جزییات جدید جذب معلم گزینش فرق می کند؟

جزییات جدید جذب معلم گزینش فرق می کند؟

بکسیها: از سال آینده در روند پذیرش و جذب دانشجو معلمان تغییراتی ایجاد خواهد شد که رییس دانشگاه فرهنگیان درباره ی آن توضیح داده است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، از سال آینده دانشجو معلمان در دو مرحله وارد دانشگاه خواهند شد؛ یک گروه در مهر (دبیری متوسطه اول و دوم) و گروه کثیری (از جمله معلمان ابتدایی) در بهمن ماه وارد دانشگاه می شوند، مصاحبه عمومی و علمی در سال آینده ۳۰ درصد از نمره کل را به خود اختصاص می دهد و گزینش مستمر در طول تحصیل اتفاق خواهد افتاد. علت پذیرش در دو گروه در نیمسال اول و دوم هم این است که فرصت کافی چهارماهه برای گزینش وجود داشته باشد.
بگفته رضا مراد صحرایی، رییس دانشگاه فرهنگیان کف تراز سال آینده ۷۰۰۰ خواهد بود و ۵۰۰ نمره اضافه شده و معدل باید برای گروه علوم انسانی حداقل ۱۵ و برای گروه ریاضی، فنی و تجربی حداقل ۱۴ باشد.
صحرایی گفته است: در مصاحبه ها تفاوت های جدی با سالهای قبل داریم. سنجش شخصیت و تست های شخصیتی به انجام می رسد و معلمان باید هم هویت دینی و هم هویت ملی راسخ داشته باشند. معلم، رکن رکین تحول جامعه است. انتظار ما این است که آموزش وپرورش برای تربیت مصاحبه گران حرفه ای هرچه زودتر تصمیم بگیرد، ما برای انجام اقدامات مربوطه آمادگی داریم.
وی همین طور این را هم گفته که دانشگاه فرهنگیان می تواند از سال آینده از مقطع ارشد، دانشجومعلم بپذیرد و شیوه دیگر، جذب از استعدادهای درخشان دانشجویی و دانش آموزی است.
رییس دانشگاه فرهنگیان افزوده است: روش بعدی که در شورای گسترش وزارت علوم تصویب شده و به زودی شیوه نامه آن از طرف وزارت علوم ابلاغ خواهد گردید و ما به کمک دانشگاه های برتر برای مهر ۱۴۰۲ برنامه ریزی کرده ایم که دانشجو بپذیریم روشی معروف به "دو مدرکی" است که برای اولین بار در تاریخ ایران اجرا می شود. در این شیوه، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه های برتر کشور نسبت به پذیرش دانشجومعلم بطور مشترک اقدام خواهند کرد.
تهران آلوده ترین کلانشهر کشور برمبنای اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست امروز (۲۸ دی ماه) از بین هشت کلانشهر کشور، کیفیت هوای پنج کلانشهر آلوده ثبت شده که تهران آلوده ترین آنها است. از طرف دیگر شیرازی ها هوای پاک تنفس کرده اند. همین طور سازمان هواشناسی کشور نسبت به افزایش آلودگی هوای ۹ کلانشهر خصوصاً تهران وکرج و کاهش دما تا ۸ درجه سانتیگراد هشدار داده است.
مرگ سالانه ۲۰ هزار ایرانی به سبب «هوای آلوده» آلودگی هوا در کشور ما به عنوان یکی از چالش های مهم حوزه سلامت و به عنوان مشکلی پیشرو در زمینه بهداشت مطرح شده است؛ باید توجه کرد که طبق مطالعات وزارت بهداشت که در سال ۱۴۰۰ و در حوزه آلودگی هوا در ۲۷ شهر کشور و بر روی جمعیتی حدود ۳۵ میلیون نفر انجام شد و برمبنای نتایج آن پنج کلان شهر کشور در سال ۱۴۰۰، شامل تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و کرج تنها ۱۰ روز هوای خوب داشتند.
همین طور طبق اعلام وزارت بهداشت، نتایج این مطالعه نشان میدهد که میانگین تعداد مرگ کل منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM۲.۵ در بزرگسالان بالاتر از ۳۰ سال در ۲۷ شهر مورد مطالعه ۲۰۸۳۷ نفر بوده است. همین طور در سال ۱۴۰۰ تعداد همه مرگ های منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM۲.۵ بیش از ۸۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ بالا رفته است. بر این اساس بگفته دکتر عباس شاهسونی- رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، سالانه ۲۰ هزار و ۸۰۰ مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور رخ می دهد.
در عین حال طبق این مطالعه، بیماریهای ایسکمیک قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه و بیماریهای مزمن انسداد ریوی به عنوان شایع ترین بیماریهای ناشی از آلودگی هوا شناخته شده اند.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
آیا بارندگی ها کم آبی را جبران کرد؟ برمبنای داده های سازمان هواشناسی طی هفت روز گذشته منتهی به ۲۵ دی در کشور حدود ۱۴.۱ میلیمتر بارندگی ثبت گردید. میزان بارندگی ها در بلندمدت ۹.۸ میلیمتر بود که در مقایسه با طولانی مدت حدود ۴۸.۲ درصد افزایش میانگین بارندگی در کشور ثبت شده است.
از شروع ماه جاری میزان این بارندگی ها ۳۳.۴ میلیمتر و در بلندمدت حدود ۲۵.۴ میلیمتر بود. میزان بارش های ماه جاری در مقایسه با بلندمدت حدود ۳۱.۵ درصد افزایش داشته است این درحالیست که از شروع سال آبی جاری ( از شروع مهرماه تاکنون) ۶۵.۲ میلیمتر بارندگی ثبت شده است و بارندگی های طولانی مدت ۸۴.۱ میلیمتر بود بدین سبب میزان بارندگی های سال آبی جاری در مقایسه با طولانی مدت حدود ۲۳.۱ میلیمتر کاهش داشته است.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
کاهش بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در۱۴۰۲ بعد از آنکه قرار شد تا معیار محاسبه کارانه پرستاران برمبنای قانون تعرفه گذاری خدمات از شروع دی ماه سال ۱۴۰۰ باشد، سرانجام با رایزنی های انجام شده توسط معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری، بودجه درنظر گرفته شده برای این کار ۵۲۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شد. این بودجه برای یک سال کامل ۱۴۰۱ و سه ماه پایانی ۱۴۰۰ مقرر شده بود؛ هرچند که تا حالا و با گذشت یک سال از زمانی که به عنوان معیار برای پرداخت ها درنظر گرفته شد، همچنان تنها معوقات چندماه پرداخت شده است.
اما این شیوه پرداختی زمانی مشکل ساز می شود که قرار باشد این پرداخت های نامنظم در شرایطی که حتی برخی بیمارستان ها هنوز سیستم ثبت خدمات پرستاری کاملی ندارند، معیاری برای محاسبه بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۱۴۰۲ باشد.
بدنبال همین موضوع، با وجود این که بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سرانه سلامت دیده شده است اما برمبنای ردیف ۸۴ جدول شماره ۹ برآورد اعتبارات ردیف های متفرقه در ذیل ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه سال ۱۴۰۲، بودجه پیشنهادی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برای سال آتی ۴۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است؛ رقمی که از بودجه سال جاری با وجود اجرای ناقص قانون نیز کمتر است.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
یک کوتاهی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ و تضییع حقوق معلولان! هفته پیش درحالی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ توسط دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که بدنبال آن اظهاراتی در خصوص این که دولت ردیف بودجه قانون پشتیبانی از حقوق معلولان را در لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف کرده، بر سر زبان ها آمد. بدنبال آن، علیرضا انجلاسی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی در این زمینه به ایسنا توضیح داده بود که «از آنجا که در لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس ارقام بصورت کلی آماده است و باتوجه به آن که بودجه سازمان از ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به ۱۶ هزار و۶۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آتی رسیده، بدین سبب می توان گفت اعتبار قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت حذف نشده و در سر جمع اعتبارات سال ۱۴۰۱ لحاظ و در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ پیش بینی شده است».

این در حالیست که بدنبال انتشار برخی اخبار در خصوص حذف ردیف بودجه قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، علی همت محمودنژاد- سخنگوی شبکه ملی تشکل های معولان جسمی و حرکتی در واکنش به این مساله به ایسنا گفته است: این اقدام نقض قانون حقوق افراد دارای معلولیت بوده و ممکنست مخاطراتی را برای اجرای قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت به همراه داشته باشد.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
زلزله ۵.۴ ریشتری در خوی در ساعت ۱۳: ۳۸ امروز زلزله ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری از سطح زمین شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند. در همین راستا مرتضی مرادی پور معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اعزام تیم های ارزیاب به مناطق متاثر از زلزله ۵.۴ ریشتری در خوی آگاهی داده است.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در ارائه گزارش تکمیلی از این حادثه اظهار داشت: این زلزله تا حالا ۱۲۰ مصدوم برجای گذاشته که عمدتاً در حین فرار گرفتار لطمه شده اند.
مرادی پور همین طور در ساعت ۱۵ امروز چهارشنبه ۲۸ دی در ارائه سومین گزارش از مناطق زلزله زده از لطمه جدی به ۲۰۰ خانه روستایی آگاهی داد و به ایسنا اظهار داشت: ارزیابی تیم های امدادونجات جمعیت هلال احمر همچنان ادامه دارد و تا حالا از پنج روستایی که ارزیابی شده به چهار روستا خسارت جدی وارد نشده و در یک روستا حدودا به ۲۰۰ خانه لطمه جدی وارد شده است. ارزیابی مناطق متاثر از زلزله همچنان ادامه دارد.
انسداد «هراز»، «چالوس»، «آزادراه تهران-شمال» سرتاسر محور چالوس در هر دو مسیر به سبب عملیات عمرانی ناشی از ریزش کوه در مقاطعی از مسیر تا اطلاع بعدی مسدود است. سرهنگ احمد شیرانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با بیان خبر فوق گفته است: در همین راستا آزادراه تهران- شمال نیز مسدود بود و ترددی در آن انجام نخواهد شد. محور هراز نیز به سبب انجام عملیات عمرانی تا روز شنبه مسدود است و در ترددی در آن انجام نخواهد شد.
«ساینا» مناسب تاکسی نیست رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران در مورد پیشنهاد تبدیل خودروی ساینا به تاکسی در پایتخت، گفته است: انتخاب این خودرو به عنوان تاکسی مناسب نمی باشد و باید خودرویی با قدرت موتور بالاتر و ایمنی بیشتر انتخاب گردد.
جعفر تشکری هاشمی، رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران با اعلان اینکه در جلسه ای با حضور مدیران حمل و نقلی شهرداری تهران، موضوع استفاده از خودروی ساینا به عنوان تاکسی عنوان شد که بنده با این انتخاب مخالفت کردم، گفته است: خودروی ساینا، حجم موتور کمی دارد و اتاق آن ضعیف است. انتخاب این خودرو به عنوان تاکسی مناسب نمی باشد، چونکه باید خودرویی با قدرت موتور بالاتر و ایمنی بیشتر انتخاب گردد تا بتواند در معابر پست و بلند تهران به آسانی تردد کند.
پنج خبر پربازدید امروز سرویس اجتماعی ایسنا:
طرح های جدید استخدام معلم از «دو مدرکی» تا پذیرش از ارشد
هفته «هوای پاک» و مرگ سالانه ۲۰ هزار ایرانی به سبب «هوای آلوده»
کاهش بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در۱۴۰۲ / عدالت در پرداختی ها؛ مطالبه جدی پرستاران
زلزله ۵.۴ ریشتری در خوی/ مصدومیت ۱۲۰ تن تاکنون، خسارت به ۲۰۰ خانه و ادامه ارزیابی ها
انسداد «هراز»، «چالوس»، «آزادراه تهران-شمال» و ۱۲ محور دیگر1401/10/29
17:05:09
0.0 / 5
418
تگهای خبر: آموزش , خدمات , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد