مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن:

زمین خواری به صفر رسیده است

زمین خواری به صفر رسیده است

به گزارش بکسیها، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه ۷۰۰۰ هکتار زمین برای ساخت ۱.۷ میلیون واحد نهضت ملی مسکن تأمین شده است اظهار داشت: پس از تشکیل یگان محافظت از اراضی سازمان ملی زمین و مسکن، زمین خواری حدودا به صفر رسیده است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، علیرضا فخاری در نشست خبری بامداد امروز اظهار نمود: در طرح نهضت ملی مسکن تا کنون ۷۰۰۰ هکتار زمین در کل کشور شناسایی کرده ایم که یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد را شامل می شود. در استان تهران تعداد قابل توجه نیست و تا کنون ۲۷ هکتار زمین شناسایی شده اما در نظر داریم در شهرهای شرق استان تهران زمین های جدیدی را به این طرح اضافه نماییم.
وی ادامه داد: اراضی که ما در نظر گرفتیم از نظر جغرافیایی و مسائل محیط زیستی توجه شده ازاین رو چند گام نسبت به طرحهای قبلی جلو رفته ایم.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص این که چه برنامه ای برای اجرای دستورات مقام معظم رهبری درمورد مسائل بخش مسکن انجام داده اید اظهار داشت: عمده موضوعات ما برمیگردد به زیرساخت های حوزه تأمین مسکن همچون مواد و مصالح و دستمزد و سایر مسائلی که اثرگذار است. بخشی از مقررات محلی توسط شوراها اثراتش را در حوزه تأمین مسکن می گذارد. اما چیزی که اهمیت دارد تأمین منابعی است که برای تولید مسکن نیاز داریم تا تعادلی بین عرضه و تقاضا ایجاد شود.
وی افزود: واگذاری زمین مجانی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است. ما در سیستم خودمان دوستان را مجاب کردیم که نقطه نظرات خویش را برای تحقق فرمایش حضرت آقا ارائه کنند. اگر بتوانیم منابع لازم را ایجاد نماییم می توانیم در تولید مسکن ارزان تحول ایجاد نماییم. اگر یک فضای دوجانبه بین سازندگان و دولت ایجاد شود می تواند در نرخ تمام شده واحدهای تولیدی اثرگذار باشد.
فخاری همینطور در رابطه با محدودیتهای تأمین آب اظهار داشت: ما در نقاطی که محدودیت آب داریم اراضی را برای تأمین مسکن، زیر بار نخواهیم برد.

درباره رانت زمین به برخی کارمندان دولت قبل چیزی نشنیده ام
خبرنگاری پرسید در دولت گذشته در یکی از سازمان ها رانت هایی در بخش زمین به برخی کارمندان ارائه شده، چه اقدامی برای شناسایی و برخورد با این مورد انجام داده اید، فخاری پاسخ داد: من چنین چیزی را نشنیده ام.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن اراضی شناسایی شده در سطح کشور را ۱۶۰ هزار هکتار دانست و اظهار داشت: ۷۰۰۰ هکتار اراضی که حدود ۷۰۰۰ هکتار تأمین شده حدود ۱۰ درصد این عدد را شامل می شود. ازاین رو باید ببینیم چه میزان از این زمین ها به صورت یقین می تواند به دولت عودت داده شود. طرح این مورد در چارچوب ماده ۱۰ بیشتر در زمینه هماهنگی دولت با دولت بوده است. هنوز به این نقطه نرسیده ایم که دستگاههای دولتی همکاری نمی کنند. مثلاً وزارت نفت به تازگی همکاری ها و اعلام آمادگی هایی درمورد واگذاری زمین داشته اند که کارمندان وزارت نفت را صاحب خانه نماییم.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا هزینه آماده سازی اراضی به عهده متقاضیان است تصریح کرد: به نرخ امروز ۲۵ میلیون تومان برای آماده سازی زمین برای هر واحد شناسایی شده که ما بعنوان وزات راه و شهرسازی و همینطور خود کارگزاران اقدامات اولیه را برای آماده سازی انجام می دهیم. این شامل همتراز کردن زمین و تأمین زیرساختهای اولیه است. در بعضی شهرها که زمین دارای توپوگرافی تندی است مجبوریم هزینه بیشتری بدهیم که دولت بخشی از این هزینه را بر عهده می گیرد.

زمین خواری به صفر رسیده است
فخاری با اشاره به اینکه بعد از تشکیل یگان محافظت از اراضی، زمین خواری به صفر رسیده است اظهار داشت: امکان دارد برخی افراد اقداماتی را انجام دهند اما با اقدامات به هنگام خلع ید شده اند و اراضی به دولت عودت داده شده است. آمار میزان اراضی که تا کنون رفع تصرف شده به صورت کامل وجود دارد.

در غرب و شمال کشور برای تأمین زمین مشکل داریم
مدیرعامل سازمان ملی مسکن اظهار نمود: در بعضی مناطق مثل استان تهران (ایوانکی)، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و بخشهایی از کرمان برای تأمین زمین مشکلی نداریم. ولی در بعضی نقاط مثل غرب کشور و منطقه کردستان مشکل وجود دارد. در گیلان و مازندران هم به علت مرغوبیت زمین ها و این که اراضی از نوع کشاورزی است برای تأمین زمین مشکل داریم.

زمینها را در شهر تهران مولدسازی می کنیم
فخاری در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص این که علت آغاز نشدن پروژه های نهضت ملی مسکن در استان تهران که زمین هم در بعضی نقاط مثل پرند به وفور وجود دارد اظهار داشت: در شهر تهران به واقع مشکل تأمین زمین داریم. به خاطر مقررات مجبوریم اراضی را در چارچوب خدمات عمومی ارائه نماییم که ایجاد عدالت کند. یعنی اگر زمینی در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن واگذار نماییم به لحاظ عدالت اجتماعی نفع آن به عموم برسد. در جاهایی که در مرکز شهر زمین داریم در چارچوب مولدسازی واگذار می نماییم و منابع حاصل را در جهت تأمین زیرساختها برای قشری که امکان پرداخت کمتری دارند اختصاص می دهند تا انشاءالله خانه دار شدن این افراد تسریع شود.
وی اظهار نمود: با وجود محدودیتهای زمین که در استان تهران داریم توسعه مناطقی مثل پرند، پردیس، ایوانکی و شهرهایی مثل خوارزمی را در دستور کار داریم.
منبع:

1401/06/12
18:23:08
0.0 / 5
435
تگهای خبر: پروژه , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد