چمران عنوان كرد

ورود سرمایه گذاران برای ساخت هتل و فروشگاه در شهر آفتاب

ورود سرمایه گذاران برای ساخت هتل و فروشگاه در شهر آفتاب

بکسیها: بکسیها: رییس شورای اسلامی شهر تهران از وجود مصوبه شورای شهر، هیات دولت و تفاهم نامه رییس جمهور وقت در خصوص برگزاری نمایشگاه ها در محل نمایشگاه شهر آفتاب آگاهی داد داد و به اصرار منطقی مدیریت شهری بر برگزاری نمایشگاه ها در این فضا تاکید کرد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، مهدی چمرانظ ضمن اشاره به پیشینه هماهنگی های دولت و مدیریت شهری برای برگزاری نمایشگاه ها در مجموعه شهر آفتاب، اظهار داشت: در گذشته صحبت های زیادی در این خصوص صورت گرفته بود و تاریخچه مفصلی دارد.
رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه ما از سال ۸۲ تصمیم گیری برای انتقال نمایشگاه ها را شروع کردیم، خاطرنشان کرد: در همان سال نمایشگاه اتومبیل در محل نمایشگاه بین المللی برگزار شد که ترافیک سنگینی را در بزرگراه شهید چمران، خیابان سئول و معابر منطقه رقم زد، به صورتی که عده ای خودرو های خودرا در بزرگراه رها کردند و رفتند و روز بعد مجدداً بازگشته و خودرو های خودرا بردند. بعد از آن جلسه ای با حضور رییس جمهور وقت، معاون اول رییس جمهور، فرمانده نیروی انتظامی، وزیر صنعت، شهردار و بنده بعنوان رییس شورای شهر وقت برگزار شد.
وی افزود: در آن جلسه این بحث عنوان شد که نمی توان به این شکل زندگی مردم را مختل کرد و بعد از مباحث مطرح شده، تفاهمنامه ای منعقد گردید و تمامی اعضای جلسه آنرا امضا کردند که بر مبنای آن نمایشگاه های پربازدید در محل نمایشگاه بین المللی برگزار نشود.
چمران با اشاره به اینکه بر مبنای آن تفاهمنامه مقرر شد که شهرداری در نمایشگاه سهیم شود و فضای دیگری را برای برگزاری نمایشگاه پیشبینی و ارائه کند، اظهار داشت: ما از آن زمان به دنبال این مورد بودیم و محل فعلی نمایشگاه شهر آفتاب پیشنهاد، زمین تامین و مناقصه برگزار گردید. یک مشاور آلمانی انتخاب کردیم که طرحی را ارائه داد و در صحن شورای شهر و جلسات تخصصی معماری با حضور اساتید دانشگاه مورد بحث قرار گرفت.
وی ادامه داد: طراحی که برگزیده بودیم ۲۵ نمایشگاه بین المللی را در دنیا طراحی نموده و ساخته بود. به جهت اینکه طرح عملیاتی شود، شریک ایرانی پیدا کردند و بعد از بارها رفت و برگشت طرح و گذشت سالها به نمایشگاه فعلی رسیدیم.
چمران با اشاره به اینکه در همان سالها سرمایه گذار خارجی نیز وارد و نمایشگاه شهر آفتاب داشتیم که اگر خودمان کار را شروع نماییم، پس از آن سرمایه گذار خواهد آمد که همین اتفاق نیز افتاد؛ شهرداری با بودجه ای که در نظر گرفته بود، کار را شروع کرد و به امروز رسید.
رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر این که انتظار ما این بود وقتی نمایشگاه شهر آفتاب به نتیجه رسید نمایشگاه های پر بازدید به این فضا منتقل شود، اظهار نمود: در نخستین سال نیز نمایشگاه کتاب در این فضا برگزار شد اما گفتند زیربنای کمتری دارد که زیربنا را اضافه کردیم و به ۴۵ هزار متر مربع رسید.
وی با اشاره به اینکه سازمان نمایشگاه ها نیز در آن زمان اعلام آمادگی کرد که به تدریج نمایشگاه ها به این محل منتقل شود اما متأسفانه موضوع بعد از آنکه ما از شورا رفتیم پیگیری نشد، اظهار داشت: در آن زمان ۲۰ درصد سهام برای شهرداری باقی ماند و مابقی به بانک شهر واگذار شد چون اعتقاد ما این بود که سیستم خصوصی بهتر از یک سیستم شبه دولتی می تواند این فضا را اداره کند و شهرداری امروز نیز بر مبنای ضوابط شهرسازی به دنبال اینست که قسمتی از سهام را به بخش خصوصی واگذار کند.
چمران با بیان این که سازمان نمایشگاه ها به دستور العمل ها پایبند نبود و آنرا اجرا نکرد، خاطرنشان کرد: البته نمی توان گفت سازمان به دستورالعمل ها کاملاً پایبند نبود اما در مواردی نیز عدم پایبندی دیده می شد؛ به صورتی که برای مثال سه نمایشگاه با هم به صورت همزمان برگزار و منجر به راه بندان در معابر اطراف نمایشگاه بین المللی می شد.
رییس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه چنین شرایطی مردم را عصبی و ناراحت می کند، تصریح کرد: آنچه مهم می باشد ساختمان نمایشگاه نیست بلکه آسایش مردم اهمیت دارد؛ تهران به اندازه کافی از مشکل ترافیکی و رفت و آمد رنج می برد و ما با برگزاری نمایشگاه های پر ازدحام، ترافیک بیشتری ایجاد می نماییم.
وی با تاکید بر این که نباید زندگی را به مردم سخت بگیریم و یک مشکل به مشکلات آنها اضافه نماییم، خاطرنشان کرد: شهر آفتاب نیمی از سال به حال خود رها شده و نمایشگاهی در آن برگزار نمی شود؛ ما درحال تکمیل فضای آن هستیم. بطور قطع و یقیناً می دانیم که نمایشگاه داخل شهر کارکرد خودرا از دست داده و باید به شهر آفتاب منتقل شود.
یکی از اشکالات نمایشگاه داخل شهر فضای پارکینگ است
چمران ضمن اشاره به وجود ایستگاه مترو در شهر آفتاب و امکان به کارگیری اتوبوس برای تسهیل در تردد شهروندان، خاطرنشان کرد: یکی از اشکالات ما برای نمایشگاه داخل شهر، تامین پارکینگ بود اما شهر آفتاب پارکینگ های وسیعی دارد.
رییس شورای شهر تهران با بیان این که ایرادات کوچکی در شهر آفتاب وجود دارد که باید برطرف شود، اظهار داشت: برای مثال باید دوربرگردان ساخته شود و محل گیشه دریافت عوارض نیز احتیاج به جابجایی دارد که ما این موارد را عملیاتی می نماییم. بخش خصوصی نیز در این شرایط وارد عمل می شود کما این که سرمایه گذارانی نیز برای ساخت هتل و فروشگاه وارد شدند و همه این موارد درحال پیشرفت است.
وی با تاکید بر این که سازمان نمایشگاه ها و وزارت صمت باید برای انتقال نمایشگاه ها به شهر آفتاب ورود کنند، اظهار نمود: مجلس شورای اسلامی نگفته که نمایشگاه کجا برگزار گردد بلکه گفته سازمان نمایشگاه ها باید تصمیم بگیرد و اقدامات لازم را انجام دهد؛ ما نه به قانون مجلس ورود کرده ایم و نه به دنبال آن هستیم، بلکه سخن ما اینست که نمایشگاه ها باید در فضایی برگزار گردد که بدین منظور ساخته شده است.
چمران با اشاره به اینکه تأسیسات نمایشگاه بین المللی قدیمی است و مشکلات تجهیزاتی دارد، تاکید کرد: اصرار منطقی ما برگزاری نمایشگاه ها در شهر آفتاب است و امیدواریم وزارت صمت سریع تر این مورد را از ما بپذیرد که البته پذیرفته اما باید عملیاتی شود؛ چونکه انتقال نمایشگاه ها به شهر آفتاب علاوه بر مصوبه شورای شهر، مصوبه هیات دولت را نیز دارد که باید این مصوبات اجرائی شود.
وی ادامه داد: علاوه بر این مصوبات، تفاهمنامه رییس جمهور وقت و سندیت این تفاهمنامه نیز برای انتقال نمایشگاه ها به شهر آفتاب وجود دارد. امیدواریم این انتقال صورت بگیرد؛ ما می دانیم که شاید در یک سال عملیاتی نشود اما چند سال است که این مورد مورد بحث بوده و در این سالها می توانستیم انتقال را انجام دهیم. به صورتی که نمایشگاه بین المللی را برای نمایشگاه ‎های خاص و تخصصی و یا شرکت ‎های دانش بنیان در نظر بگیریم.
چمران همینطور خاطرنشان کرد: از نظر ما برگزاری نمایشگاه های تخصصی در محل نمایشگاه های بین المللی ایرادی ندارد؛ کما این که چنین نمایشگاه هایی در فضاهای دیگری نیز برگزار می گردد.
رییس شورای اسلامی شهر تهران ضمن اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی اظهار داشت: برنامه ریزی برگزاری این دوره از نمایشگاه انجام شد و ما نیز اصراری نداشتیم این برنامه را به هم بریزیم؛ علتی که وزارت ارشاد برای برگزاری نمایشگاه در مصلی اعلام نمود راحتی شرکت کنندگان و کتاب ‎فروشان بود اما به این فکر نکردند که چه مشکلی را برای مردم ایجاد خواهد نمود.
وی افزود: در سالی که نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار شد، شرایط را برای افرادی که از شهرستان ها می آمدند، تسهیل می کرد و به ترافیک شهر برخورد نمی کردند.
بنا براعلام سایت شهر، چمران تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه در مصلی برای کسانی که در اطراف خیابان شهید بهشتی ساکن هستند، راحتتر است اما وقتی بحث استفاده از مترو و اتوبوس وجود دارد، برای افراد ساکن در نقاط دورتر شهر فرقی نمی کند که به مرکز شهر بیایند و یا به شهر آفتاب بروند.1402/02/19
10:22:12
0.0 / 5
315
تگهای خبر: سرمایه , فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد