شهردار تهران اعلام كرد

حرکت تهران به سمت برقی سازی

حرکت تهران به سمت برقی سازی

به گزارش بکسیها، شهردار تهران مبحث آلودگی هوا را از چالش های اصلی شهر دانست و اظهار داشت: شهروندان از این مشکل در رنج هستند. بدین منظور تفاهم مهمی با وزیر صمت و وزیر نیرو و سازمان محیط زیست به امضا رسید. تهران به سمت برقی سازی خواهد رفت. ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس برقی قرارداد شده است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران اظهار داشت: در تهران ۱۲هزار هکتار بافت ناپایدار داریم که حدود ۴۶۰۰ هکتار آن بافت فرسوده است. یعنی مؤلفه های سه گانه ناپایداری، ریزدانگی و نفوذناپذیری را دارد.
وی با اعلان اینکه هدف در کمیسیون ماده ۵ تسهیل گری و طرح های موضعی و موضوعی است، اظهار داشت: ۲۶ طرح از این دست به تصویب رسیده است. مثلاً طرح محله کن که ۵هزار پلاک را ساماندهی کردیم. این ۵هزار پلاک گرفتار فرسودگی و ویرانگری شده بودند. ضمنا خیابان قزوین، فداییان اسلام، خیابان دماوند مورد بررسی قرار گرفت. برای آنکه بتوانیم حق مردم را در کلان مبحث در کمیسیون ماده ۵ مورد دقت قرار دهیم.
وی افزود: سال قبل ۴ هزار پروانه نسبت به سال ۱۴۰۰ بیشتر صادر شد و این میزان ۶۷ درصد بیشتر در بافت فرسوده بود. سال جاری نسبت به مدت مشابه رشد حدود ۳۰۰درصدی صدور پروانه داشته ایم. حدودا برابر با کل مدت زمان ۱۴۰۰.
شهردار تهران با اعلان اینکه بسیاری از محلات فرسوده تعیین تکلیف نشده و نگاه کارشناسی درستی در رابطه با آنها وجود نداشت، اظهار داشت: ضمنا از قواعد سال ۹۱ در طرح تفصیلی عبور شده بود. ما ۷ مورد را در این رابطه برطرف کردیم. هدف دولت خدمت گزار و مدیریت شهری باز کردن گره از زندگی مردم، زیست پذیر کردن شهر و رفاه و آرامش برای مردم است.
افتتاح فاز اول بزرگراه بروجردی؛ طی هفته های آتی
زاکانی با تأکید بر این که ما پروژه های عمرانی ناتمام شهر را فعال کردیم، اشاره کرد: همه پروژه های کلان فعال می باشند. ۹.۲ کیلومتر آزاد راه سال جاری افتتاح می شوند. ۱.۵ درصد از ترافیک شهر با آغاز به کار بزرگراه شهید شوشتری برطرف خواهد شد.
وی ادامه داد: در پروژه ساخت ادامه اتوبان یادگار امام به صورت دو شیفت مشغول کار هستیم. اتوبان شهید بروجردی به طول ۴.۷ کیلومتر آماده است و بخش مهمی از آن همین ماه افتتاح خواهد شد و در غرب تهران یک بزرگراه پیوسته مانند بزرگراه امام علی خواهیم داشت.
شهردار پایتخت با اشاره به تونل شهید متوسلیان اظهار داشت: این تونل از انتهای صیاد تا آزادگان به طول ۹.۸ کیلومتر سال جاری شروع می شود و تا ۳ سال دیگر به بهره برداری خواهد رسید.
وی با اعلان اینکه ۱۱۰ میلیون متر مربع مساحت معابر تهران است، اشاره کرد: سالی ۱.۵ میلیون تن آسفالت هر سال برای ترمیم معابر شهر نیاز است، این در حالیست که عقب ماندگی مفرطی در حوزه آسفالت وجود دارد. سال جاری هدف گذاری برای رسیدن به ۱.۵ میلیون تن آسفالت است. هفته گذشته از ۸۰۰ هزار تن آسفالت در معابر عبور کردیم. بطوریکه یک سوم در معابر بزرگ و مابقی در معابر دیگر شهر ریخته خواهد شد.
زاکانی که در یک برناکه تلویزیونی سخن می گفت، اضافه کرد: بررسی ها انجام شده و هم اکنون معلوم است در کدام معابر باید آسفالت ریخته شود.
شهردار تهران با تأکید بر این که دو کارخانه جدید آسفالت در غرب و شرق تهران مستقر شده است، اظهار داشت: برای استمرار نهضت آسفالت ریزی و رضایت مردم تصمیم گرفتیم تولید را افزایش دهیم.
وی با اعلان اینکه ۹۸ تقاطع ناقص در تهران وجود داشت که سبب طولانی تر شدن راه مردم به اندازه ۷۹۰ کیلومتر شده بود، اظهار داشت: اصلاح این ۹۸ تقاطع از سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار گرفت. اصلاح بعضی از این تقاطعات پروژه چند ماهه است. اصلاح این تقاطعات حدود ۷۳۰ کیلومتر راه مردم را کوتاه می کند. ۱۱ تقاطع سال قبل اصلاح گردید. ۲۸ تقاطع سال جاری شروع شده و تا سال آینده همه تقاطعات اصلاح می شود. این سبب کاهش مصرف سوخت تا روزانه یک میلیون لیتر خواهد شد. ازجمله این تقاطعات، تقاطع انتهای شهید باقری به شهید بابایی است که البته این تقاطع مشکل معارض دارد که به زودی این معارضین رفع می شود.
زاکانی در بخش دیگری از صحبت هایش به برنامه ها در حوزه حمل و نقل عمومی پرداخت و بیان کرد: ۴۵درصد بودجه سال جاری شهرداری به حمل و نقل عمومی اختصاص یافته است. البته این کف ماجراست. ما قرارداد ۳هزار اتوبوس جدید برای تهران بسته و پول آنرا پرداخت کردیم که هزار اتوبوس از این تعداد برقی است.
وی سپس به تحقق بودجه پرداخت و اظهار داشت: سال قبل ۱۵۸ درصد تحقق بودجه داشتیم. ۱۳۷ درصد آن در حوزه نقد نسبت به مصوب شورا بوده است.
زاکانی با اعلان اینکه با رویکرد فعال و با کمی فکر به موضوعات پرداخته ایم، اشاره کرد: سال جاری امیدواریم ۱۲۶۰ اتوبوس جدید به تهران اضافه شود. تا انتهای سال هم حدود ۵۰۰ اتوبوس نوسازی و بازسازی خواهد شد.
وی در مورد مترو هم اشاره کرد: بازسازی واگن های مترو هم ادامه دارد. تا قبل از سال جاری در یک سال و نیم گذشته ۱۴ کیلومتر خط با ۱۰ ایستگاه جدید افتتاح شده است. سال جاری اما حدود ۲۰ کیلومتر با ۱۳ ایستگاه جدید افتتاح خواهد شد.
شهردار تهران اضافه کرد: پرند هم متروی ۲۰ کیلومتری با یک ایستگاه است که سال جاری افتتاح می گردد. تا ماه آینده ایستگاه پرند افتتاح خواهد شد. مبحث برق آن فقط باقی مانده است.
هزینه بهره برداری از هر یک کیلومتر مترو ۲ هزار میلیارد تومان
زاکانی با اعلان اینکه هر کیلومتر متروی جدید حدود ۲ هزار میلیارد تومان هزینه دارد، اظهار داشت: حفاری خط ۱۰ هم بزودی آغاز می شود. در مورد خط ۹ هم تفاهم نامه امضا شده و کار شروع خواهد شد. خطوط ۸ و ۱۱ هم سال آینده.
وی به مبحث واگن ها هم اشاره و اظهار داشت: حدود ۶۰۰ واگن مترو احتیاج به اورهال داشت. خیلی از انبارهای تجهیزات مترو هنگامی که تحویل گرفتیم، خالی بود. ۲۴۰ واگن بازسازی شده است. هم چنین ۷۹۱ واگن جدید با زحمت دولت از چین خریداری شده است. ۱۱۳ دستگاه واگن هم به تولیدکنندگان داخلی سفارش داده ایم. بدین سان نوسازی جدی در این زمینه صورت خواهد پذیرفت.
شهردار تهران مبحث آلودگی هوا را از چالش های اصلی شهر دانست و اظهار داشت: شهروندان از این مشکل در رنج هستند. به همین دلیل تفاهم مهمی با وزیر صمت و وزیر نیرو و سازمان محیط زیست به امضا رسید. تهران به سمت برقی سازی خواهد رفت. ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس برقی قرارداد شده است. ۱۵ ایستگاه شارژ خودروی برقی با همکاری مپنا در تهران راه اندازی شد. تا انتهای سال آینده ۱۷۰۰ ایستگاه با ۵۰۰۰ دستگاه شارژ افتتاح خواهد شد. ۴هزار موتور برقی و ۵۰هزار تاکسی برقی هم بزودی وارد پایتخت خواهد شد. بدین سان چهره شهر عوض می شود و آلودگی کاهش خواهد یافت.
ایشان سپس به مبحث صدمه های اجتماعی پرداخت و توضیح داد: با ۱۴ دستگاه برای کاهش صدمه های اجتماعی توافق شد. قرارگاه اجتماعی برای هم افزایی در امتداد رفع معضلات به وجود آمد. با همکاری این ۱۴ دستگاه، اتفاقات خوبی افتاد. مدیران دوره قبل معتقد بودند که باید این افراد را به حال خود رها کرد. اما در این دوره ۵ هزار ظرفیت جدید برای پذیرش معتادان متجاهر در تهران فعال گردیده است. بالغ بر ۴هزار نفر هم جدیدا پذیرش شدند. برای ۷۲۰۰ کودک خیابانی هم خدمت رسانی شروع شده است. با مجوز ویژه دولت و رئیس جمهور امیدوارم با تلاش همه دستگاهها چهره شهر بیشتر هم تغییر کند.
زاکانی با اشاره به مشارکت مردمی و اهمیت آن اظهار داشت: تعداد قابل توجهی از شهروندان در طرح «من شهردارم» برای انتخاب پروژه های کوچک مقیاس محلی مشارکت کردند. البته طرح برای توسعه مشارکت مردم در اداره شهر ادامه خواهد داشت.1402/06/09
13:30:35
0.0 / 5
396
تگهای خبر: پروژه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد