نصیری در گفت وگو با بكسیها اعلام كرد

خبرهای جدید از زلزله تهران

خبرهای جدید از زلزله تهران

بکسیها: بکسیها: رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از شروع بررسی ایمنی 16 هزار ساختمان بلند مرتبه و مهم در پایتخت آگاهی داد و توضیحاتی درباره ی زلزله محتمل بزرگ در تهران ارائه داد.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، همزمان با وقوع زمین لرزه اخیر در ترکیه و کشته و مصدوم شدن تعداد زیادی از افراد در این حادثه دلخراش موضوع زلزله در تهران هم داغ شده است، موضوعی که تا حالا افراد زیادی نسبت به وقوع آن هشدار داده اند. کابوس وقوع زلزله در استان تهران با حدود ۱۳ میلیون نفر جمعیت و بافتی فرسوده و ناایمن، سبب دلنگرانی کارشناسان شده است.
مهدی چمران رییس شورای شهر تهران می گوید باید مقاوم سازی ساختمان ها در مقابل زلزله صورت گیرد و اگر ساختمان مقاوم نسازیم، زلزله در تهران می تواند فاجعه قرن باشد. ید تلاش خودرا به کارگیریم و سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی نیز در ساخت و ساز مسئول هستند. اگر تغییری در ساخت و ساز نداده ایم، باید این تغییر را ایجاد نماییم تا ساختمان ها در مقابل زلزله مقاوم باشند.
درباره موضوع زلزله در تهران به سراغ مهدی نصیری رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران رفتیم. وی در گفت گو با خبرنگار مهر درباره ی موضوع زلزله در پایتخت گفت: زمین لرزه در تهران به هر حال به وقوع می پیوندد همانطور که در سالهای قبل و در طول تاریخ این حادثه رخ داده است. گسل های اصلی و فرعی و پراکنده مختلفی در شهر تهران وجود دارد و حتی اگر مطالعات پهنه بندی گسل ها صورت گیرد، ممکنست گسل های اصلی دیگری هم کشف شود.
وی با اشاره به این که در تهران از هر گسل فاصله بگیریم، به گسل دیگری نزدیک می شویم، تاکید کرد: رفتار تاریخی گسل ها و مطالعات زمین شناسی نشان میدهد احتمال زمین لرزه با بزرگی ۷ ریشتر و بالاتر در تهران وجود دارد. به لحاظ میزان انرژی زمین لرزه هرچه ریشتر بالاتر رود قدرت تخریب آن ۳۲ برابر می شود. در تهران باید آماده باشیم چونکه هر لحظه ممکنست با زلزله بزرگ مواجه شویم.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: زمین لرزه ترکیه ربطی به زمین لرزه در تهران و مناطق اطراف آن ندارد و وقوع زمین لرزه آنجا اثری بر گسل های پایتخت ندارد ولی تهران فی نفسه زلزله خیز است و مسئولین و مردم باید آماده باشند.

نصیری اشاره کرد: باید به سمت پیشگیری و اثرات ناشی از زمین لرزه پیش رویم. بحث آمادگی در مقابل حوادث بسیار حائز اهمیت می باشد. متأسفانه خیلی از مواقع بجای پیشگیری به موضوع بازسازی و اقدامات بعد از زمین لرزه پرداخته می شود.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: هفته جاری مانوری در تهران بصورت سراسری در ۲۳ مکان با احتمال زلزله ۵.۲ ریشتری بصورت دورمیزی داشتیم که سازمان مدیریت بحران و ۲۲ منطقه به ریاست شهرداران آنها در این مانور شرکت داشتند. تمرین خوبی انجام گرفت و امیدواریم برنامه ها به خوبی پیش رود.
با زمین لرزه ۵.۲ ریشتری انتظار تخریب وسیع نداریم
وی افزود: با زمین لرزه ۵.۲ ریشتری انتظار تخریب وسیع نداریم اما با افزایش میزان بزرگی زمین لرزه و به عبارتی وقوع زمین لرزه های ۵.۵ و ۶ ریشتر احتمال تخریب بواسطه وجود بافت های فرسوده و ناایمن زیاد است.
نصیری گفت: ما در سازمان مدیریت بحران کار اصلی مان پیش گیری از وقوع زلزله است و به عبارتی مسئول تغییر سیاست گذاری، ریل گذاری و جهت گذاری هستیم.
باید شهروندان به موضوع خوداتکایی توجه ویژه داشته باشند و کیف اضطراری را در ماشین، خانه و محل کار در نظر گیرند و آماده کنند
شهروندان ۳ کیف اضطراری آماده کنند
وی اضافه کرد: باید شهروندان به موضوع خوداتکایی توجه ویژه داشته باشند و کیف اضطراری را در ماشین، خانه و محل کار در نظر گیرند و آماده کنند. ما آموزش های رایگان برای شهروندان در نظر گرفتیم که می توانند با مراجعه به سایت مدیریت بحران تهران و یا خانه های دوام در سرای محلات و پایگاه های مدیریت بحران مراجعه کنند و از آموزش های رایگان خود امدادی بهره مند شوند.

آغاز شناسایی متروپل های تهران
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: ارزیابی ایمنی از ساختمان های بلندمرتبه و مهم را آغاز نموده ایم و حدود ۱۶ هزار ساختمان طی تفاهم نامه با ۹ دستگاه این ارزیابی صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی، نظام مهندسی، معاونت فنی و عمرانی شهرداری، فاوای شهرداری، وزارت کار و… و. همچون دستگاه هایی هستند که در این برنامه تفاهم نامه ای را با سازمان مدیریت بحران تهران دارند.
ارزیابی از هزار ساختمان تا آخر سال به انجام می رسد و مقرر است نتایج را بعد از پایان بررسی هزار مورد اعلام نماییم و بگوییم که ساختمان وضعیت قرمز، نارنجی، زرد و یا سفید به لحاظ ایمنی دارد.
نصیری تاکید کرد: هر روز ۲۲ ون و هر منطقه یک ون کارشناس برای این بررسی ها در نظر گرفته شده و ارزیابی از هزار ساختمان تا آخر سال به انجام می رسد و مقرر است نتایج را بعد از پایان بررسی هزار مورد اعلام نماییم و بگوییم که ساختمان وضعیت قرمز، نارنجی، زرد و یا سفید به لحاظ ایمنی دارد.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: در بحث ایمنی فقط موضوع حریق نیست بلکه مباحث مختلفی را در بر می گیرد و به عبارتی می توان گفت نه فقط ساختمان های مشابه پلاسکو بلکه مشابه متروپل ارزیابی می شوند.


1401/11/29
13:03:17
0.0 / 5
497
تگهای خبر: آموزش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد