رئیس سازمان ملی استاندارد:

درصدد الزامی کردن استاندارد گازوئیل و نفت کوره هستیم

درصدد الزامی کردن استاندارد گازوئیل و نفت کوره هستیم

به گزارش بکسیها، رییس سازمان ملی استاندارد ایران ضمن اشاره به این که 91 درصد از تکالیف این سازمان در قانون هوای پاک ظرف سال قبل محقق شده است اظهار داشت: در صدد هستیم که استاندارد گازوئیل و نفت کوره را الزامی نماییم که تا حالا انجام نشده است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، مهدی اسلام پناه در یکصد و بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران که به عنوان میهمان حاضر بود ضمن تبریک ایام دهه فجر در تشریح اقدامات عملیاتی سازمان ملی استاندارد در اجرای قانون هوای پاک اظهار داشت: این قانون در سال ۱۳۹۶ در ۳۹ تبصره به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برخی از مواد این قانون صراحت مستقیمی بر نقش سازمان ملی استاندارد دارند که همچون آنها می توان به مواد ۴، ۸ و ۱۸ این قانون اشاره نمود.
وی با اشاره به این که در ماده ۴ به تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها و الزام رعایت حدود مجاز استاندارد تاکید گردیده است، اضافه کرد: مصرف سوخت و ورود قطعات استاندارد برای کاهش آلایندگی در این ماده مورد توجه قرار گرفته و سازمان ملی استاندارد باید تدابیری را اتخاذ کند که در حقیقت شماره گذاری خودرو ها در بخش مجوز آلایندگی از طرف سازمان استاندارد صورت بگیرد.
اسلام پناه افزود: تدوین استاندارد مصرف سوخت خودرو های سبک و اجرای الزامی آن عملیاتی شده و تدوین استاندارد درباب سوخت موتورسیکلت نیز باید الزامی باشد که ۱۰۰ درصد پیشرفت در این عرصه اتفاق افتاده است.
وی به استاندارد الزامی مصرف سوخت بنزین خودرو های سنگین و اجرای کامل این بند از قانون اشاره نمود و اضافه کرد: استاندارد الزامی دوام DPF نیز به تصویب رسیده و استاندارد کاتالیست ۷۰ درصد پیشرفت داشته که امیدواریم تا آخر سال بصورت کامل اجرا شود. مالکان خودرو های سبک و سنگین نیز مکلف هستند وسایل نقلیه خودرا در سن فرسودگی از رده خارج کنند. بخشنامه این ماده نیز در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ در هیات وزیران به تصویب رسیده است.
اسلام پناه با اشاره به این که وزارت نفت مکلف بود ظرف مدت سه سال سوخت را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند، اضافه کرد: سازمان حفاظت محیط زیست باید از تولید سوخت بی کیفیت و فاقد استاندارد جلوگیری می کرد. از سال ۱۳۹۷ تا آخر سال ۱۴۰۰ هیچگونه واردات بنزین، مازوت و گازوئیل نداشتیم اما امروز محموله هایی از سوخت ها باتوجه به شرایط موجود وارد کشور می شود که گزارش کامل آنرا به دولت ارائه کرده ایم.
وی افزود: استاندارد روغن موتور و بنزین و نفت گاز نیز اجرا شده و اجرای استاندارد ملی گاز طبیعی نیز در دستور کار نخستین جلسه شورای عالی استاندارد قرار دارد. چهار استاندارد در پنجم آذر ماه مصوب شد که حرکت بی نظیری شمرده می شود. استاندارد نوع کاتالیست خودرو تا آخر سال بطور کامل عملیاتی خواهد شد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اعلان اینکه وزارت نفت باید تا سال ۱۳۹۸ طرح کهاب را تکمیل می کرد که هنوز انجام نشده اضافه کرد: سازمان استاندارد باید پیش نویس ها را تهیه می کرد که این کار انجام شده و این پیش نویس ها تحویل داده شده است. شرکت های بازرسی تایید صلاحیت شده برای کنترل موتورخانه ها اقدام می کنند و تنظیم گری را انجام می دهند و در سامانه ما این موارد ثبت می شود.
وی با اشاره به این که مرکز ملی تایید صلاحیت اصل بی طرفی را رعایت می کند، اضافه کرد: تا آخر سال جاری تکالیف ما شامل تدوین استاندارد کاتالیست، نفت کوره، طرح کهاب و معاینه فنی موتورخانه ها بصورت ۱۰۰ درصدی تکمیل خواهد شد. همین طور کوشیدیم عقب ماندگی چند سال قبل را نیز در طول این زمان جبران نماییم. تلاش می نماییم تا استاندارد الزامی گاز طبیعی را در نخستین جلسه شورای عالی استاندارد به تصویب برسانیم. در حقیقت در صدد هستیم که استاندارد گازوئیل و نفت کوره را نیز الزامی نماییم که تا حالا انجام نشده است.
وی افزود: در اجلاسیه اخیر شورای عالی استاندارد نیز استاندارد ملی بازرسی و کالیبراسیون مراکز معاینه فنی خودرو به تصویب رسید و با اجرای این استاندارد هم ترازی دراین زمینه ایجاد خواهد شد.
رییس سازمان ملی استاندارد با اعلان اینکه ۹۱ درصد از تکالیف سازمان استاندارد در قانون هوای پاک در سال قبل اجرائی شده است اشاره کرد: ما توانستیم به عنوان بالاترین دستگاه در اجرای تکالیف قانونی خود دست پیدا نماییم. در تدوین استانداردها تمام ذینفعان دعوت می شوند و در همین راستا با مخالفت صریح سایر دستگاهها در حوزه استاندارد سازی نفت کوره مواجه شدیم. نتایج پایش خودرا به دستگاه های نظارتی ارائه می نماییم.1401/11/02
12:26:49
0.0 / 5
101
تگهای خبر: دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد