صادقی مطرح كرد؛

اتصال شهرداری به درگاه ملی صدور مجوزها گامی مهم در حوزه شفافیت

اتصال شهرداری به درگاه ملی صدور مجوزها گامی مهم در حوزه شفافیت

به گزارش بکسیها، رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران اظهار داشت: مدیریت شهری ششم با جدیت به دنبال هوشمند سازی فرآیند ها و متعاقب آن شفافیت است.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، احمد صادقی در دیدار با سید امیر سیاح رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار در جهت تحقق درگاه واحد صدور مجوزها و پیوستن شهرداری به این درگاه اظهار داشت: یکی از اولویت ها و سرمشق هایی که در شورای ششم از بدو ورود دنبال کرده ایم این بوده که شهرداری را غیر حضوری نماییم بدین معنا که هر چه بیشتر از حضور فیزیکی شهروندان در شهرداری بکاهیم تا هم خدمات مناسب تری به شهروندان عرضه شود و هم این که از هزینه های وارد بر شهرداری و شهروندان جلوگیری گردد و هم این که جلوی امضاهای طلایی و رانت ها گرفته شود.
صادقی اضافه کرد: پیوستن به درگاه ملی صدور مجوزها تکلیف قانونی از جانب مجلس شورای اسلامی است که سبب شفافیت هر چه بیشتر می شود و ما در کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران به جد به دنبال تحقق این مورد هستیم.
صادقی با اشاره به اینکه در مدیریت شهری رویکرد کار خوب، هزینه کمتر و خدمات بیشتر حکمفرماست اظهار داشت: بخشی نگری یک آفتی است که می تواند در روند تحقق این اقدام مهم اختلال ایجاد نماید و می بایست در این حوزه هر چه بیشتر از بخشی نگری پرهیز شود و تمامی دستگاه ها مدیریت شهری با کمک دولت به دنبال تحقق این امر مهم باشیم.
صادقی ضمن اشاره به تجربه موفق سامانه ۳۰۷۰ در سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: با راه اندازی این سامانه مشاهده کردیم که ۶۰ میلیون از مراجعات مردمی به سازمان تأمین اجتماعی کاسته شده است و این اقدام را میتوان در شهرداری تهران هم عینیت بخشید.
وی در ادامه ضمن اشاره به اقدامات شورای ششم در حوزه هوشمند سازی و شفافیت اظهار داشت: تصویب تأسیس سازمان تکنولوژی های جدید یکی از اقداماتی بود که در این دوره شورا محقق شده و این اقدام می تواند در روند هوشمند سازی اقدامات در مدیریت شهری و تحقق شفافیت مؤثر باشد.
صادقی اظهار داشت: هم اکنون در شهرداری بالغ بر ۲۲ مجوز وجود دارد که مدیریت شهری در تلاش است بسترهای الکترونیکی شدن صدور این مجوزها و در اختیار قرار گفتن برای شهروندان به صورت غیر حضوری را فراهم آورد که تا کنون نزدیک ۸ مجوز به صورت الکترونیکی عرضه می شود و امیدواریم این ۲۲ مجوز به درگاه ملی صدور مجوزها متصل شوند.
صادقی با بیان آمادگی مدیریت شهری در این حوزه اظهار داشت: ما هیچ مشکلی از این بابت نداریم و با جدیت به دنبال تحقق این امر هستیم. این در شرایطی است که ما در مناطق شهرداری هم نزدیک به ۸۰ خدمت به شهروندان عرضه می نماییم و چه بسا این اقدام می تواند زمینه ساز الکترونیکی شدن این فرآیند ها در آینده ای نزدیک هم شود.
صادقی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: انتظاری که ما از وزارت اقتصاد و امور دارایی داریم اینست که در این حوزه با مدیریت شهری تقسیم کار کنند و البته از ظرفیت های موجود نظیر شورایعالی استان ها و مجمع کلان شهرها برای تسری هر چه بیشتر این مورد استفاده نماید.
شهرداری تهران می تواند الگوی ۱۲۰۰ شهر در اتصال به درگاه ملی صدور مجوزها باشد
رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد و امور دارایی هم در این دیدار اظهار داشت: اتصال صدور مجوزها به درگاه ملی و واحد یک تکلیف قانونی نه تنها برای تهران بلکه برای همه شهرها است و این امر می تواند گام مهمی در جهت شفافیت در صدور مجوزها باشد.
وی اضافه کرد: البته در قانون تعریفی که از مجوزها شده وسعت بسیاری دارد و ما باید در ابتدا دامنه تعریف مجوزها را مشخص نماییم، آنچه در قانون آمده اینست که "هر مدرکی که سبب تولد یا رشد کسب و کارها شود" که این تعریف شامل استعلامات آب و برق تا مسائل دیگر می شود. بنابراین دامنه این مورد باید مشخص شود.
سیاح در ادامه اضافه کرد: ما در کل کشور بالغ بر ۴۸ مجوز را احصا کرده ایم که بخش عمده ای از مجوزها صنفی هستند.
وی افزود: نکته مهم در این حوزه اینست که آنچه در عمل اتفاق می افتد با آنچه مقرر است بار گزاری شود کاملاً منطبق باشد یعنی مدارکی اضافه بر آنچه که در سامانه بار گزاری می شود از شهروندان خواسته نشود.
رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد و دارایی اظهار داشت: اگر شهرداری تهران در این حوزه تعجیل کند و به درگاه ملی صدور مجوزها متصل شود و ۲۲ مجوزی که گفته اند را به این درگاه وصل کنند الگویی برای تمامی شهرها (۱۲۰۰ شهر) خواهد شد و این کار بزرگی است.


منبع:

1401/08/14
22:50:45
0.0 / 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد