وصول 137 درصدی بودجه 1401 شهرداری تهران

وصول 137 درصدی بودجه 1401 شهرداری تهران

بکسیها: بکسیها: خزانه دار شورای شهر تهران اعلام نمود که بودجه شهرداری تهران در 12 ماه منتهی به اسفند ماه سال قبل بیش از 69 هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت وصول به بودجه مصوب، 137 درصد بوده است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، در جلسه امروز شورای شهر تهران حبیب کاشانی خزانه دار شورای شهر به ارائه گزارش حساب و درآمد شهرداری تهران در اسفند ماه سال قبل پرداخت و ضمن اشاره به تاخیر ارائه این گزارش اظهار داشت: قسمتی از این تأخیر به علت دیر ارائه شدن گزارش به شورا و بخش دیگر تأخیر نیز به دلیل عدم فرصت صحن برای ارائه زمان گزارش دهی بود.
وی با اشاره به اینکه بودجه سال قبل ۵۰ هزار میلیارد تومان بود که در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۶۹ هزار و ۸۲ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به بودجه مصوب، میزان وصولی ۱۳۷ درصد بوده است، اظهار داشت: از ۶۹ هزار میلیارد تومان بیش از ۶۷ هزار میلیارد تومان نقد و بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان نیز غیر نقد بوده که نشان داده است در عرصه غیر نقد عملکرد ضعیفی داشته اند.
وی با اشاره به اینکه از محل واگذاری دارایی های سرمایه ای باید ۴۲۸۰ میلیارد تومان وصول می شد که تنها ۹۳۹ میلیارد وصول شده است، اظهار داشت: از محل واگذاری دارایی های مالی نیز باید بیش از ۳۹۰۰ میلیارد تومان وصول می شد که بیش از ۷۱۰۰ میلیارد تومان وصول شده که تحقق ۱۸۰ درصدی را نشان داده است.
حبیب کاشانی با تاکید بر این که تنها در اسفند ماه درآمدهای شهرداری ۳۳ هزار میلیارد محقق شده و این روند صعودی بوده، افزود: از معاون مالی شهردار می خواهیم بصورت متمرکز عمل کند و از افراد بیشتری استفاده گردد تا مبالغ عوارض نقد شود و درآمدها محقق شود.
وی با بیان این که جرایم ماده ۱۰۰ و اوراق مشارکت افزایش داشته است، اظهار داشت: در بخش هزینه ها بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان مصوب شده بود که عملکرد شهرداری بیش از ۴۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است و به عبارتی دیگر ۹۶.۸۵ درصد اعتبارات را هزینه کردند.
در ادامه حبیب کاشانی با اشاره به اینکه در سه ماهه اول امسال نیز شهرداری ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد داشته است، خاطرنشان کرد: با آمدن متمم بودجه می توانیم صندوق درآمد مازاد را ایجاد نماییم که این اتفاق نادری است.
این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر این که مبلغ اختصاص عوارض ۵۸۰۰ میلیارد تومان بوده است، اظهار داشت: قسمتی از مبالغ یعنی حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان به سازندگان اختصاص دارد که از این فرصت بهره برده اند و این تحقق درآمد دست مریزاد دارد، اما از شهرداری می خواهیم که هر چه سریعتر گزارش دهد که این مازاد درآمد در چه ردیف هایی هزینه شده است.

۱۰ هزار میلیارد تومان از درآمد مازاد شهرداری از دو کد عوارض ساختمانی و یک کد کسری پارکینگ
در ادامه ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در واکنش به گزارش خزانه دار شورای شهر تهران درباب حسابهای درآمد و هزینه شهرداری تهران در اسفند ماه ۱۴۰۱ اظهار داشت: اعلام گردید که شهرداری تهران با تبصره ۶۹ هزار میلیارد تومان پارسال درآمد داشته است که باید برابر قانون برای ۹ هزار میلیارد تومان مازاد، متمم به شورا ارائه شود.
وی افزود: ۱۹ هزار میلیارد تومانی که افزون بر بودجه ۵۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری کسب شده، ۱۰ هزار میلیارد آن از سه کد درآمدی است؛ از کد عوارض پروانه ساختمانی در حد تراکم پایه غیر مسکونی، شورا ۱۲۰۰ میلیارد تومان مصوب کرده و شهرداری ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان کسب درآمد کرده است.
امانی افزود: از کد عوارض پروانه ساختمانی مازاد تراکم پایه مسکونی، شورای شهر ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان مصوب کرده و شهرداری ۱۵ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرده و این یعنی افزایش ۱۰۰ درصدی درآمدها. در عرصه کسری پارکینگ نیز مصوبه شورا ۸۲۰ میلیارد تومان بوده اما شهرداری ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است. جمع این سه کد ۱۰ هزار میلیارد تومان است.
این عضو شورای شهر تهران همین طور ضمن اشاره به تخفیفات حوزه عوارض پروانه ساخت اظهار داشت: از آذرماه سال قبل تخفیف ۴۰ درصدی از طرف شورا مجوز گرفته و بنا بوده تا اسفندماه به ۲۰ درصد برسد. شهرداری را موظف کرده بودیم که جدول این تخفیفات را ابتدا ماهانه و بعد چهار ماهه به شورا ارائه کند، اما نه فقط این اتفاق نیفتاد؛ بلکه حتی در گزارش سالانه هم مشخص نشد که این تخفیفات به چه کسانی داده شده است.
ایشان در ادامه اظهار نمود: «طبق آماری که بنده دارم در آذرماه ۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان به سازندگان عمده در شمال شهر تخفیف داده شده است. اگر میانگین بگیریم که در سه ماه بعدی نیز ماهانه 2000 میلیارد تومان تخفیف داده شده است، یعنی ۸ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان به سازندگان شمال شهر تهران تخفیف داده ایم. در حقیقت یک سوم درآمد شهر را قربانی دو سوم باقی مانده کرده ایم.»
امانی همین طور اظهار داشت که با وجود وعده های شهرداری در خصوص توافق با دولت برای پرداخت سهم خود در اداره شهر اما هیچ یک از تعهدات دولت پرداخت نشده است.
مهدی پیرهادی نیز با اشاره به اینکه بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان مازاد بر درآمد بودجه است، اظهار داشت: شورا برای ۱۰ هزار میلیارد تومان مجوز داده است و از شهرداری می خواهیم گزارشی از این اولویت ها برای اختصاص این ۱۰ هزار میلیارد تومان عرضه نماید و لازم است صندوق مازاد درآمد که مصوبه نیز داشته، تشکیل گردد.
جعفر تشکری هاشمی نیز با اشاره به اینکه در بودجه اعلام کردیم که اگر شهرداری درآمد مازاد داشته باشد می تواند در بخش های ضروری هزینه کند، اظهار داشت: ما مترو، اورهال واگن ها و خرید ناوگان اتوبوسرانی را مصوب کردیم و در توسعه و تجهیز سامانه های حمل و نقل ریلی تنها ۵۸ درصد در این بخش هزینه شده و نه فقط از مازاد درآمد استفاده ای نشده، بلکه ردیف های مصوب نیز اختصاص داده نشده که لازم است شهرداری در این خصوص گزارشی ارائه کند که چرا نه فقط از مازاد بودجه هزینه نکرده؟، بلکه بودجه مصوب را هم اختصاص نداده است.
در ادامه محمد آخوندی نیز با تکیه بر این که گزارش هزینه های شهرداری تهران نهایتاً تا دو هفته آینده به شورای شهر می آید، اظهار داشت: برخی پاسخ ها قانع کننده بود اما برخی دیگر نیز نیاز به بررسی بیشتر دارد. چونکه ۱۴۰ درصد بودجه سال قبل محقق شده که قسمتی از این درآمدزایی سابقه نداشته است و شهرداری وعده هایی که در این خصوص داده را محقق کرده و قابل تقدیر است.
وی با اشاره به اینکه نمودارها نشان داده است درآمد پایدار کمتر است، اظهار نمود: باید توجه داشته باشیم در اصلاحیه درآمدهای پایدار از ۸۰۰۰ به ۱۸ هزار میلیارد تومان رسید و شهرداری سهم خودرا محقق کرده است.
به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر تهران گزارش خزانه دار شورا درباب حساب و درآمد شهرداری تهران در اسفند ماه ۱۴۰۱ را تصویب کردند.
منبع:

1402/04/12
08:29:41
0.0 / 5
364
تگهای خبر: سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد