واگذاری ۳۰۰۰ هكتار زمین به مسكن ملی

ادارات از برخی زمین ها دل کندند!

ادارات از برخی زمین ها دل کندند!

بکسیها: درشرایطی که حدود 7000 هکتار زمین مازاد در اختیار دستگاهها و ادارات دولتی شناسایی شده و می بایست تا مهرماه سال قبل به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص می یافت، تا کنون حدود 3000 هکتار از این اراضی اختصاص یافته است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، برمبنای ماده ۱۰ قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ کلیه وزارتخانه ها، موسسات و دستگاههای دولتی و همین طور شرکتهایی که صد درصد سرمایه و سهام آنها متعلق به دولت می باشد، مکلفند نسبت به واگذاری و تحویل رایگان اراضی در اختیار خود که در چهارچوب مکان یابی موضوع ماده (۶) قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن قرار می گیرند (به استثنای اراضی تبصره (۲) ماده (۹) این قانون)، ظرف دوماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی اقدام نمایند. ادارات ثبت اسناد و املاک مکلفند بعد از اعلام وزارتخانه مورد اشاره ظرف یک ماه نسبت به تفکیک و ثبت انتقال ملک در دفتر املاک و صدور سند مالکیت به نام دولت با نمایندگی وزارت راه و شهرسازی اقدام نمایند.
چنانچه دستگاه های موضوع این ماده ظرف دوماه از تاریخ درخواست وزارت راه و شهرسازی نسبت به واگذاری و تحویل زمین و تسلیم اسناد و مدارک آن اقدام نکنند، ادارات ثبت اسناد و املاک موظفند به درخواست وزارت راه و شهرسازی، ظرف یک ماه به ترتیب مورد اشاره، اقدام و سند مالکیت جدید را به نام دولت با نمایندگی وزارت راه و شهرسازی صادر کنند.
در سالهای قبل برخی اراضی دولتی بمنظور اجرای پروژه های دستگاهها و ارگان ها به آنها واگذار شده اما خیلی از این طرح ها به مرحله ی اجرا نرسیده است. آن طور که قانون توضیح می دهد باید دو ماه پس از درخواست وزارت راه و شهرسازی، اسناد زمینهای مازاد دولتی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن به نام این وزارتخانه شود. اما بعد از یک سال و دو ماه از زمان تصویب این قانون ۳۰۰۰ هکتار از اراضی در اختیار دستگاه های دولتی اختصاص یافته است. اوایل شهریورماه امسال ۵۰۰ هکتار از زمینهای مذکور واگذار شده بود.
به هر ترتیب از ۳۰۰۰ هکتار زمین واگذار شده به پروژه جهش تولید و تامین مسکن، بیش از ۱۸۰۰ هکتار متعلق به وزارت جهاد کشاورزی، ۵۵۴ هکتار متعلق به زمینهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ۱۶۳ هکتار مربوط به زمینهای شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت می شود. وزارت آموزش وپرورش با ۱۴۳ هکتار، شرکت ذوب آهن با ۶۸ هکتار و وزارت کشور با ۶۷ هکتار زمین هم در لیست نهادهایی هستند که اسناد زمینهای مازاد خودرا برای ساخت مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرارداده اند.
در حقیقت بیشترین واگذاری مربوط به وزارت علوم بوده و این در حالیست که تا قبل از این انتقاداتی به وزارت علوم درباب مقاومت برای واگذاری اراضی خود به طرح جهش تولید و تامین مسکن می شد. دستگاه هایی که بیشتر کمک می کردند در زمینه های مربوط با صنایع بود که البته این واگذاری ها نیز به شکل محدود صورت می گرفت.
گفته شده اراضی واگذار شده در ۲۶ استان کشور قرار دارد که بیشترین میزان انتقال اسناد اراضی متعلق به مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان ایلام بوده است. البرز و اصفهان هم به ترتیب رتبه دوم و سوم در انتقال اسناد مالکیت زمینهای مازاد دستگاه های دولتی به وزارت راه و شهرسازی را دراختیار دارند.
قبل از این سازمان ملی زمین و مسکن اعلام نموده بود ازآنجا که این زمین ها در محدوده شهرها قرار دارند هزینه آماده سازی و ایجاد زیرساخت های لازم در آنها برای ساخت مسکن دولتی بمراتب پایین تر از زمین هایی خواهد بود که خارج از محدوده شهر تامین شوند.
منبع:

1401/08/09
09:59:38
0.0 / 5
464
تگهای خبر: آموزش , پروژه , دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد