شهردار تهران خبر داد

برنامه ریزی برای ساماندهی ۳۰ هزار کودک بی سرپرست در پایتخت

برنامه ریزی برای ساماندهی ۳۰ هزار کودک بی سرپرست در پایتخت

به گزارش بکسیها، شهردار تهران از تبدیل سراهای محله به قرارگاه های محله با حضور دستگاههای فرهنگی مختلف اطلاع داد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران در راس هیاتی از مدیران ارشد شهری در اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم حضور پیدا کرد و در دیدار با کنشگران و فعالین فرهنگی این استان اظهار نمود: امروز که در خدمت شما هستیم، ۲۲ ماه و ده روز در شهرداری تهران مستقر هستیم؛ به تعبیر رهبر انقلاب، تهران خود یک کشور است و اگر موفقیتی در تهران باشد بعنوان موفقیت به پای نظام اسلامی نوشته خواهد شد.
وی ادامه داد: وقتی وارد حوزه مدیریت شهر شدیم سه خصوصیت شهر، شهروند و مدیریت شهری وجود داشت. شهر تهران بی هویت بود و تنها هویت تهران پایتخت بود. ضمن این که شهر از فرسودگی رنج می برد، منطقه ۲۲ تهران از فقر سرانه ها رنج می برد، بی عدالتی هم در تهران موج می زد. در کنار این موارد ۱۲هزار هکتار بافت ناپایدار در تهران وجود دارد و برخی از خدمات در دسترس نیست که نیازمند توجه خاص بود.
شهردار تهران ضمن اشاره به این مورد که درابتدای مدیریت شهری، تهران ۷۰هزار میلیارد بدهی داشت و امکانات آن محدود بود، اضافه کرد: علاوه براین حدود ۹۰ درصد اتوبوس هایی که در ابتدا تحویل گرفتیم فرسوده بود، دوسال و نیم شهرداری در تنش مالی بود و در مدیریت شهری قبلی سه ماه برای پرداخت حقوق وام گرفته بودند.
شهردار تهران اظهار داشت: جنبه حضور جدی و تحقق مردم سالاری دینی لنگ و سبک زندگی غربی در شهر موج میزد که برای اصلاح این امور اقداماتی آغاز شد.
شهردار تهران ضمن اشاره به مشکلات تهران همچون ترافیک، آلودگی هوا، بی مسکنی و بدمسکنی، افزود: تهران یک میلیون مسکن کم دارد، حدود۳۵۰هزار واحد مسکن خالی در مناطق بالای شهر وجود دارد که ازآن برای سوداگری استفاده می شود.
وی خاطرنشان کرد: به جهت اینکه تهران تبدیل به الگو شود، برنامه داریم و اگر تهران الگو شود دو خصوصیت خواهد داشت؛ تکثیر در دیگر شهر ها و این که این موفقیت بعنوان کارآمدی نظام شناخته خواهد شد.
شهردارتهران ضمن اشاره به پیگیری چهار تحول در شهر افزود: شهرداری و مدیریت شهری باید تبدیل به نهاد خدمتگزار اجتماعی تبدیل گردد، این تحول درونزاست و برای آن ۹ کلان پروژه تعریف شده است، مبحث بعدی هوشمند سازی شهر بود که بشکلی حرکت نماییم که شهر هوشمند شود، شهرک ۲۰۰هکتاری علم و فناوری در پارک ولایت جانمایی شد و مجوز آنرا از وزارت علوم دریافت کردیم. کارخانه سیمان ری هم به یک کارخانه در حوزه فرهنگ تبدیل شد و تلاش شد سه ناحیه در تهران به محور ۵ دانشگاه تبدیل گردد تا هویت جدید فناورانه شکل بگیرد.
یک بزرگراه و دو آزاد راه در تهران درحال ساخت است
وی ادامه داد: تحول سوم در حوزه کالبد شهر بود و از همه تهدیدها فرصت خلق کردیم، از کمیسیون ماده ۵ استفاده کردیم و در تهران یک بزرگراه و ۲ آزاد راه درحال ساخت است.
شهردار تهران خاطرنشان کرد: علاوه بر این، از اواخر سال گذشته، اصلاح هندسی ۹۸ تقاطع بزرگراهی را در دستور کار قرار دادیم که طی سه سال ۷۸۰ کیلومتر راه درون شهری را برای مردم نزدیک تر نماییم.
زاکانی اظهار داشت: رکورد منابع مالی تاریخ بلدیه را زدیم و ۱۵۸ درصد بودجه در ماه قبل محقق شد. بودجه شهرداری حدود ۵۰هزار میلیارد بود که به لطف خدا۸۰هزار میلیارد تومان محقق کردیم.
۱۲ معبر بزرگراهی را در ۶ ماه اول سال آسفالت می کنیم
به گزارش شهر، وی با پرداختن به تولید آسفالت و اهمیت آن در بهسازی معابر اظهار داشت: کارخانه های بسیار مدرنی در قسمت اسفالت وارد کردیم، ظرفیت سال ۱۴۰۰ تولید حدود ۵۴۰ هزارتن بود و در سال ۱۴۰۱ این عدد ۷۵۰ هزارتن و سال جاری هدف گذاری ما ۱میلیون و ۵۰۰ هزار تن آسفالت است. همینطور ۱۲ معبر بزرگراهی را در ۶ ماه اول سال جاری آسفالت می نماییم و دو سوم حجم آسفالت مان را برای معابر درجه دو و سه در نظر گرفتیم.
زاکانی تصریح کرد: ساخت و ساز و توسعه تهران مبتنی بر الگوهایی خواهد بود که سرانه های محیط زیستی و بهبود بخش را داشته باشد و دغدغه ها را برطرف نماییم.
وی با اشاره به اینکه ما ۲۰ هزار میلیارد تومان اموال شهرداری را بازگرداندیم، اظهار داشت: بخشی از فساد در ارتباط با آن است که مال ما را بردند و ما مسیری را دنبال می نماییم که اموال را بازگردانیم.
وی بیان نمود: در حوزه فرهنگ مسیری طی کردیم که بتوانیم از راه کار مشارکتی توان بالایی را فعال نماییم. مثلاً با سازمان فرهنگی هنری شهرداری سعی کردیم در سینماها و فرهنگسراها اقدامات مشخصی را دنبال نماییم و قسمتی دیگر از اقدامات را در معاونت اجتماعی داشتیم تا با مشارکت تمام اجزای ماجرا کارهای بزرگی رقم بزنیم، کما این که دیدیم که اتفاقات بزرگی در شهر تهران افتاد و حضور میلیونی مردم را در تجمعاتی مانند جشنواره اقوام داشتیم. برنامه ریزی ما در حوزه فرهنگی جدی است.
۲ هزار هکتار فضای سبز مثمر ایجاد می کنیم
شهردار تهران در مورد فضای سبز هم اظهار نمود: سال جاری ۲هزار هکتار فضای سبز مثمر ایجاد خواهیم کرد.
زاکانی در ادامه خاطرنشان کرد: از سال ۸۵ تا ۹۹ طی ۱۵ سال ۱۶ دستگاه واگن بازسازی شده بود، اما از ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ و در این ۲۲ ماه ۲۵۱ واگن را بازسازی کردیم و بازسازی ۴۲ واگن در حال انجام می باشد. به صورتی که تا خرداد سال آینده ۴۲۸ واگن را بازسازی می نماییم و تحویل می دهیم.
زاکانی ضمن اشاره به تحول در روح شهر افزود: به احیای مساجد روی آوردیم تا بتوانیم از راه پیوستگی مسجد، محله و خانواده یک کار جدی انجام دهیم. با سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه و مسجد پیوستگی داریم؛سرای محله را به قرارگاه محله تبدیل کردیم که آموزش پرورش، سازمان تبلیغات، روحانیت، دانشگاه، حوزه و شهرداری در آنجا حضور دارند.
سرمایه های انسانی را به سمت مسجد سوق می دهیم
شهردار تهران اظهار داشت: برای این تابستان ۳۵۳ مسجد و ۷۰۶ مدرسه را انتخاب کردیم و سرمایه ها را به سمت مسجد سوق می دهیم، می خواهیم از راه رقابت و هم افزایی تحول ایجاد نماییم.
زاکانی ضمن اشاره به ابن مبحث که سال قبل ۵هزار معتاد متجاهر را ساماندهی کردیم، اضافه کرد: سال جاری برای ۲۵۰۰نفردیگر هم برنامه داریم و همینطور برای ساماندهی حدود ۳۰هزار کودک یتیم هم برنامه داریم.
سال آینده جشن ۱۸ کیلومتری غدیر را برگزار می کنیم
وی بااشاره به برگزاری مراسم جشن ۱۰ کیلومتری غدیر، افزود: در جشن ۱۰ کیلومتری یک اتفاق خوب از راه مشارکت مردم رخ داد و سال بعد جشن ۱۸ کیلومتری برگزار می شود.
شهردار تهران ضمن اشاره به اهمیت مبحث مشارکت، خاطرنشان کرد: زمانی موفق می شویم که تبدیل به ید واحد شویم، ۶۳ رویداد امید و افتخار در تهران داشتیم و سال جاری ۱۳ ایستگاه مترو با ۴۲ کیلومتر خط افتتاح می گردد که ۲۰ کیلومتر خارج از تهران و ۲۲ کیلومتر داخل تهران است.
وی ادامه داد: هرهفته در دانشگاه حضور پیدا می نماییم و این رویه شده است که هر هفته به یک دانشگاه برویم. در واقع یک همکاری مشترک با دانشگاه ها را تعریف می نماییم و اگر خدمتی از ما بر بیاید، انجام می دهیم و کمک هم می طلبیم. چندین تفاهنامه هم با دانشگاه ها امضاء کردیم.
زاکانی ضمن اشاره به این مورد که به کمک نیازداریم، افزود؛ موفقیت هایی که داریم لطف خداوند است. به دنبال توانمند کردن زنان سرپرست خانوار و ساخت حدود ۸ هزار واحد مسکن استیجاری هستیم تا به مردم صدمه کمتری وارد شود.
در ادامه این جلسه طلاب و کنشگران فرهنگی به پرسش و پاسخ با شهردار تهران پرداختند.
منبع:

1402/04/22
14:26:21
0.0 / 5
435
تگهای خبر: آموزش , پروژه , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد