مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای كشور خبر داد

رشد ۸ درصدی مراجعه به مراکز معاینه فنی در نیمه نخست سال

رشد ۸ درصدی مراجعه به مراکز معاینه فنی در نیمه نخست سال

بکسیها: مدیر امور اجرائی معاینه فنی خودرو های کشور با اشاره به رشد 8 درصدی مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو های سبک در شش ماهه نخست سال جاری از پیشتازی استان های تهران، اصفهان و خراسان رضوی در مراجعه به مراکز معاینه فنی در این بازه زمانی آگاهی داد.


عبداله متولی در گفت و گو با ایسنا، در تشریح روند مراجعه شهروندان برای گرفتن گواهی معاینه فنی اظهار داشت: در شش ماهه نخست سال جاری مراکز معاینه فنی خودرو های سبک کشور در مجموع ۵ میلیون و ۹۹۹ هزار و۳۷۰ خودرو پذیرش کرده اند که نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد ۸ درصدی داشته همین طور مراکز معاینه فنی خودرو های سنگین نیز طی این مدت یک میلیون و ۳۲ هزار و۴۰۶ دستگاه خودروی سنگین پذیرش کرده اند که نسبت به زمان مشابه در سال قبل رشد ۷ درصدی را تجربه کرده است.
وی اضافه کرد: بیشترین مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو های سبک کشور برمبنای اطلاعات ثبت شده در سامانه سیمفا طی شش ماهه نخست سال جاری مربوط به استانهای تهران، خراسان رضوی و اصفهان بوده است. از دلیلهای اصلی این مساله می توان به جمعیت بالای ثابت و متغیر شهری، تعداد خودرو های موجود در این شهرها، کنترل و اعمال قانون مکانیزه خودرو های فاقد گواهی معاینه فنی در مناطق کم انتشار آلایندگی(LEZ) کلانشهرها اشاره نمود.
متولی افزود: برمبنای اطلاعات ثبت شده در سامانه سیمفا، پایین ترین میزان مراجعات به مراکز معاینه فنی در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱به ترتیب مربوط به استانهای کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و بوشهر بوده است که این امر لزوم توجه بیش از پیش مسئولین و عزم جدی اعضای کارگروه استانی معاینه فنی خودرو های سبک و سنگین در اجرای مواد۷ و ۸ بخشنامه اجرائی ماده۸ قانون هوای پاک و لزوم کنترل مکانیزه و اعمال قانون خودرو های فاقد معاینه فنی در این استانها را می طلبد.
وی اشاره کرد: طی شش ماهه نخست سال جاری یک میلیون و۳۱۶هزار و۲۳۱ خودرو، معادل۲۲درصد مجموع خودرو های مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی خودرو های سبک، موفق به گرفتن گواهی معاینه فنی نشدند. از این تعداد، علت مردودی ۷۷۵ هزار و۷۱۶دستگاه، معادل ۵۴ درصد مردودی ها، مربوط به بخش ایمنی بوده که بیشترین مردودی های ثبت شده به ترتیب مربوط به بخش های ظاهری، سیستم ترمزگیری، انحراف محور و کمک فنر خودرو ها بوده است.
مدیر امور اجرائی معاینه فنی خودرو های کشور اضافه کرد: ۴۵۶ هزار و ۵۹۹ دستگاه، معادل۴۶درصد علت مردودی ها، در آزمون سنجش گازهای خروجی از اگزوز، واجد شرایط گرفتن گواهی نشده اند و اطلاعات و نتایج آزمون های ثبت شده این دسته از خودرو ها در سامانه سیمفا نشان دهنده تأثیر ۸۵ درصدی معاینه فنی در بهبود عملکرد خودرو های کشور بوده است.1401/10/03
10:16:48
0.0 / 5
549
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد