مزایای رفتن به سر کار با وسیله نقلیه عمومی برای سلامتی

مزایای رفتن به سر کار با وسیله نقلیه عمومی برای سلامتی

بکسیها: بکسیها: داده های مطالعه ای جدید نشان میدهد که رانندگی به سمت محل کار از خوشی و رضایت می کاهد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایندیپندنت، کار یا شغل غیر از آنکه منبعی برای برآورده کردن تعدادی از نیازهای اساسی شمرده می شود به نیازهای اجتماعی و روانی ما نیز پاسخ می دهد و احساس رضایت فردی پدید می آورد. با این وجود، معلوم شده که منبع فشار عصبی و خیلی از استرس ها نیز هست. به همین دلیل، دانشمندان و متخصصان دنیا در سالهای اخیر به این جنبه از کار بیشتر توجه نشان داده اند.
مطالعه ای جدید در همین رابطه نشان میدهد که رانندگی به سمت محل کار از خوشی و رضایت کاهش می دهد. هرقدر کارمندان مدت زمان بیشتری را در خودروی شخصی بگذرانند یا پول بیشتری برای رفت وآمد خرج کنند از میزان رضایت و خوشی شان کم می شود.
«بیزینس اینسایدر» با اشاره به این پژوهش گزارش می دهد که نتایج آن با مطالعات پیشین در مورد آثار منفی رفت وآمد بر سلامتی مطابقت دارد.
وسایل نقلیه موتوری موجب آلودگی می شود، خیابان ها را می بندد و سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می کشاند اما برمبنای یافته های جدید، رفت وآمدهای طولانی تر و پرهزینه تر با خودرو به سلامت روان نیز لطمه می زند.
مطالعه جدید متخصصان اسپانیایی نشان میدهد هرچه زمان و پول بیشتری صرف رفتن به محل کار شود، نتایج منفی بیشتری برای سلامت روان دارد.
بیشتر افرادی که در این مطالعه بررسی شدند (۷۷ درصد) با وسیله نقلیه شخصی (خودرو یا موتورسیکلت) رفت وآمد می کردند و حدود هفت درصد از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کردند و ۱۶ درصد نیز پیاده یا با دوچرخه به سر کار می رفتند.
در این مطالعه که روی ۲۹۴ نفر در اسپانیا انجام شد، رانندگی بیشترین زمان (با توجه به ساعات اوج ترافیک در مناطق شهری) و هزینه را دربرداشت. آن هایی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کردند یا با دوچرخه یا پای پیاده به محل کار می رفتند، زمان و هزینه کمتری صرف رفت وآمد می کردند.
همین طور تحصیلات بالاتر، متاهل بودن و احتمال اضافه وزن یا چاقی در افرادی که با خودروی شخصی به محل کار می رفتند، بیشتر بود.
در ایالات متحده آمریکا بیش از سه چهارم مسافران (۷۶ درصد) از خودروی شخصی برای رفتن به محل کار استفاده می نمایند. در سال ۲۰۲۱، میانگین زمان رفت وآمد در این کشور ۲۶.۸ بود. زمان و هزینه رفت وآمد در کل این کشور بسته به میزان نزدیکی افراد به محل کار و ارتباط سیستم حمل و نقل عمومی متغیر است اما برای آمریکایی ها رفتن به محل کار با وسایل نقلیه عمومی به طورمتوسط بیش از خودروی شخصی زمان می برد.
این مطالعه در اسپانیا با پژوهش های پیشین درباره ی تاثیر رفت وآمد بر سلامت جسمی و روانی مطابقت دارد. مطالعه گسترده متخصصان دانشگاه «ایست انگلیا» در سال ۲۰۱۴ نشان داد، احساس فشار مداوم یا فقدان تمرکز در سرنشینان خودروی شخصی در انگلیس ۱۳ درصد از کسانی که با وسایل نقلیه عمومی یا به روش های دیگر به محل کار می روند، بیشتر است.
مطالعات گوناگون در سرتاسر جهان نیز نشان داده است کسانی که با خودروی شخصی به محل کار می روند بیش از افرادی که سوار اتوبوس یا قطار می شوند در معرض مبتلاشدن به فشار خون بالا، دیابت و چاقی قرار دارند.
نتایج این مطالعات موید این نکته است که زمان رفت وآمد طولانی تر با ارتباط اجتماعی ضعیف تر و شادی کمتر رابطه مستقیم دارد.1402/05/09
08:23:45
0.0 / 5
346
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد