نظام مهندسی تهران منحل می شود؟

نظام مهندسی تهران منحل می شود؟

بکسیها: بکسیها: بااینکه در موارد بسیاری سازمان نظام مهندسی به افزایش عمر مفید ساختمان ها در ایران کمک کرده، اما این سازمان سال هاست که در معرض انتقاداتی همچون نظارت های صوری و در اولویت قرار دادن مهندسانی از انتهای فهرست توزیع کار قرار دارد. حالا هم بنا به اذعان رئیس این سازمان، در بعضی استانها تخلفاتی شامل نفوذ افراد غیر در هیات مدیره ها و عدم کارکرد خاص دیده می شود که احتمال انحلال آن وجود دارد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، وظیفه ی ذاتی سازمان نظام مهندسی این است که بر روند ساخت بناها نظارت کند تا عمر مفید ساختمان ها به عنوان سرمایه های کشور افزایش یابد و راندمان بالا برود. از سال ۱۳۷۴ تا حالا که این ساختار به وجود آمده در موارد بسیاری، مهندسان به وظیفه خود عمل کرده اند. اما در سالهای اخیر همیشه انتقاداتی به عملکرد برخی سازمان های نظام مهندسی ساختمان در استانهای مختلف همچون تهران وجود داشته است. امضافروشی، نظارت صوری، توزیع کار بین مهندسان منتسب به برخی افراد هیات مدیره و حتی دریافت وام برای شرکت های خصوصی بوسیله سپرده متعلق به سازمان همچون بهتان هایی است که به عملکرد این سازمان وارد می شود.
"از حدود پنج هفته قبل، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران عملا خروجی نداشته و مدیریت این سازمان گرفتار مشکل جدی شده است. " این جمله را حمزه شکیب ـ رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعلام نموده و گفته است: طبق ماده ۱۱۴ بخشنامه اجرائی قانون، تکلیف ما این است که سازمان های نظام مهندسی را رصد نماییم و اگر رویه به همین صورت ادامه پیدا کند اساسا راهی جز اجرای ماده ۲۶ برای ما باقی نمی ماند.
در ماده ۲۶ قانون نظام مهندس و کنترل ساختمان، انحلال سازمان های نظام مهندسی در صورت انحراف از اهداف سازمان، پیش بینی شده است.
بتازگی حمزه شکیب ـ رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به عدم خروجی خاص سازمان نظام مهندسی استان تهران در پنج هفته اخیر از هیات مدیره این سازمان درخواست کرده تا "به خودشان بیایند و دنبال سهم خواهی نباشند. "
وی ادامه داد: برخی تخلفاتی اتفاق می افتاد. بطورمثال یک یا چند دفتر در اختیار فرد یا افراد خاصی بود که الان شرایط اینگونه نیست. مورد دیگر اینکه در توزیع کار دست می بردند و تغییر می دادند که این مورد هم اصلاح گردید. اکنون در کشور درحال تهیه سامانه یکپارچه هستیم که کسی به آن دسترسی نداشته باشد و نتواند شرایط مارپله ای بوجود آورد.
رئیس سازمان نظام مهندسی گفته است: یک سری افراد خاص بودند که تعداد قابل توجهی شرکت های حقوقی صوری داشتند. از شش شرکت گرفته تا ۳۶ شرکت متعلق به این افراد بود. عملا خودشان را در صف قرار می دادند و کارها را عمدتاً می گرفتند. حتی شیوه نامه ای بیرون آمد که گاهی به کسانی که کار درست انجام می دادند لطمه زد.
صحبت های شکیب در حالی است که طی هفته های اخیر شنیده شد برخی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران ازطریق یک نهاد نظارتی فراخوانده شدند. قبل از آن هم گفته می شد که یکی از کارکنان این سازمان در اسفند سال قبل ۱۶۴ میلیون تومان حقوق دریافت کرده است.
سازندگان مسکن نیز همیشه نسبت به فرآیندهای مرسوم در سازمان نظام مهندسی نقدهایی وارد می کنند. فرشید پورحاجت ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان، یکی از عوامل طولانی شدن پروسه صدور پروانه را سازمان نظام مهندسی می داند. او گفته است: سازمان نظام مهندسی، خارج از جایگاه و مسیر قانونی خود، بخش خصوصی کشور را به سمتی برده که دریافت یک مهر بابت نقشه های اجرائی به سختی امکان پذیر است.
این در حالیست که موافقان عملکرد سازمان نظام مهندسی معتقدند بعد از روی کار آمدن این سازمان در سال ۱۳۷۴ عمر مفید ساختمان ها در ایران بالا رفته است. هم اکنون عمر مفید ساختمان ها در ایران حدود ۳۰ سال برآورد می شود.
منبع:

1402/05/08
10:58:12
0.0 / 5
422
تگهای خبر: سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد