پیشبینی قیمت مسکن امسال

پیشبینی قیمت مسکن امسال

به گزارش بکسیها، یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کنار بهبود روابط بین الملل که نشانه های آن اواخر سال قبل بروز کرد، می تواند منجر به تقویت ارزش پول ملی، افزایش اشتغال، ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن، رشد صنایع وابسته و بالا رفتن سطح رفاه عمومی شود و تأثیر قابل توجهی در مهار تورم و حتی ریزش قیمت مسکن دارد.


حسن محتشم در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: تحقق شعار سال با عنوان «مهار تورم و رشد تولید» با بهبود شاخصهای بخش مسکن امکان پذیر می شود. مسکن بعنوان یک حوزه پیشران که سهم حدود ۳۰ درصد در گردش نقدینگی کشور دارد، اثرگذاری بالایی در اقتصاد و تورم عمومی بوجود آورده است. اغلب صنایع و تولیدات داخلی و همینطور بخشی از واردات به بخش مسکن وابسته است. ازاین رو رونق یا رکود اقتصاد کلان به شکلی به بخش مسکن مربوط می شود.
وی ادامه داد: اگر تولید در تمامی سطوح رشد کند میتوان تورم را مهار کرد. در قسمت مسکن هم همینطور است. از راه افزایش ساخت و ساز، نوسانات بازار ملک قابل کنترل خواهد بود.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه مسکن نقش برجسته ای در سبد خانوار دارد، اظهار داشت: مسکن برای برخی اقشار و مستأجران بیشتر از ۸۰ درصد هزینه های خانوار را شامل می شود. ازاین رو واضح است که سر و سامان دادن به شرایط بازار مسکن تا حد قابل توجهی به کنترل تورم کمک می نماید. از سوی دیگر وقتی تولید مسکن بالا رود با عنایت به فراگیری این بخش به رونق اقتصاد منجر می شود، سبب افزایش اشتغال و در نهایت رشد سطح رفاه عمومی خواهد شد.
محتشم تصریح کرد: دولت باید تعادل بین عرضه و تقاضا را در قسمت مسکن ایجاد نماید. از حدود ۱۰ سال قبل برآوردهایی صورت گرفت و اعلام گردید که لازم است سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود که اگر این اقدام انجام می شد تا سال ۱۴۰۴ به نقطه سر به سر می رسیدیم، اما طی این سال ها تولید یک میلیون مسکن محقق نشد؛ بنابراین با کسری در این بخش مواجهیم که باید جبران شود.
وی ضمن اشاره به برنامه دولت سیزدهم در خصوص ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال اظهار داشت: این طرح عموما در حومه شهرها اجرا می شود اما هم اکنون درون کلان شهرها متقاضیان از توانایی کافی برای خرید یا اجاره خانه برخوردار نیستند. دولت باید در این عرصه از توانایی بخش خصوصی برای افزایش تولید و عرضه مسکن در کلان شهرها استفاده نماید و به تقویت آن بپردازد.
این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: پروژه های مسکن مهر هنوز پس از گذشت حدود ۱۵ سال در برخی از شهرهای اطراف تهران تکمیل نشده است. طرح اقدام ملی در سال ۱۳۹۸ و نهضت ملی در سال ۱۴۰۰ هم به آن پیوند خورد. با عنایت به اینکه پروژه های مسکن زمان بر هستند انتظار داریم در نیمه دوم سالجاری برخی از واحدهای نهضت ملی مسکن تکمیل و تحویل متقاضیان شود. این اقدامات می تواند اثرات خوبی در بازار مسکن داشته باشد.
محتشم هم چنین در رابطه با افزایش ۲۷ درصدی دستمزد کارگران امسال اظهار داشت: این عدد در هزینه تولید محصولات صنایع و کارخانجات اثر می گذارد. مولفه های دیگری مثل مالیات بر ارزش افزوده که دولت می خواهد از تولیدکنندگان مواد اولیه دریافت کند به اضافه افزایش خدمات و عوارض شهرداری، نظام مهندسی و سود متعارف سازندگان منجر به تغییر قیمت تمام شده مسکن خواهد شد. اما امیدواری هایی هم وجود دارد که همچون آنها میتوان به تحولات اخیر سیاست خارجی و بهبود روابط با کشورهای همسایه اشاره نمود. اگر این توافقات به تقویت ارزش پول ملی بینجامد، ثبات بازار مسکن و حتی ریزش قیمتها دور از دسترس نخواهد بود.
منبع:

1402/01/03
20:35:50
0.0 / 5
443
تگهای خبر: پروژه , خدمات , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد