عضو هیات رییسه شورای شهر تهران:

شهرداری تهران تکالیف قانونی خود در پشتیبانی از معلولان را اجرا کند

شهرداری تهران تکالیف قانونی خود در پشتیبانی از معلولان را اجرا کند

به گزارش بکسیها، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران از شهرداری تهران خواست که تکالیف قانونی خود در پشتیبانی از معلولان باشد را اجرا نماید.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، سوده نجفی در نطق قبل از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران به مناسبت روز معلول با اشاره به اینکه از سال ۱۹۹۲ سازمان ملل ۳ دسامبر را بعنوان روز جهانی معلولان نامگذاری کرده که هدف از این نامگذاری ترویج درک مسائل در ارتباط با معلولان و پشتیبانی از کرامت، حقوق و رفاه آنها است، اظهار داشت: روز جهانی معلولان به دنبال آگاهی بخشی از دستاوردهای افراد معلول در جنبه های مختلف زندگی مثل سیاست، اجتماع، اقتصاد و فرهنگ است.
وی با اشاره به اینکه شعار سال ۲۰۲۲ روز جهانی معلولان «راه حل های تحول آفرین برای توسعه فراگیر و نقش نوآوری در ایجاد جهانی در دسترس و برابر» است، شعار سال جاری روز جهانی معلولان که بر نوآوری تاکید دارد، شامل نوآوری برای توسعه فراگیر اشتغال معلولان، نوآوری برای توسعه فراگیر در کاهش نابرابری معلولیت و نوآوری برای توسعه فراگیر معلولیت است، افزود: برپایه تعریف سازمان بهداشت جهانی، به اختلال یا ناتوانی فرد که او را از انجام نقش طبیعی باز میدارد، معلول گفته می شود.
عضو هئیت رئیسه شورای شهر تهران ضمن اشاره به این که هم اکنون حدود ۱۵ درصد از جمعیت جهان را افراد دارای معلولیت می سازند که این آمار در کشورهای درحال توسعه بسیار بیشتر می باشد، اضافه کرد: بر مبنای برخی گزارش ها و آمارهای عرضه شده ۸۰ درصد معلولان جهان در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند.
رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران تصریح کرد: در ایران هم حدود یک میلیون و ۴۶۷ هزار و ۸۰۵ معلول زیر پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که بر مبنای آخرین آمارها و سرشماریها، جمعیت معلولان در تهران بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون نفر است.
نجفی با اشاره به اینکه متاسفانه آن طور که شایسته است به رفع نیازها و مرتفع ساختن مشکلات معلولان پرداخته نشده است، اظهار داشت: یکی از بدیهی ترین حقوق معلولین که منطبق بر حقوق شهروندی است و باید بر مبنای قانون جامع پشتیبانی از حقوق معلولان صورت گیرد، مناسب سازی معابر شهری است.
وی اظهار داشت: با عنایت به حدود ۹۰۰ هزار معلول در شهر تهران باید ۱۲هزار کیلومتر پیاده رو مناسب سازی شود؛ اما بر مبنای گزارشی که از ستاد مناسب سازی فضاهای شهری دریافت کرده ام، تنها ۲.۳ درصد از معابر شهر تهران یعنی ۲۲۸ کیلومتر معبر اصلی و فرعی برای معلولین مناسب سازی شده است و ۱۴.۵ درصد معابر شهر تهران که حدودا ۱۴۳۷ کیلومتر معبر فرعی و اصلی می باشد فاقد مناسب سازی است.
عضو هئیت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه آمار عرضه شده فقط در ارتباط با مناسب سازی معابر شهر جهت استفاده معلولان است و نشان داده است مدیریت شهری از ابتدا تا کنون کمترین توجه را برای مناسب سازی داشتند، افزود: شاید تحقق دیگر مطالبات معلولان همچون اشتغال و کاهش نابرابری اجتماعی - فرهنگی از عهده مدیریت شهری خارج باشد و نیازمند توجه کلان در نظام اجرایی کشور باشد؛ اما مناسب سازی معابر شهر و اجبار ساختمان های مسکونی، تجاری، فرهنگی، اداری و ورزشی درحال ساخت به نیازهای این قشر از جامعه کمترین کاری است که شورای شهر و شهرداری می تواند انجام دهد.
رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ضمن اشاره به این که متاسفانه آنچه که بعنوان مناسب سازی ساختمان ها در نظر گرفته شده است به بالابر خلاصه شده که بعضی از افراد بالابری موقت جلوی در جانمایی می کنند و همان بالابر را پس از گرفتن پایان کار و مجوز ساختمانی، حذف و پله های فراوان نصب می کنند، تصریح کرد: لازم است کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران و همینطور معاونت مربوطه در شهرداری به این مورد توجه داشته باشند و حدالامکان در مناسب سازی معابر تنها به این آیتم اکتفا نکنند.
نجفی تصریح کرد: شهر تهران در حوزه حمل و نقل عمومی بخصوص مترو و اتوبوس گرفتار مشکل است و با کمبود اتوبوس و واگن برای شهروندان غیر معلول روبه رو است و بخش عمدهای از ترافیک موجود در سطح شهر هم در ارتباط با این کمبودها می باشد. اما استفاده از حمل و نقل عمومی بخصوص مترو و اتوبوس یکی دیگر از نیازهای معلولان است که باید توجه گردد و بنده بر خودم لازم می دانم مطالبات آنها را در پارلمان شهری مطرح کنم. بطور قطع عمل به این مطالبات در حوزه اختیارات شورای شهر نمی باشد و باید شهرداری به آن عمل کند.
وی با اشاره به اینکه حدودا از ایستگاههای اتوبوس سطح شهر و بخصوص اتوبوسها هیچ کدام جهت استفاده از معلولین مناسب سازی نشده اند، اظهار داشت: ارزیابی مناسب سازی ایستگاه های متروی دارای اولویت نشان داده است که ۲۰۶ آسانسور و ۲۰۶ ویلچربر یا همان پله نما در ایستگاههای متروی شهر تهران مورد نیاز است که در برخی از ایستگاهها دارای نقص فنی و به صورت مکررا خاموش است و باید شهروندان از پله استفاده نمایند.
عضو شورای شهر با تکیه بر این که بر مبنای قانون پشتیبانی از حقوق معلولان، وظایف شهرداری ها مشخص و به صراحت بیان شده است، افزود: از شهردار تهران می خواهم به جد نسبت به وظایف خود در مواد ۴-۵-۸-۱۵ و ۲۰ قانون پشتیبانی از حقوق معلولان پیگیریهای لازم را انجام دهد.

معلولان به قانون و وعده وعید نیاز ندارند و عمل می خواهند

نجفی اظهار داشت: آنچه در مورد معلولان به وضوح قابل مشاهده می باشد عدم عمل به قانون می باشد. قانونگذار برای این قشر از جامعه، حقوقی همچون اشتغال، مسکن و مناسب سازی وضع کرده است اما اجرا نمی شود و گویا استنکاف از قوانین به یک باب در مدیریت اجرایی کشور تبدیل گشته است. آن از قانون هوای پاک که بارش باران به دادمان رسید و پس از روزها تنفس هوای آلوده، چند روزی نجاتمان داد و این هم از قانون پشتیبانی از حقوق معلولان!
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه امیدواریم دستگاههای مسئول در مورد پشتیبانی از حقوق معلولان به وظایف قانونی خود عمل کنند، خاطرنشان کرد: معلولان به قانون و وعده و وعید نیاز ندارند بلکه عمل می خواهند. ان شاءالله شورای اسلامی شهر تهران و مدیریت شهری در دور ششم بتواند، در جهت وظایف و مسئولیت های خود نسبت به معلولان اقدامات عملی قابل مشاهده در سطح شهر انجام دهد.

منبع:

1401/09/15
11:52:13
0.0 / 5
468
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد