مدیركل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان خبر داد؛

پیگیری پرونده ثبت معنوی قیام مردم سیستان در خونخواهی امام حسین(ع)

پیگیری پرونده ثبت معنوی قیام مردم سیستان در خونخواهی امام حسین(ع)

به گزارش بکسیها، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان وبلوچستان اظهار داشت: پرونده ثبت معنوی قیام مردم سیستان بعنوان اولین خون خواستار امام حسین(ع) توسط کارشناسان میراث فرهنگی درحال تکمیل است.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، علیرضا جلالزایی ظهر امروز جمعه در گفتگو با خبرنگاران اضافه کرد: قیام مردم سیستان بعنوان اولین خون خواستار امام حسین (ع) در کتب و منابع تاریخی بسیاری ذکر شده و مورخان تاریخی صحت این مساله را تأیید کرده اند.
وی اظهار نمود: بحث تاریخی اولین قیام به خون خواهی امام حسین (ع) توسط مردم سیستان، بر مبنای پژوهشها و تحقیقاتی که «محمدحسین رجبی دوانی» تاریخ دان کشورمان در تاریخ سیستان انجام داده است، منابعی را ذکر و ردپایی از این حادثه را در تاریخ عنوان می کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بیان نمود: قیام مردم سیستان به خون خواهی امام حسین (ع) به فاصله اندکی یک تا دو ماه پس از شهادت اباعبدالله الحسین (ع) در سیستان اتفاق افتاده و تاریخ به صورت کلی این قیام را گزارش کرده است.
این مقام مسئول، برگزاری نشست ها و همایش های موضوعی در طول سال به منظور معرفی بیشتر این رویداد در دانشگاه ها و مدارس، هیئت های مذهبی، شبکه های برون مرزی مانند جام جم، العالم و سحر را لازمه ارزش گذاری درست به این حرکت مهم و بزرگ دانست و اضافه کرد: تولید نرم افزار اولین قیام و فعال شدن در فضای مجازی هم برای برقراری ارتباط بین نسلی به منظور انتقال این مفاهیم و معارف هم بسیار مهم و ضروری می باشد.
جلالزایی، برگزاری رویداد ۲۵ محرم در چارچوب گردشگری محرم برای گردشگران و گروههای علاقه مند را مقدمه ای برای شکل گیری سفرهای جدید در این فصل به سیستان و بلوچستان دانست و اظهار داشت: حضور گسترده مردم در این مراسم، سبب ایجاد و توسعه زیرساخت ها در منطقه خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بر مبنای نقل های معتبر و منابع دسته اول بخصوص کتاب تاریخ سیستان، مردم سیستان بمحض شنیدن خبر شهادت امام حسین (ع) به خون خواهی آن حضرت قیام کردند و فرمانروای وقت سیستان که برادر عبیدالله بن زیاد بود را از منطقه اخراج کردند و برای مدتی مرکز حکومت را در اختیار گرفتند.


منبع:

1402/05/14
09:14:49
0.0 / 5
326
تگهای خبر: فضای مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد