احمدی لاشكی:

هیچ مدرسه خیرسازی در مولدسازی به فروش نمی رسد

هیچ مدرسه خیرسازی در مولدسازی به فروش نمی رسد

به گزارش بکسیها، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هیچ مدرسه خیرسازی در مولدسازی به فروش نمی رسد، اظهار داشت: تمام درآمد حاصل از فروش املاک مازاد فقط صرف مدرسه سازی می شود.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در رابطه با اجرای طرح مولدسازی اظهار داشت: آموزش و پرورش ۱۲۲ هزار مدرسه و ۱۰۲ هزار ملک دارد و در این آمار تعداد مدارس به این علت بیشتر است که امکان دارد برخی مدارس دو شیفته باشند یا ملک کاربری مدرسه نداشته باشد. بر مبنای قانون مولدسازی که به تصویب سران قوا رسید، دستگاه ها باید املاک مازاد خویش را معرفی کنند که آموزش و پرورش هم بر همین مبنا عمل کرد.
معاون حقوقی و امور مجلس افزود: این قانون به دو وزارت خانه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان توجه ویژه ای دارد چونکه بر طبق این قانون، ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از واگذاری اموال مازاد فقط باید در آموزش و پرورش و صرف مدرسه سازی شود و حق نداریم این رقم را صرف پرداخت حقوق و مزایا و هزینه های جاری نماییم.
حق به فروش گذاشتن مدارس خیرساز را نداریم / این مورد شرعاً و قانوناً مشکل دارد
وی افزود: با بررسی های صورت گرفته، ۶۰۰ ملک برای واگذاری در لیست معرفی شده، قرار دادیم که اگر استانی به اشتباه مدرسه خیرسازی را هم در لیست گذاشته باشد، اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، حتما جلوی آنرا خواهیم گرفت ولی چنین مساله ای بعید به نظر می آید.
معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر این که ما حق نداریم زمین یا ملکی که از جانب خیّری هدیه شده را در لیست فروش قرار دهیم، اظهار داشت: این مورد هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی ایراد دارد.
وی خاطرنشان کرد: وقتی خیّری سال ها پیش هدیه ای را تقدیم کرده، اگر امروز فرزندان و نوادگان او ببینند که هدیه او به فروش گذاشته شده، ما فرهنگ بزرگ وقف را از بین خواهیم برد و نباید این سنت را لکه دار نماییم.
احمدی لاشکی افزود: مبحث تهاتر و تبدیل به احسن در لایحه بودجه ۱۴۰۲ هم آورده شده و این مورد می تواند کمک حال آموزش و پرورش باشد، چونکه در بعضی استان ها زمین و مدارس فرسوده ای قرار دارد که می تواند با واگذاری یا تهاتر آن چندین مدرسه نوساز تحویل گرفت.
توجه به مدارس محروم، مرزی، کم برخوردار و عشایری در طرح مولدسازی دارایی ها
لاشکی اظهار داشت: جهت استفاده از درآمد مولدسازی دارایی ها، ابتدا مدارس محروم، مرزی، کم برخوردار و عشایری مورد توجه قرار می گیرند.
وی در رابطه با رسیدگی به مدارس تهران با استفاده از اجرای طرح مولدسازی دارایی ها عنوان کرد: تهران از نظر فضای آموزشی در ۲ ردیف آخر قرار دارد و باید در لیست توجه قرار گیرد.
معاون وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: اگر ملکی در تهران به فروش برسد، امکان دارد به اندازه ۲۰ ملک در استانهای دیگر باشد؛ ازاین رو تهران را مد نظر داریم. هرچند که سیستان و بلوچستان لزوم به حمایت در نوسازی و مقاوم سازی دارد اما تهران از نظر فضای آموزشی جزو استانهای نابرخوردار است که آنرا احیا خواهیم کرد.

1401/12/15
13:25:13
0.0 / 5
417
تگهای خبر: آموزش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد