ظرفیت مسکن ملی در سال سوم افزایش خواهد یافت

ظرفیت مسکن ملی در سال سوم افزایش خواهد یافت

بکسیها: به گزارش بکسیها، در حالیکه طرح نهضت ملی مسکن در آستانه ی ورود به سومین سال اجرا قرار دارد خلاء سیستم بانکی در این طرح مشهود است؛ به صورتی که بانکها در سال اول به کمتر از ۵ درصد و سال دوم به کمتر از ۱۰ درصد تعهد تسهیلاتی خود در برابر بخش مسکن عمل کردند. با این وجود مسؤلان دولتی می گویند که با روش هایی مثل مشارکت انبوه سازان و پای کار آمدن تعداد بیشتری از بانکها به دنبال جبران عقب ماندگی ها هستند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، دولت سیزدهم در آستانه ی سومین سال اجرای طرح ساخت نهضت ملی مسکن قرار دارد و مصمم است این طرح را به نتیجه ی مطلوب برساند. علاوه بر تکمیل مسکن مهر و واحدهای اقدام ملی باید عقب ماندگی های طرح نهضت ملی مسکن در سال ۱۴۰۲ جبران شود. تحقق این هدف مستلزم آن است که بانکها و متقاضیان در تأمین آورده جدیت بیشتری نسبت به گذشته نشان دهند.
عملکرد بانکها در دو سال ابتدای طرح نهضت ملی مسکن چندان امیدوارکننده نبود. سیستم بانکی موظف است سالیانه ۲۰ درصد از تسهیلات خویش را به بخش مسکن اختصاص دهد. اما آن طور که روح الله اکبری ـ دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی می گوید بانکها در سال ۱۴۰۰ که طرح نهضت ملی مسکن شروع شد کمتر از ۵ درصد به بخش مسکن وام دادند. در سال دوم این عدد رشد داشته اما هنوز کمتر از ۱۰ درصد است و در واقع سیستم بانکی به حدود نیمی از تکلیف خود عمل کرد.
البته بجز بانک مسکن بعنوان بانک تخصصی بخش مسکن که عملکرد مناسبی داشته و حدودا به صورت کامل به تعهدات خود عمل کرده بانکهای ملت، سپه، صادرات، ملی و کارآفرین هم وارد گود شده اند و انتظار می رود در سال ۱۴۰۲ میزان تسهیلات تخصیص به بخش مسکن افزایش پیدا کند. این در شرایطی است که ۲۷ بانک و موسسه اعتباری مکلف به پرداخت تسهیلات پروژه نهضت ملی مسکن هستند.
با عنایت به پایین بودن توان متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن و نوسانات قیمت مصالح ساختمانی، وزارت راه و شهرسازی می خواهد تا انبوه سازان را در پروژه های مشارکتی وارد کند. از این طریق میتوان بخشی از منابع طرح نهضت ملی مسکن را تأمین کند. در این حوزه تا کنون جلساتی بین بخش خصوصی و مسؤلان وزارت راه و شهرسازی برگزار شده است. مقرر است در هر پروژه تعدادی واحد یا قطعات زمین در برابر ساخت طرح های مسکونی به انبوه سازان واگذار شود.
درمورد قیمت واحدها هم اعداد و ارقامی از ۶ تا ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع اعلام می شود. بنابه گفته اکبر نیکزاد ـ رئیس بنیاد مسکن، قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن به عوامل مختلف شامل، کیفیت مصالح تزئینی، امکانات، مشاعات، موقعیت جغرافیایی و برخی دیگر از مولفه های اقتصادی بستگی دارد. به صورت مثال ساختمانی که در یک روستا ایجاد می شود یک طبقه است، آسانسور و راه پله ندارد. ازاین رو قیمت آن ارزان تر از بلوک های چند طبقه تمام می شود؛ چونکه در بلوک های آپارتمانی آسانسور، راه پله و سایر مشاعات باید ایجاد شود.
دستگاه هایی که مسئولیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن را بر عهده دارند به دنبال افزایش ظرفیت این واحدها در سال پیش رو هستند. بنیاد مسکن وظیفه راه اندازی یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد از ۴ میلیون واحد را بر عهده دارد که تا کنون ۳۴۱ هزار واحد را در روستاها و شهرهای کوچک به مرحله ی اجرا رسانده است. معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن به ایسنا اظهار داشت که یقینا در سال ۱۴۰۲ ظرفیت طرح نهضت ملی مسکن توسط بنیاد افزایش خواهد یافت.
به قول مجید جودی، یکی از دلایلی که سبب شد کارها مقداری کند پیش برود آن بود که متمم وام ساخت از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان توسط سوی سیستم بانکی با حدود یک سال تاخیر پرداخت گردید و آبان ۱۴۰۱ به دست متقاضیان رسید. جودی تصریح کرد: پیش نویس طرح نهضت ملی مسکن را برای سال ۱۴۰۲ آماده کرده ایم و از فروردین ماه، عملیات اجرایی را آغاز می نماییم.
هم چنین شرکت عمران شهرهای جدید تعداد ۷۰۰ هزار واحد را متقبل شده که تا کنون ۳۰۰ هزار واحد در چارچوب سه بسته ۱۰۰ هزار واحدی به مرحله ی اجرا رسیده است. جعفری ـ مدیرعامل شرکت عمران وعده داده تا هر سه ماه یک مرتبه بسته ۱۰۰ هزار واحدی رونمایی کند.

سایر ظرفیت هایی که از آن میتوان در جهت اجرای طرح های نهضت ملی مسکن بهره برد ارائه مشوق به سازندگان بخش خصوصی و تفاهمنامه با دستگاههای دولتی است. آمارها در سالهای اخیر نشان داده است سالیانه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد توسط بخش خصوصی ایجاد می شود و دولت باید تلاش کند این تعداد به یک میلیون واحد برسد.1401/12/23
10:04:15
0.0 / 5
343
تگهای خبر: پروژه , دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد