کوچ سرمایه ها به بافت فرسوده

کوچ سرمایه ها به بافت فرسوده

بکسیها: بررسی ها نشان میدهد در ماه های اخیر تحت تاثیر نوسانات قیمت مسکن در نقاط برخوردار شهرها از یک طرف و تصویب بسته تشویقی شهرسازانه از طرف دیگر، تمایل برای سرمایه گذاری در بافتهای فرسوده بالا رفته و بگفته مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری، آمار از رشد تا چهار برابری صدور پروانه ساختمانی در بافت فرسوده دو کلانشهر تهران و تبریز حکایت دارد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، برنامه های نوسازی سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافتهای فرسوده طی سالهای قبل به سبب نبود برنامه ای جامع و هدفمند در این حوزه شاید به ۱۰ درصد از اهداف تعیین شده هم نرسیده است. پس سر و سامان دادن به وضع موجود نیاز به برنامه و اقدام جهادی دارد. هدف، ایجاد محیطی امن، سالم و دارای امکانات رفاهی برای تمامی شهروندان ایرانی است. دولت سیزدهم می خواهد سالیانه ۱۵۰ هزار واحد مسکونی را نوسازی کند.
به سبب وجود حجم بالای بناهای ناپایدار در کشور در ارتباط با مقاوم سازی و نوسازی محلات فرسوده، چاره ای جز سرعت بخشی به امر بازآفرینی شهری نداریم. محمد آیینی ـ معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید دولت می خواهد دراین زمینه کار ۱۰ برابری در مقایسه با دوره های قبل انجام دهد.
دولت سیزدهم در شرایطی روی کار آمد که عمده شهرهای کشور درگیر سه معضل گسترش بافتهای فرسوده، حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیررسمی بودند که به بدمسکنی دست کم ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در ایران منجر گردیده است. زلزله های ۶ ریشتر و حتی کمتر در هریک از مناطق ناکارآمد می تواند زندگی ساکنان را به مخاطره بیندازد.
برمبنای آخرین آماری که مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ارائه کرده است هم اکنون ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار بنای ناپایدار، ۱۶۶ هزار هکتار محدوده هدف بازآفرینی شامل ۷۴ هزار هکتار بافت فرسوده میانی، ۳۲ هزار هکتار بافت فرسوده تاریخی و نزدیک ۶۰ هزار هکتار بافت حاشیه ای یا سکونتگاه غیررسمی در کشور وجود دارد.
آبان ماه سال بسته سیاست ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله ای در بافتهای فرسوده به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسید و ۲۳ بهمن ماه بسته ۱۹ بندی از طرف مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی به استانها ابلاغ گردید.
تسهیل در تامین پارکینگ، تسهیل شرایط توده و نما، اعطای یک یا دو طبقه تشویقی و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف بمنظور پشتیبانی از کسب و کارهای خانگی با تامین شرایطی همچون این مشوق ها است که جذابیت سرمایه گذاری در بافت ها را بالا می برد. طبق این مشوق امکان نوسازی خانه های کمتر از ۵۰ متر مربع به شرط رعایت ضوابط شهرسازی و معماری وجود دارد.
شهرداری ها موظفند به تخفیف ۵۰ درصدی و مجاز به تخفیف ۱۰۰ درصد عوارض صدور پروانه ساختمانی در بافتهای فرسوده می باشند که بررسیها نشان میدهد دراین زمینه همکاری خوبی بین دولت و شهرداری ها به وجود آمده است. مجلس نیز در ایام اخیر با افزایش ۲ درصدی هزینه صدور پروانه ساختمانی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ مخالفت کرد.
مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی بتازگی در نمایشگاه دستاوردهای طرح توانمندسازی ۲۰۲۰ محله کم برخوردار بیان کرده است: بسته ۱۹بندی تشویقی نوسازی بافت های فرسوده امکان مناسبی را برای مردم و ساکنان بافت ها و سازندگان به وجود آورده است.
وجود زیرساخت های مناسب در بافت های فرسوده یک مزیت جدی رقابتی برای این مناطق در مقایسه سایر سیاستهای توسعه شهرها شمرده می شود. برمبنای رویکرد های کلان، نوسازی بافت های فرسوده باید توسط بخش خصوصی صورت گیرد و دولت و شهرداری ها موظفند نقش حمایتی داشته باشند تا با سرمایه بخش خصوصی که از راندمان بیشتر و هزینه های بالاسری کمتری برخوردار است، مقدار بیشتری از بافت های فرسوده نوسازی شود.
آمارها در این بخش نیز امیدوارکننده است. بنا بگفته آیینی، بعد از اجرای بسته تشویقی در دو کلانشهر تهران و تبریز، میزان دریافت پروانه ساختمانی در بافتهای فرسوده چهار برابر شده است.
یکی از دلایلی که می تواند جذابیت سرمایه گذاری در بافت های فرسوده را افزایش دهد تناسب بین قدرت خرید متقاضیان با قیمت مسکن در این مناطق است. باتوجه به نوسانات شدید قیمت مسکن در مناطق برخوردار شهرها، بافتهای ناکارآمد می تواند منطقه هدف سازندگان باشد. به اذعان انبوه سازان در یک سال اخیر تمایل برای ساخت و ساز در محله های هدف بازآفرینی شهری بالا رفته است.
منبع:

1401/12/09
12:44:03
0.0 / 5
521
تگهای خبر: سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد