اعلام برنامه های تابستانه شهرداری تهران با محوریت مساجد

اعلام برنامه های تابستانه شهرداری تهران با محوریت مساجد

به گزارش بکسیها، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از اجرای برنامه های تابستانه تحت عنوان طرح اوقات فراغت «شهید آرمان علی وردی» با محوریت مساجد و هیات های مذهبی برای نوجوانان و جوانان اطلاع داد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، محمد امین توکلی زاده با اشاره به اینکه برنامه های تابستانه تحت عنوان طرح اوقات فراغت «شهید آرمان علی وردی» با محوریت مساجد و هیات های مذهبی برای نوجوانان و جوانان اجرا می شود، برنامه های تابستانه شهرداری تهران را شرح داد.
وی ضمن اشاره به برنامه های سه ساله قرارگاه تعلیم و تربیت شهرداری پایتخت اضافه کرد: قرارگاه تعلیم و تربیت شهرداری تهران به موضوع هایی همچون توسعه رویکرد مسجد محوری با محوریت هر محله یک مسجد که شامل۳۵۳ مسجد می شود، می پردازد. ضمن این که این قرارگاه بر سازمان دهی و اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی در حوزه های مختلف تعلیم-تربیتی در کنار ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی تاکید دارد.
معاون شهردار تهران ضمن اشاره به ارتقاء نقش مساجد در سراهای محلات و بوستان های محله اظهار داشت: توسعه نقش مسجد محوری در اجرای برنامه های مختلف با مشارکت فعالان فرهنگی، امور مساجد، حوزه های علمیه و... در دستور کار برنامه سه ساله قرارگاه تعلیم و تربیت شهرداری تهران است. از آنجائیکه بخش مهمی از زندگی انسان ها خصوصا کودکان و نوجوانان را اوقات فراغت تشکیل می دهد، ازاین رو برنامه ریزی مناسب و هدفمند برای این دوره می تواند تأثیر بسزایی بر سایر جنبه های زندگی افراد داشته و آنها را تحت الشعاع قرار دهد. همان گونه که عدم برنامه ریزی مناسب می تواند زمینه های فساد را همراه سازد، با برنامه ریزی میتوان این تهدیدها را تبدیل به فرصت کرد.
وی در رابطه با هدف شهرداری در اجرای برنامه هایی برای پر کردن اوقات فراغت شهروندان بیان نمود: هدف شهرداری در اجرای برنامه تابستانه «شهید آرمان» موضوع هایی مانند تعالی و غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان، تداوم اجرای طرح تربیتی، جلوگیری از بروز صدمه های اجتماعی در مدارس و محلات، تلاش در جهت نشر و اشاعه آموزه های دینی مبتنی بر طرح تربیتی، تحکیم بنیاد اعتقادی کودکان و نوجوانان، زمینه سازی جهت حضور نوجوانان و جوانان، والدین و معلمان در مساجد و هیات هاست.

از بازدید اماکن گردشگری تا آموزش مهارت های زندگی
توکلی زاده در توضیح بیشتر خاطرنشان کرد: در این طرح مسائلی مانند بازدید از جاذبه های گردشگری، برگزاری هیات های دانش آموزی، اهدای کارت طلایی، عرضه خدمات ورزشی، برگزاری مسابقات ورزشی، پخش فیلم و مستند هنری، کلیپ، کشیدن کاریکاتور، برگزاری برنامه هایی مانند راهیان پیشرفت، یک شب در مسجد، آموزش قرآن، برنامه های مهارتی مانند تعمیر موبایل، کولر، لوله کشی و...، راه اندازی گروههای جهادی، اعتکاف، معرفتی، اخلاقی با حضور چهره های خاص، برگزاری اردو (درون شهری، برون شهری)، اجرای جشنواره سرود، مداحی، جشنواره الکترونیک، تاتر و... مد نظر قرار گرفته است.
وی در رابطه با خصوصیت های طرح های تابستانه اوقات فراغت تربیت محور در ذیل معاونت فرهنگی شهرداری تهران، تصریح کرد: بهره مندی از سرمایه انسانی مومن، متخصص، انقلابی و مشرف به اقتضائات میدانی در حوزه تعلیم و تربیت، تعهد نسبت به حرکت در راه تحقق اهداف انقلاب اسلامی، محور قرار دادن تربیت صحیح اسلامی بعنوان نخ تسبیح کل حرکت در حوزه تربیتی، عدم وجود تشریفات زائد اداری برای ارتقای بهینه سطح خدمات، گستردگی جغرافیایی، عدم تصدی گری و حفظ جایگاه ستادی با پشتیبانی از مجموعه های توانمند شهری و ملی همچون خصوصیت هایی است که برای این طرح در نظر گرفته شده است.
معاون شهردار تهران در ادامه ضمن اشاره به این که مخاطبین این برنامه ها نوجوانان و جوانان دختر و پسر از ۳۵۳ محله شهر تهران است، اظهار داشت: از آنجائیکه توسعه رویکرد مسجد محوری با محوریت هر محله یک مسجد مدنظر است، ۳۵۳ مسجد در اولویت طرح هستند که با مشارکت نوجوانان و جوانان در بستر مسجد و استفاده از ظرفیتهای بوستان ها، سراها، موسسات، هیات ها، گروههای جهادی و... در هر محله با برگزاری طرح، دوره، پویش و جشنواره به منظور ارتقاء سطح آموزشی، علمی، مذهبی، قرآنی، مهارتی، فرهنگی، هنری، ورزشی، جهادی، تفریحی و گردشگری برنامه ها اجرا می شود.
توکلی زاده با اشاره به اینکه نتایج طرح ایجاد شادی و نشاط در نوجوانان و جوانان، تربیت دینی بخشی از جامعه، کاهش صدمه های مدارس و محلات در نظر گرفته شده است، افزود: با عنایت به ظرفیت موجود در ۳۵۳ محله شهر تهران پیشبینی می شود، این طرح جهت یک میلیون نفر نوجوان و جوان دختر و پسر پیاده سازی شود.
وی با اشاره به اینکه برنامه های اوقات فراغت طرح تابستانه شهید آرمان شامل موضوعات آموزشی- علمی، مذهبی- قرآنی، ورزشی، جهادی، جشنواره رسانه، فضای مجازی و... است، بیان نمود: در قسمت آموزشی علمی ۳۵۳ دوره ایمنی، ۳۵۳ دوره آتش نشانی، دوره های مدیریت پسماند و... برگزار می گردد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: برای بخش مذهبی-قرآنی؛ اجرای سرودهای نوجوانان، ایجاد گروههای تئاتر، پخش فیلم و مستند و نقد فیلم، برگزاری هیات و موکب های نوجوانان و در قسمت ورزشی هم ایجاد تیم های ورزشی، خرید تجهیزات ورزشی، انجام فعالیتهای ورزشی رزمی، اجرای فوتبال سالنی و خیابانی و گل کوچک، اجرای برنامه های زورخانه ای، اجرای مسابقات کبدی و اجرای مسابقات آبی و شنا در نظر گرفته شده است.
توکلی زاده در قسمت دیگر صحبت های خود ضمن اشاره به بخش تفریحی و گردشگری طرح تابستانه اوقات« فراغت شهید آرمان» اظهار داشت: ۴ سطح اردو در چارچوب این طرح اجرا می شود که شامل مباحثی چون انقلابی-مذهبی، طبیعت گردی و ورزشی، علمی و مذهبی می شود.
طبق گزارش سایت شهر، وی با اشاره به اینکه زمان اجرای برنامه، سه ماهه تابستان ۱۴۰۲ است، اضافه کرد: زمان ثبت نام در این طرح اول تیر ماه و مراسم افتتاحیه نهم تیرماه است. برنامه ها هم از دهم تیرماه تا ۳۱ شهریور ماه اجرا می شود.
منبع:

1402/03/28
08:11:50
0.0 / 5
356
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد