كارشناس مركز پیش بینی هواشناسی اصفهان خبرداد؛

احتمال جاری شدن سیل در غرب اصفهان

احتمال جاری شدن سیل در غرب اصفهان

به گزارش بکسیها، کارشناس مرکز پیشبینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان از ورود سامانه بارشی جدید به استان و فراگیر شدن فعالیت آن در روز پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه خبرداد.مینا معتمدی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به گذر امواج ناپایداری از تراز میانی جو، عنوان کرد: امروز افزایش ابر و وزش باد به نسبت شدید در بیشتر مناطق استان پیشبینی می شود.
وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه با نزدیک شدن سامانه بارشی به استان بر شدت ناپایداری ها افزوده می شود و به تدریج افزایش ابر و بارش باران غرب استان را فرا می گیرد.
کارشناس مرکز پیشبینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به اینکه اوج فعالیت سامانه ناپایدار بارشی روز پنجشنبه است، تصریح کرد: بارش های رگباری و رعد و برق در بیشتر مناطق همچون مرکز اصفهان طی روز پنجشنبه پیشبینی می شود اما در نیمه غرب استان شدت دارد.
معتمدی با اشاره به اینکه احتمال وقوع سیلاب در نیمه غرب استان وجود دارد، افزود: روز پنجشنبه وقوف تندباد لحظه ای را در بیشتر مناطق استان انتظار داریم که در شرق اصفهان با خیزش گردوخاک همراه خواهد بود و این شرایط روز جمعه هم در نیمه شمالی و شرقی استان ادامه خواهد یافت.
وی ضمن اشاره به افزایش یک تا ۲ درجه ای دمای هوای استان، افزود: بیشینه دمای هوای کلان شهر اصفهان در گرم ترین ساعات امروز به ۲۷ درجه سلسیوس بالای صفر و کمینه آن صبح فردا به ۱۰ درجه سلسیوس بالای صفر می رسد.
معتمدی افزود: بوئین میاندشت با دمای صفر درجه و کاشان با دمای ۳۱ درجه سلسیوس بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم ترین نقاط استان پیشبینی می شود.
به گزارش بکسیها به نقل از مهر، هواشناسی اصفهان در رابطه با ناپایداری های آخر هفته ۲ اخطار سطح نارنجی صادر کرد. اخطار سطح نارنجی هواشناسی زمانی صادر می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی رنگ برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.
اداره کل هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه اول نسبت به وقوع توفان و خیزش گردوخاک از روز چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه اخطار داده است.
بر اساس این اطلاعیه وزش باد به نسبت شدید تا شدید و توفان لحظه ای تا روز جمعه ۲۵ فروردین ماه مناطقی چون خوانسار، نائین، گلپایگان، داران، میمه، اردستان، چوپانان، خور و بیابانک، ورزنه، انارک، فریدون شهر، شهرضا و دهاقان را در بر می گیرد.
اداره کل هواشناسی استان اصفهان در این اطلاعیه نسبت به مخاطرات احتمالی همچون اختلال و کاهش دید در جاده های شمال، شمال شرق و شرق استان بر اثر گردو خاک محلی اخطار داده و افزوده است که اختلال در سفرهای برون و درون شهری، صدمه به صنعت کشاورزی و گلخانه ها و صدمه به سازه های شهری و روستایی، شکستن درختان فرسوده و اختلال در راه تردد محورهای مواصلاتی اصفهان به یزد و قم و سمنان دور از انتظار نیست.
هواشناسی استان در این اطلاعیه بر ضرورت احتیاط در سفرهای درون و برون استانی و درون و برون شهری، به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر، تمهیدات لازم در جهت حفظ ماشین آلات کشاورزی و آمادگی راهداری بخصوص در مسیرهای طوفان خیز و گرد و خاک و خودداری از کوهنوردی و صعود به ارتفاعات طی این مدت تاکید کرده است.
هواشناسی استان اصفهان همینطور در اطلاعیه دوم در رابطه با فعالیت سامانه بارشی، وقوع رگبار باران و نوسانات دمایی از روز چهارشنبه ۲۳ فروردین تا جمعه ۲۵ فروردین اخطار داده است.
بر اساس این اطلاعیه رگبار باران، رعد و برق، تگرگ و تنش های دمایی در مناطقی چون فریدون شهر، بوئین و میاندشت، اسلام آباد موگویی، داران و چادگان طی این مدت پیشبینی شده است.
هواشناسی استان اصفهان نسبت به آب گرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان آب و سیلابی شدن رودخانه های فصلی در این مناطق اخطار داده و افزوده است که کاهش دید، اختلال در راه های روستایی بدلیل بارش دور از انتظار نیست.


منبع:

1402/01/21
21:39:26
0.0 / 5
375
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد