهتر و قابل توجه تری پیش برد و آثار مثبتی را برای شهر و شهروندان به دست آورد.


منبع:

1401/06/11
12:10:47
0.0 / 5
466
تگهای خبر: خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد