قائم مقام صندوق توسعه و احیای میراث فرهنگی:

139 بنای تاریخی بعد از مزایده واگذار شد

139 بنای تاریخی بعد از مزایده واگذار شد

به گزارش بکسیها، قائم مقام صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی اظهار داشت: ۱۳۹ بنای تاریخی بعد از مزایده واگذار شده است.به گزارش بکسیها به نقل از روابط عمومی صندوق توسعه صنایع دستی و فرش و احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی، امید غنمی با بیان اینکه صندوق احیا از سال ۱۳۸۴ تشکیل شد، اظهار نمود: این مجموعه از سال ۱۳۸۵ آغاز به واگذاری بناهای تاریخی و فرهنگی به منظور احیاو و مرمت و بهره برداری توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی کرد و امروز ۱۶ سال از عمر صندوق توسعه و احیا می گذرد که بیشتر از ۳۰۰ بنا را در مزایده شرکت داده و حدود ۱۳۹ قرارداد منعقد شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه سرمایه گذاران بخش خصوصی در کاربری های مختلف بناها را دریافت می کنند، اظهار داشت: از این تعداد حدود ۵۰ بنا هم درحال بهره برداری است، این آمار جزو معدود دستگاه هایی است که در ۱۶ سال عمر فعالیت اداری هم اکنون تنها دو پرونده حقوقی در محاکم قضایی مطرح به رسیدگی است.
این مسئول ضمن اشاره به اینکه این دو طرح، ربطی به سرمایه گذار ندارد و مشکلاتی است که در ثبت به وجود آمده و ما ناچاریم در محاکم قضایی آنها را پیگیری نماییم، اظهار داشت: پس از حدود ۲۵ سال کار حقوقی در دستگاههای دولتی تنها دو پرونده حقوقی در این مجموعه می تواند کارنامه درخشانی برای اقدامات حقوقی صندوق توسعه و احیا باشد.
غنمی ضمن اشاره به اینکه صندوق توسعه و احیا کوشیده که از تشکیل پرونده ها و تنش های حقوقی پیشگیری کند، خاطرنشان کرد: سعی کردیم مشکلات را به صورت مذاکره حل نماییم و حدود ۱۰ پرونده ای که می توانست به مراکز قضایی کشیده شود را با توافق هر دو طرف قرارداد با فسخ یا اقاله حل شد و مجدد در تشریفات مزایده قرار گرفت.
غنمی با تکیه بر اینکه سرمایه گذارانی که با قیمت سرمایه گذاری سه چهار سال قبل برنده شدند، اظهار داشت: تورم در این چند سال گذشته غیرقابل پیشبینی بوده و امکان ادامه دادن قرارداد توسط این سرمایه گذاران وجود نداشت و پس از دو سال برای سرمایه گذار به صرفه نبود.
وی اضافه کرد: برخی از سرمایه گذاران قراردادی که مابین صندوق توسعه و احیا داشتند، قطع شد. این اتفاق نه به درخواست صندوق توسعه و احیا بلکه به درخواست سرمایه گذار می افتد. آن هم به علت افزایش تورم غیرقابل پیشبینی که سرمایه گذار با آن روبرو شده امکان ادامه قرارداد برای آن مهیا نباشد طبق مقررات و آیین نامه مالی معاملاتی صندوق قرارداد را منفصل می نماییم.
وی در ادامه، با بیان اینکه نمایشگاه ها محل عرضه و نمایش کالاها و خدمات شرکت ها و مؤسسات دولتی و خصوصی است، خاطرنشان کرد: صندوق توسعه و احیا، کالا و خدماتی که می تواند عرصه کند بناهای تاریخی و فرهنگی است که از سال ۸۴ این مأموریت به صندوق داده شد تا مرمت و احیای این بناها توسط خود مردم که صاحبان اصلی این بنا هستند صورت گیرد.
غنمی با بیان اینکه دولت هزینه مرمت را ندارد اظهار داشت: اعتقادی ندارم حتی اگر دولت می تواند هم نباید مرمت کند چون که این میراث، ثروت ملی و متعلق به کل ملت ایران است و ما متولی و ناظر آن هستیم و باید توسط مردم احیا شده و حیات اجتماعی در آن ایجاد شود.
وی ضمن اشاره به اینکه اگر دولت پول بی شماری هم برای مرمت داشته باشد، راه اصولی آن اینست که این بناها توسط مردم و با نظارت دقیق وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرمت شود، اظهار داشت: صندوق توسعه و احیا با هدف جذب سرمایه های بخش خصوصی داخلی و خارجی کاربری مناسبی به بناها می دهد.
غنمی در قسمت دیگری در مورد نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی اظهار نمود: نمایشگاه فرصت خوبی برای صندوق بود که بناها، اقدامات و شرح وظایف را به سرمایه گذاران اعلام نماییم، در فصل اول انتخاب سرمایه گذار و واگذاری بنا به آنها و همینطور نظارت دقیق و در فصل دوم صندوق پشتیبانی از بهره برداران است به صورتی که بهره برداران را شرکای قراردادی خود می بینیم.


منبع:

1401/11/23
14:38:02
0.0 / 5
459
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد