زنده کردن شهرها در گرو احیای بافت هاست

زنده کردن شهرها در گرو احیای بافت هاست

به گزارش بکسیها، یک کارشناس مسکن اظهار داشت: برخی محله های قدیمی که در زمان های نه چندان دور دارای اعتبار بودند اکنون به بافت های فرسوده و مکانی مستعد برای بزهکاری اجتماعی تبدیل گشته اند که دولت و شهرداری ها می توانند با احیای این  محله ها حس تعلق و امید را به ساکنان قدیمی بازگردانده و سبب بازگشت آنها به چرخه تولید و راندمان و بازآفرینی شهری شوند.


علی شماعی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: در طرح نهضت ملی مسکن باید اولویت با نوسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده باشد؛ برای اینکه بافت های فرسوده و قدیمی باتوجه به اینکه در محدوده شهرها قرار دارند، از ظرفیت خوبی برای تولید مسکن برخوردار می باشند.
وی ادامه داد: حدود ۱۶۷ هزار هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد در کشور وجود دارد که عمدتاً دارای خدمات زیربنایی و روبنایی است. بدین سبب نوسازی بافت های فرسوده با راه اندازی مسکن و محیط کسب وکار مناسب در این محدوده ها برای دولت و مردم مقرون به صرفه است و سبب ارتقای راندمان شهری، کاهش خسارت احتمالی ناشی از زلزله و پیش گیری از گسترش فرسودگی و آلودگی ها و نابهنجاری ها به پیرامون خود می شود. مردم تمایل دارند بجای اینکه به شهرهای حاشیه و اقماری بروند در داخل شهرها و مناطق آباد زندگی کنند.
بیشتر بخوانید
رشد ۸۰ درصدی صدور پروانه در بافت فرسوده پایتخت این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه نباید بافت های فرسوده را که ثروت کشور شمرده می شود بلااستفاده رها نماییم اظهار داشت: اگر بجای آن که بافت ها را احیا نماییم بر روی خاک های صنعتی و زمینهای مرتعی، کشاورزی و اراضی جنگلی اطراف شهرها مسکن بسازیم علاوه بر تهدید امنیت غذایی، به منابع طبیعی و محیط زیست خود لطمه وارد ساخته ایم.
شماعی، استفاده از منابع مولدسازی برای نوسازی بافت های فرسوده را ضروری دانست و اضافه کرد: یکی از موارد مولدسازی به چرخه تولید و راندمان وارد کردن بافت فرسوده و رها شده است. استفاده بهینه از اراضی بافت های فرسوده خود تجدید حیات شهری و جنبه ای از مولدسازی است و از جنبه های مختلف فواید بسیاری برای مردم و مسئولان دارد. این در حالیست که هزینه زیرساخت های شهری در اطراف شهرها زیاد است.

هزینه های هنگفت ساخت مسکن در شهرهای حومه
به گفته ی ایشان، دولت برای ایجاد یک شهر جدید مجبور است هزینه های هنگفتی را صرف زیرساخت ها، خدمات زیربنایی، روبنایی و حمل و نقل، تامین خدمات عمومی و امنیت کند. علاوه بر هزینه های حمل و نقل و غیره بی هویتی در شهرک ها و شهرهای جدید تا مدت ها هزینه بر است.
وی اشاره کرد: وقتی خانواده ها در داخل شهرها ساکن شوند مجبور نیستند برای تامین مایحتاج و دریافت خدمات از شهر خود به شهرهای بزرگ در رفت آمد باشند. این مساله در کاهش هزینه و کمک به اقتصاد آنها موثر است.
این کارشناس مسکن با اشاره به تبدیل برخی محله های قدیمی به بافت های فرسوده و کانون بزهکاری اظهار داشت: رهاسازی محله هایی که در زمان های نه چندان دور دارای اعتبار بودند سبب شده تا این محله ها به محلی برای بزهکاری اجتماعی و پاتوق معتادان متجاهر تبدیل شوند. دولت می تواند با احیای این محله ها حس تعلق و امید را به ساکنان قدیمی بازگرداند و سبب بازگشت آنها به چرخه تولید و راندمان و بازآفرینی شهری گردند.

احیای هویت شهرها با بازآفرینی
شماعی، بازآفرینی را احیای هویت و اصالت شهرها دانست و اضافه کرد: امروزه مهم ترین سرمایه کشورها نیروی انسانی و انسجام ملی آنست. اگر امکان زیست سالم و ایمن را برای محلات بخش مرکزی و سایر محلات شهری فراهم سازیم سبب ایجاد حیات مدنی و ارتقاء سرمایه های اجتماعی وفرهنگی، تمدنی در شهر می شود. ایجاد فرصت تجدید حیات اجتماعی و اقتصادی در بافت های فرسوده سبب تحول و تکامل فرهنگی، اقتصادی و انسجام محله ای و منطقه ای و امنیت شهری می شود.
وی با اشاره به نقش شهرداری ها و مدیریت یکپارچه شهری و شهرستانی و استانی در احیای بافت های فرسوده اظهار داشت: شهرداری ها طبق قانون موظف به تخفیف تا ۵۰ درصد در صدور عوارض نوسازی هستند که می تواند این عدد تا ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کند.
این کارشناس مسکن اشاره کرد: همین طور پروانه تجاری و اداری و کارهای متناسب با بافت را با تخفیف ویژه برای بازآفرینی بافت های فرسوده و توسعه تأسیسات و تجهیزات و خدمات عمومی مناسب را در نظر بگیرند. اما گاهی همکاری لازم دراین زمینه ضعیف است یا صورت نمی گیرد. پرداخت تسهیلات مناسب و کارآمد به ساکنان بافت نیز باید در دستور کار دولت و شهرداری ها قرار گیرد.1402/03/18
15:32:13
0.0 / 5
337
تگهای خبر: خدمات , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد