با قید یك فوریت در شورای شهر تهران تصویب شد

واگذاری بخشی از سهام شهروند، رفاه، شهرآفتاب و همشهری به بانک ها برای پرداخت بدهی شهرداری

واگذاری بخشی از سهام شهروند، رفاه، شهرآفتاب و همشهری به بانک ها برای پرداخت بدهی شهرداری

بکسیها: به گزارش بکسیها، اعضای شورای شهر تهران یک فوریت لایحه شهردار تهران در مورد مجوز واگذاری بخشی از سهام برخی از شرکتهای تابعه شهرداری تهران جهت تسویه بدهی به بانکها را تصویب کردند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر تهران بامداد امروز بررسی یک فوریت لایحه شهردار تهران در مورد مجوز واگذاری بخشی از سهام برخی از شرکتهای تابعه شهرداری تهران جهت تسویه بدهی به بانکها را روی میز بررسی خود قرار دادند و در ابتدای بررسی مهدی چمران، اظهار داشت: شهرداری تهران لایحه ای را به صورت یک فوریت به صحن شورا آورده که بر مبنای آن مجوز می خواهند تا سهام چهار شرکت یعنی همشهری، شهروند، فروشگاه رفاه و شهر آفتاب را به بخش خصوصی در ازای بدهی های بانکی شان واگذار کنند.
وی با اشاره به اینکه در دوره چهارم شورای شهر تهران نمایشگاه آفتاب و شهروند را به ازای پرداخت بدهی به بانک شهر واگذار کردیم اما در دوره قبل اعضای شورا آنرا پس گرفته و قرارداد را به هم زدند، اظهار داشت: این واگذاری ها به دلیل پرداخت بدهی ها بود. چون که در آن زمان مبلغ بدهی ما به بانک ۵۰۰۰ میلیارد تومان بود، ولی اکنون این عدد به ۳۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بدهی ۵۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران به بانک ها
فروزنده معاون مالی شهردار تهران هم با حضور در صحن شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ما دو هدف را در این لایحه دنبال می نماییم، اظهار داشت: ما علاوه بر آنکه به دنبال کاهش تصدی گری شهرداری در جهت افزایش بهره وری و اصلاح ساختارها هستیم، می خواهیم بدهی های بانکی مان را هم با این روش کاهش دهیم؛ چون که ما ۵۰ هزار میلیارد تومان به بانکها بدهی داریم که ۳۰ هزار میلیارد تومان آن اصل پول و ۲۰ هزار میلیارد سود آن است که اگر این لایحه به تصویب برسد می توانیم هر چه سریعتر نسبت به عملیاتی کردن استمهال وام ها اقدام نماییم.
وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست های جدی ما اینست که بخشی از سهام نمایشگاه شهر آفتاب را به شرکت نمایشگاه ها واگذار نماییم که اگر این اتفاق بیفتد نمایشگاه ها به شهر آفتاب منتقل می شود، اظهار داشت: ۳۸ هزار میلیارد تومان به بانک شهر بدهی داریم و در مناطق هم بدهی مان به پیمانکاران ۸۰۰۰ میلیارد تومان است که در قسمت غیر نقد پرداخت می شود که ۷۵۰۰ سند آماده شده که یا به صورت تهاتر و یا به صورت نقدی بدهی هایشان را پرداخت نماییم.
معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه تمام اطلاعات مورد نیاز شورا تهیه و مرحله به مرحله در اختیار آنها قرار داده خواهد شد، اظهار داشت: در مورد واگذاری بخشی از سهام بیمارستان آتیه هم بررسی های لازم صورت گرفته است.
در ادامه مهدی عباسی در مورد این لایحه اظهار داشت: در این شرایط تورمی این که ما تسویه حساب نماییم یا بدهکار بمانیم جای سوال است و بهتر است که شهرداری گزارش دقیقی در این خصوص به ما بدهد.
علی اصغر قائمی هم اضافه کرد: بهتر است که دارایی های این شرکت ها و ارزشگذاری آن هم به نرخ روز شود تا ما بدانیم که در مورد چه مقدار پول صحبت می نماییم. هر چند که به نظرم از آنجاییکه این پروژه ها مشارکتی بوده اند باید ارزشگذاری دقیق باشد.
حبیب کاشانی هم در واکنش به این لایحه خاطرنشان کرد: امکان دارد با این لایحه برخی تصور کنند که شهرداری ورشکسته شده اما در شورای چهارم هم در این مورد وارد شدیم و بهتر است از آنجائیکه می خواهیم برای ۱۵ هزار میلیارد تومان تصمیم گیری نماییم وقت بیشتری به شورا داده شود.
ناصر امانی هم در اینباره اظهار داشت: ما نمی دانیم مجموع بدهی های شهرداری چقدر است و میزان سودی که از تاخیر در پرداخت بدهی ها هم پرداخت می شود باید مشخص شود تا با یک جمع بندی ببینیم که این لایحه تا چه میزان اثرگذار می باشد.
مهدی چمران در واکنش به این سخنان اضافه کرد: بهتر است هر چه سریعتر این لایحه را بررسی کنیم؛ چون که هم بررسی بودجه سال آینده و هم بررسی برنامه توسعه را داریم و اگر ظرف مدت دوهفته این لایحه بررسی نشود موکول به چند ماه آینده می شود.
وی با اشاره به اینکه من با واگذاری سهام فروشگاه رفاه موافق نیستم، اظهار داشت: شهرداری تهران در فروشگاه رفاه ۶.۲ درصد سهم دارد که ناچیز است و معمولاً هم سودش را شهرداری در چارچوب بن هایی به اعضا می داد و در مورد همشهری هم باید کمتر از ۵۰ درصد سهامش واگذار شود تا مدیریت در اختیار شهرداری باقی بماند. چون که سیاست های خاصی را دنبال می کند.
سروری در واکنش به سخنان چمران اظهار داشت: شما در سخنان تان در مورد در اختیار قرار گرفتن سود فروشگاه رفاه به اعضای شورا گفتید. در صورتی که این بن هایی است که به اعضای شورا داده می شود تا جهت کمک به افراد نیازمند و بی بضاعت هزینه کنند و حدود پنج میلیون تومان است.
کاشانی هم در واکنش به این سخنان اظهار داشت: اعضای شورا پول نمی گیرند بلکه از آنجاییکه شعب فروشگاه رفاه در سرتاسر کشور است بن هایی در اختیار اعضای شورا قرار می گرفت که این عدد حدود پنج میلیون است تا بین فقرا و نیازمندان پخش کنند.
به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، در نهایت اعضای شورای شهر یک فوریت لایحه شهرداری تهران در مورد مجوز واگذاری بخشی از سهام برخی از شرکتهای تابعه شهرداری تهران جهت تسویه بدهی به بانکها را به تصویب رساندند که بر این اساس اجازه داده می شود بخشی از سهام شهروند، همشهری، نمایشگاه آفتاب و فروشگاه رفاه جهت تسویه بدهی به بانکها واگذار شود.1401/08/29
14:43:14
0.0 / 5
468
تگهای خبر: پروژه , فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد