معاون شهردار تهران:

مناطق کم برخوردار تهران متحول می شوند

مناطق کم برخوردار تهران متحول می شوند

به گزارش بکسیها، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به تلاش مدیریت شهری برای بازگرداندن عدالت اجتماعی و شهری در منطقه ۱۹ تاکید نمود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، حمیدرضا صارمی در آیین کلنگ زنی راه اندازی مجموعه تجاری، خدماتی، رفاهی و پارکینگ طبقاتی سبلان که با حضور تورج فرهای شهردار منطقه ۱۹ و تعدادی از مدیران شهری در قالب پویش امید و افتخار برگزار گردید، اظهار داشت: به جرات می توان گفت در بین مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۱۹ یکی از پر چالش ترین مناطق بوده که در عین حال به عنوان منطقه ورودی و بین المللی پایتخت به سبب نزدیکی به فرودگاه امام خمینی (ره) شناخته می شود.
وی با اعلان اینکه مدیریت این منطقه کار بسیار سختی است، اضافه کرد: یکی از خصوصیت های شهرهای معاصر پیچیدگی، تنوع و عدم قطعیت است.
معاون شهردار تهران افزود: در نظام برنامه ریزی شهر تهران و سیاست گذاری که به ما واگذار شده جایی به نام مرتضی گرد وجود ندارد؛ اما در واقعیت این محله وجود دارد.
وی بیان کرد: هیچ جایی نوشته نشده که جایی مانند اسلامشهر ۶۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است، اما در واقعیت این مساله وجود دارد. این مسئله نشان میدهد خوانش مدیریت شهری و اجرای این خوانش هیچ اشتراکی با هم ندارد و فاصله معنا داری در این بین وجود دارد.
صارمی با اشاره به این که نباید نسبت به برنامه هایی که در ۴ دهه گذشته در شهر تهران انجام شده، ناسپاس باشیم؛ تصریح کرد: مدیران جمهوری اسلامی در طول این مدت کارهای زیادی انجام داده اند؛ بی عدالتی که در فضای شهری حالا وجود دارد ناشی از اشتباه در برنامه ریزی هاست.
وی اشاره کرد: امروز ۲۵۰۰ میلیارد تومان پروژه یا افتتاح خواهد شد و یا کلنگ آن به زمین زده می شود که این گام بزرگی در راستای کاهش فاصله شمال و جنوب شهر تهران است.
معاون شهردار تهران در ادامه اظهار داشت: با اهمیت ترین رویکرد شهردار تهران، ساماندهی عدالت شهری است و در این دو سال پروژه ای به بزرگی پروژهای که امروز کلنگ زنی آن انجام می شود؛ در شهر تهران اجرایی نشده است.
وی با اشاره به شکاف طبقاتی بین شمال و جنوب شهر تهران اضافه کرد: امروز یک متر مربع آپارتمان مسکونی در این منطقه بین ۴۰ تا ۷۰ میلیون تومان است این در حالیست که در مناطق برخوردار این قیمت به متری ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است که این فاصله طبقاتی پذیرفته نیست.
صارمی افزود: ما در مناطق کم برخوردار شهر تهران طرح های محرک توسعه را شروع کردیم و به سمتی پیش می رویم که در سال های آتی این مناطق متحول می شوند.
وی با اشاره به توسعه نامتوازن منطقه ۱۹ در دهه های اخیر بیان کرد: رشد فضای این منطقه به این صورت است که ۹۰ درصد کارکرد تجاری پیدا کرده است. این در حالیست که در پهنه هایی که غلبه تجارت بر سکونت وجود دارد شب مردگی به وجود آمده و کیفیت زندگی پایین آمده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح کرد: با اقداماتی که شهردار تهران تبیین کرده و در قرارگاه مسکن هم مصوبه شده است؛ ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی در منطقه ۱۹ کلنگ خورده است تا غلبه تجارت بر سکونت کنترل شود.
وی اشاره کرد: گام دوم شهرداری تهران در این منطقه ایجاد محله الگوی شهر ایران اسلامی است که افتخاری بزرگ برای جمهوری اسلامی رقم می خورد.
صارمی در قسمت دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: همه این اقدامات نشان دهنده این است که رویکرد هدف گذاری مدیریت شهری این است که مناطقی که شاخص کیفیت زندگی آن کاهش پیدا کرده را افزایش دهد. با افتخار می گوییم بالاترین مساحت مداخله کمیسیون ماده ۵ در منطقه ۱۹ است.
وی با تکیه بر این که بازآفرینی شهری در این منطقه مهم می باشد، اضافه کرد: از نظر مساحت مداخله می توان با افتخار اظهار داشت که در سال ۱۴۰۱ بالاترین مساحت مداخله کمیسیون ماده ۵ مربوط به منطقه ۱۹ بوده است.
معاون شهردار تهران افزود: در گذشته در این منطقه زمانی چندین کوره پزخانه وجو داشته که آجر تولید می کرده است. حالا که تکنیک ساخت مسکن تغییر کرده است این مراکز بدون فعالیت است. به همین دلیل در نظر داریم تا یکی از این کوره ها را به عنوان نماد شهر تهران نگه داریم و مابقی را تغییر کاربری دهیم.
وی بیان کرد: اگر ما برای این محیط ها فکر نکنیم دیگران وارد عمل می شوند؛ اما پس از سامان دهی کوره پزخانه ها فاکتورهای منطقه ۱۹ تغییر می کند.
صارمی با اعلان اینکه کمیسیون ماده ۵ وظیفه دارد تا برای جاهایی مانند کوره پزخانه ها فکر کند، تصریح کرد: هم اکنون طرح خوبی در این محدوده وجود دارد و بحث بازآفرین شهری به نحو مطلوب در این منطقه شکل می گیرد.
وی با اشاره به بازدیدی که از پروژه های منطقه ۱۹ انجام شده، تاکید کرد: از پروژه های منطقه ۱۹ بازدید کردم؛ چند نکته مثبت دیدم اول این که در پروژه ها از چمن استفاده نشده است که باتوجه به فرونشست زمین اقدام مناسبی است، باید به اقلیم طبیعی شهر تهران برگردیم و گونه های گیاهی با مصرف آب کمتر را استفاده نمائیم.

شهرداری تهران در مقابل تخلف ساخت و ساز هیچ نرمشی ندارد
وی رویکرد ترافیکی منطقه را در ایمن سازی پروژه ها دومین نکته مثبت آن دانست و اظهار داشت: تخریب ساخت و سازهای بدون مجوز هم در این منطقه به خوبی انجام شد و نشان داد شهرداری تهران در مقابل تخلف هیچ نرمشی ندارد. به همان اندازه که تلاش می کنند زمینه های ساخت و ساز علمی گسترش پیدا کند در مقابل ساخت و سازهای بدون مجوز می ایستند.
صارمی با اشاره به سیاست های شهرداری تهران در منطقه ۱۹ اضافه کرد: اول این که هزینه پروانه ساخت در این منطقه افزایش نداشته تا روی دوش سازنده ها فشاری وارد نکند. این سیاست را در دو سال آینده دنبال می نماییم.
معاون شهردار تهران افزود: دوم این که زمینه های اجرایی شدن طرح های بازآفرینی عرصه های رها شده ناحیه ۳ را با کمک شهردار منطقه فراهم می نماییم.
طبق گزارش سایت شهر، وی بیان کرد: اگر جاهایی را قبلا در محدوده بافت فرسوده قرار نداده ایم و الان با قراردادن این نواحی می تواند محرک توسعه شود، این کار به انجام می رسد.

منبع:

1402/04/18
09:09:51
0.0 / 5
477
تگهای خبر: پروژه , خدمات , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد