گزارش تجمیعی؛

اربعینی ها بخوانند

اربعینی ها بخوانند

بکسیها: امروز 19 شهریور اخبار گوناگونی از اربعین منتشر گردید که شاید زوار اربعین تعدادی از این اخبار را نخوانده باشند؛ در این بسته خبری می توانید از مهم ترین اخبار مربوط به اربعین باخبر شوید.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه: فقط هفت روز دیگر تا اربعین حسینی مانده و به همین دلیل اغلب کسانی که قصد دارند در بزرگ ترین اجتماع حسینی شرکت نمایند کول و بار سفر بسته و راهی کربلا شده اند. حضور جمعیت میلیونی از عشاق سیدالشهدا (ع) در مرزها و کشور عراق ضرورت اقدامات ویژه و شایسته زائران حسینی را از طرف کشور ایران و عراق می طلبد و به همین دلیل تمامی دستگاه هایی که به نحوی از انحاء خدمات آنها با موضوع اربعین درآمیخته، پای کار آمده اند تا خدماتی شایسته زائر امام حسین (ع) ارایه کنند. پلیس، هلال احمر، اورژانس، شهرداری تهران و… همچون نهادها و دستگاه هایی هستند که خدمات آنها در مرزها و همین طور در راه کربلا برای زائران مشهودتر است و بر همین اساس، آگاهی از خدمات و وظایف هر یک از دستگاه های دخیل در ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی یک ضرورت انکارناپذیر شمرده می شود تا در راه این سفر با کمترین مشکل مواجه شوند. در این راستا؛ امروز نیز به رسم روزهای گذشته اخبار مختلفی که در رابطه با اربعین و این سفر انتشار یافت، در این گزارش مرور می شود. گسترش خدمات هلال احمر در عراق پیرحسین کولیوند با اعلان اینکه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با برنامه ریزی که از قبل انجام داده بود از ششم شهریور ماه سال جاری کلیه تجهیزات و لجستیک خود شامل آمبولانس ها و اتوبوس آمبولانس ها، خودرو های نجات و… را به کشور عراق اعزام و در آنجا مستقر کرده است، اظهار داشت: ۳۹ مرکز درمانی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در کشور عراق فعال است و بیش از ۳۰۰ تن دارو و تجهیزات پزشکی جهت توزیع در این مراکز به کشور عراق ارسال شده است. رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به استقرار کادر درمان مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در کشور عراق و مراجعه بالای مردم برای دریافت خدمات درمانی اظهار داشت: جمعیت هلال احمر با تمام توان خود در تلاش است تا به زائران اربعین حسینی خدمات شایسته ارائه کند و به همین دلیل جهت رفع مشکلات و نقصها احتمالی بصورت شبانه روزی درحال بازدید از مراکز درمانی ثابت و سیار مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر هستیم. وی اشاره کرد: جمعیت هلال احمر در کشور عراق، روز به روز درحال گسترش کارهای امدادی است و روزانه ۱۲۰۰ نفر نجاتگر و امدادگر و ۲۸۰۰ نفر کادر درمان تا آخرین روزی که زائران در خاک عراق هستند در امتداد تامین نیازهای بهداشتی و درمانی آنها مشتاقانه می کوشند.
اعزام سه هزار نفر کادر درمان به عراق یعقوب سلیمانی در برنامه بامداد بخیر ایران با اعلان اینکه یکی از وظایف هلال احمر امدادرسانی به زوار اربعین حسینی است، اظهار داشت: کادر درمانی هلال احمر در خارج مرزها خدمات رسانی می کند و داخل کشور هم پوشش امدادی مراسم اربعین برعهده هلال احمر است. دبیرکل جمعیت هلال احمر اضافه کرد: هلال احمر در مجموعه ستاد اربعین از ۴ ماه قبل برنامه ریزی های خودرا جهت خدمت رسانی آغاز نموده بود. حدود ۳۰۰۰ نفر کادر درمان، شامل پزشک، نیروی امدادی، پرستار و… اعزام نیرو به عراق داشتیم. وی بیان کرد: در بحث دارویی پیش بینی های لازم انجام شده و مشکلی دراین زمینه نداریم. محل استقرار هلال احمر، هم در راه پیاده روی و هم در شهرهای زیارتی است و بیشتر درمانگاه های هلال احمر بصورت شبانه روزی خدمت رسانی می کنند. سلیمانی اشاره کرد: به همه مردم سفارش می نماییم در این سفر صبور باشند، زوار سفر خودرا کوتاه کنند. هلال احمر تمهیدات لازم را جهت اسکان اضطراری در مرزها پیش بینی کرده است. ارسال ۲۰۰ دستگاه اتوبوس به شهر کوت در عراق سید مجید میر احمدی در گفت و گو با شبکه خبر اظهار داشت: از زوار تقاضا می کنم تا از نیت سفر خود بگذرند و به شهرهایشان برگردند. رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی با اعلان اینکه طرف عراقی درخواست کرده است که به سبب مشکلات زیرساخت ها زوار دیگر به این کشور مراجعه نکنند، اظهار داشت: وضعیت آب و هوا در عراق به اوج گرما رسیده است و تحمل دشوار است. وی با اعلان اینکه یکی از اشکالات جدی زوار در آن سوی مرز مساله حمل و نقل است، اظهار داشت: ۲۰۰ دستگاه اتوبوس را به شهر کوت در عراق ارسال کردیم تا برای حمل و نقل زوار کمک کنند.
برگ های گذر ویژه اربعین که تا به امروز صادر شده و در دست زوار است دارای اعتبار است سردار علی ذوالقدر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بنا بر اعلام ستاد اربعین و مقامات بالاتر از روز گذشته خدمات مضاعف و آنی پلیس گذرنامه متوقف گردید. رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه فرماندهی کل انتظامی در تشریح خدمات آنی و مضاعف پلیس گذرنامه اظهار داشت: منظور از این خدمات صدور برگه گذر ویژه اربعین و برچسب تمدید اعتبار برای گذرنامه های فاقد اعتبار است. رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه اظهار داشت: این مساله (عدم صدور برگ گذر ویژه و برچسب اعتبار) به سراسر کشور و به تمامی مراکز صدور گذرنامه و دفاتر پلیس +۱۰ اعلام شده است و به هیچ عنوان بر گذر ویژه اربعین صادر نمی گردد. ذوالقدر با اعلان اینکه برگ های گذر ویژه اربعین که تا به امروز صادر شده و در دست زوار است دارای اعتبار است، اظهار داشت: افرادی که این برگ گذ را دارند می توانند از مرزهای زمینی و هوایی بیرون بروند. دو میلیون و بیست هزار نفر از زوار عتبات عالیات از مرزهای کشور خارج شده اند سردار حسین اشتری در گفت و گو با رسانه ملی درباب آخرین اقدامات پلیس برای تسهیل عبور و مرور زوار اربعین اظهار داشت: تمامی همکاران ما در طول مسیرها حضور دارند و پلیس های تخصصی مانند پلیس گذرنامه، راهور و مرزبانی مرتب درحال ارائه خدمات هستند. اشتری اشاره کرد: به هیچ عنوان پارکینگ ها حتی برای یک خودرو هم جا ندارد و ظرفیتشان تکمیل شده است حتی در شهرهای مرزی مانند مهران زمینهای کشاورزی هم تبدیل به پارکینگ ها شده است. فرمانده کل انتظامی کشور با اعلان اینکه اجازه خروج از کشور فقط به افرادی که در مرز هستند داده می شود، اظهار داشت: تا به امروز دو میلیون و بیست هزار نفر از زوار عتبات عالیات از مرزهای کشور خارج شده اند.
فعالیت شهرداری تهران در مناطق مرزی ادامه دارد محمدامین توکلی زاده، در حاشیه نظارت و مدیریت میدانی از پایانه مرزی خسروی در ارتباط با خدمات شهرداری تهران در مناطق مرزی اظهار داشت: همکاران شرکت اتوبوسرانی بعد از رایزنی های طولانی موفق شدند مجوز حمل و نقل درون عراق را کسب کند و امروز کارشان را از مرز خسروی و مهران شروع کردند و مشغول انجام وظیفه هستند. وی افزود: همین طور نیروهای آتش نشانی، پاکبان ها و خدمات شهری و همین طور شرکت شهر سالم هم در مرزها و هم در قرارگاه های شهرهای مقدس عراق مستقر شده و مشغول انجام خدمت هستند و این خدمات به شکل مستمر ادامه دارد و مشکلی دراین زمینه وجود ندارد. ارائه خدمات امدادی و درمانی هلال احمر به ۶۲ هزار نفر رییس ستاد اربعین شهرداری تهران اظهار داشت: مقداری آب معدنی و اقلام مورد نیاز مردم از جانب شهرداری تهران تهیه شده بود که اهتمام شد از طرق مختلف به مرزها برسد. پیرحسین کولیوند در گفت وگوی زنده با شبکه خبر با اعلان اینکه روزانه حدود هفت هزار نفر به مراکز درمانی هلال احمر در مسیرهای ترددی پیاده روی اربعین و مراکز درمانی ما در شهرهای زیارتی عراق مراجعه می کنند، اظهار داشت: غالب مراجعه کنندگان از گرمازدگی شکایت دارند و بیشتر آنها بصورت سرپایی درمان می شوند. رییس جمعیت هلال احمر در آخر عنوان کرد: هلال احمر در دو طرف مرز درحال خدمات رسانی است، کل مراجعین ما در داخل کشور ۶۲ هزار نفر بوده اند و ۳۲ هزار نفر از این افراد از خدمات اسکان اضطراری هم برخوردار شده اند. بارگیری و ارسال خدمات بهداشتی پرتابل به مرزهای کشور امید آقایی ضمن ارائه توضیحاتی درباب ادوات اعزامی به کشور عراق اظهار داشت: هم اکنون تمامی این اقلام و تجهیزات به این نقاط اعزام و تحویل مسئولان پهنه های اعلامی شده است. وی در تشریح تجهیزات ارسالی اظهار داشت: طی هماهنگی به عمل آمده ۱۰ دستگاه خودروی زباله کش برای شهرهای مهران، ایلام و مرز مهران؛ چهار دستگاه خودروی بازویی غلطان به شهرهای مهران و مرز ایلام؛ هفت دستگاه مخزن غلطان به ایلام، مهران و مرز ایلام؛ یک دستگاه جرثقیل ۲۵ تن، یک دستگاه کف کشنده و دو دستگاه خودروی امدادی برای پشتیبانی ماشین آلات، به همراه دو اکیپ نظارتی اعزام شده اند. آقایی از بارگیری و اعزام سرویس بهداشتی های پرتابل از منطقه ۵ تهران آگاهی داد و اضافه کرد: همین طور سه سرویس بهداشتی ماموت که با تریلر حمل می شود به مرزهای چذابه، شلمچه و مهران اعزام شده است. سه دستگاه خودروی تانکر آب (یک دستگاه ۱۸ هزار لیتری و دو دستگاه ۱۲ هزار لیتری) نیز به شهرهای ایلام، مهران و مرز مهران اعزام شده است. افزایش تصادفات زوار اربعین در ساعات پایانی روز سردار حسن مؤمنی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه تردد در محورها به سمت مرزهای شلمچه و چذابه روان است و ترافیکی گزارش نشده است، اظهار داشت: موج بازگشت سفرها شروع شده و متأسفانه تصادفات در ساعات پایانی روز بالا رفته است. رییس پلیس راه راهور بیان کرد: افزایش سرعت بدون مجوز در سفرها به چشم می خورد که این مساله خود می تواند عامل تصادفات باشد. مؤمنی به زوار اربعین خصوصاً آنهایی که در راه بازگشت هستند سفارش کرد تا با سرعت مطمئنه حرکت کنند.
خدمات حمل و نقلی اتوبوسرانی تهران در خاک عراق ادامه دارد بهرام نکاحی با اعلان اینکه باتوجه به سیاست های دولت عراق در خصوص این که امر جابجایی مسافران ابتدا از طرف عوامل این کشور صورت گیرد و در صورت نیاز از ظرفیت اتوبوس های اعزامی ما استفاده کنند، اظهار داشت: چند روز در خاک عراق هستیم و ناگزیر از ظرفیت اتوبوس ها در خاک این کشور و نزدیک مرز استفاده کردیم. مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی با اشاره به این که استقبال بی نظیر زوار با ظرفیت گذرگاه هم خوانی ندارد و بالطبع مشکلاتی به وجود می آید، اظهار داشت: از روز گذشته خدمات رسانی ناوگان اعزامی خادم الحسین شرکت واحد اتوبوسرانی، تهران شروع شده است. وی با اعلان اینکه ظرفیت مازاد ناوگان اعزامی این شرکت برای خدمات رسانی به زوار اربعین حسینی در کشور عراق آمادگی کامل دارد اظهار داشت: در امر جابجایی زوار گرامی آمادگی کامل داریم و با تصمیم و هماهنگی ستاد اربعین و برادران عراقی در خدمت زوار اباعبدالله الحسین (ع)، خواهیم بود. ظرفیت تمام پارکینگ ها پر شده است سرهنگ کیخسرو دستغیب با اشاره به وضعیت ترافیکی معابر کرمانشاه اظهار داشت: از روز چهارشنبه حجم ترافیک به سمت مرزهای مهران و خسروی از افزایش زیادی برخوردار بود و هم اکنون محورهای استان کرمانشاه به سمت ایلام و مرز خسروی ترافیک سنگینی دارند. رییس پلیس راه استان کرمانشاه افزود: از زوار استدعا داریم با توجه به این که مرزها پر شده اند حتما سفر خودرا عقب بی اندازند و در صورت امکان به مرزها مراجعه نکنند تا از بار ترافیکی کاسته شود تمامی پارکینگ های مرز خسروی پر شده است و محلی برای پارک خودرو های شخصی وجود ندارد و از زوار می خواهیم به هیچ عنوان به سمت مرزها حرکت نکنند. دستغیب با اعلان اینکه امیدواریم زوار با پلیس همکاری داشته باشند تا در راه مشکلی برای آنها پیش نیاید اظهار داشت: برگشت مسافران شروع شده است و از رانندگان می خواهم چند ساعتی را استراحت داشته باشد برای اینکه بیشتر حوادث چند روز اخیر به سبب خستگی و خواب آلودگی بوده است.
خدمت رسانی بیمارستان احسان در طریق نجف به کربلا بیمارستان سیار بنیاد احسان ستاد اجرائی فرمان امام از هفته گذشته باتوجه به نیاز زوار اربعین به خدمات پزشکی، با کادری مجرب و محموله های دارویی به کشور عراق، جهت ارائه خدمات اعزام شده است. بیمارستان سیار احسان که کاملاً توسط متخصصین داخلی طراحی و تولید شده و در بحران های مختلف به ارائه خدمات پزشکی در کشور مشغول بوده، در راستای نیاز زوار کربلای معلی در راه پیاده روی اربعین و در عمود ۹۸۹ مستقر شده است. بیمارستان سیار احسان که از کادر پزشکی مجرب بهره می برد، دارای ۷۰ تخت بستری می باشد و زوار می توانند با نظر پزشکان از این ظرفیت بهره گیرند و همین طور در صورت نیاز و با صلاحدید پزشکان، دارو نیز دریافت نمایند.


منبع:

1401/06/19
23:36:22
0.0 / 5
481
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد