معاون بنیاد مسكن:

متقاضی نباشد نمی سازیم

متقاضی نباشد نمی سازیم

به گزارش بکسیها، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن اظهار داشت: تعداد 282 هزار واحد نهضت ملی مسکن با حمایت و نظارت بنیاد در مناطق شهری و روستایی درحال ساخت است که دراین زمینه با بهره گیری از تجربه مسکن مهر، تقاضامحور بودن را مدنظر قرار داده ایم و در مناطقی که متقاضی نیست پروژه اجرا نمی نماییم.


حمیدرضا سهرابی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی معادل ۲۰۰ هزار واحد زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در مناطق شهری به ما اختصاص داده و متقاضی تعریف شده حدود ۱۰۳ هزار واحد است. بنیاد مسکن تقریباً ۱۰۰ هزار واحد را آغاز نموده و طی یک سال اخیر ۳۵۰ واحد به مرحله ی افتتاح رسید که شهریورماه در استان قم ۱۸۰ واحد را بصورت نمادین افتتاح کردیم.
وی با اشاره به اینکه در تقاضامحور بودن پروژه از تجربه مسکن مهر استفاده می نماییم اظهار داشت: اعتقاد داریم طرح نهضت ملی مسکن باید متقاضی محور باشد. در حقیقت اگر متقاضی نباشد و موضوعات اختصاص زمین، کاربری و الحاقات محقق نشود کار را شروع نمی نماییم.
سهرابی درباره ی آخرین پروسه اجرای طرح نهضت ملی مسکن توسط بنیاد اظهار داشت: بنیاد مسکن در سه بخش شامل گروه ساخت، بنیاد ساخت و خودمالک، پروژه ها را اجرا می کند. طبیعتا حیطه فعالیت بنیاد مسکن شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر است ولی در بعضی شهرهای بزرگ تر نیز مثل قم، بندرعباس و زاهدان درحال فعالیت هستیم.
وی اشاره کرد: علاوه بر ۱۰۰ هزار واحد مسکن شهری، ساخت ۱۸۲ هزار واحد روستایی نیز توسط بنیاد مسکن شروع شده که در بخش زمین، تسهیلات و نظارت، خدمات ارائه می دهد.

برای ۶۰۰۰ متقاضی، زمین تامین نشده است
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه برای حدود ۶۰۰۰ متقاضی ثبت نامی نهضت ملی مسکن، تامین زمین نشده است اظهار داشت: اجرای پروژه ها مقدماتی دارد که شامل اختصاص زمین، طراحی، پروانه و عملیات آماده سازی است. در مواردی نیز ثبت نام شده ولی معادل آن زمین معرفی نشد، یا زمین اختصاص یافت اما بعدا معارض پیدا کرد. در بعضی موارد زمین، اختصاص یافته و طراحی شروع شده ولی متقاضی معرفی نشده است.
بگفته سهرابی، بنیاد مسکن در زمینه شهری طرح نهضت ملی مسکن، زمین در اختیار ندارد و باید وزارت راه و شهرسازی مبادرت به معرفی زمین ها کند. به سبب اینکه اراضی خارج از بافت شهری است ابتدا باید در شورای عالی معماری و شهرسازی به تصویب برسد، سپس پروانه صادر شود، مناقصه برای انتخاب پیمانکار صورت گیرد و چون پروژه ها بطور معمول بزرگ مقایس هستند، کارها زمان می برد. در بعضی موارد که این پروسه تسریع می شود طرح ها زودتر به اجرا می رسند.

پروژه صدرا در کمتر از سه ماه شروع شد
وی اشاره کرد: در پروژه ۳۱۵۲ واحدی شهر جدید صدرا شیراز ما به عنوان کارگزار فعالیت می نماییم. در این شهر طی کمتر از سه ماه تمام مراحل را طی کردیم که الان پروژه به مرحله ی بتن ریزی رسیده و به زودی فونداسیون آغاز می شود.
معاون بنیاد مسکن با بیان این وعده که طرح نهضت ملی مسکن در آینده تسریع می شود اظهار داشت: برمبنای سرعت تامین زمینهای قابل ساخت امیدواریم در آینده روند اجرای طرح ها سرعت بیشتری به خود بگیرد.
منبع:

1401/06/22
10:16:25
0.0 / 5
456
تگهای خبر: پروژه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد