عضو هیئت رئیسه شورای شهر تأكید كرد

ضرورت استفاده از چراغ خورشیدی در بوستان های تهران

ضرورت استفاده از چراغ خورشیدی در بوستان های تهران

بکسیها: به گزارش بکسیها، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران یکی از طریق های کاهش مصرف انرژی برای روشنایی بوستان ها را استفاده از چراغ روشنایی مبتنی بر سولار (خورشیدی) دانست و اظهار داشت: متاسفانه آمارهای عرضه شده در این خصوص قابل قبول نیست و عمده دلیل عدم استفاده از پایه سولار در بوستان ها نگهداشت آن است.


سوده نجفی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به اجبار شهرداری به استفاده از انرژی های نو و تجدید پذیر در شهر تهران، اضافه کرد: بر مبنای برنامه پنج ساله دوم، شهرداری تهران باید حداقل پنج درصد از میزان مصرف انرژی در کل پارک ها و بوستان های عمومی شهر، انرژی های نو و تجدیدپذیر را به همان میزان جایگزین و در انتها برنامه این میزان به ۲۰ درصد افزایش یابد.
وی افزود: این مصوبه در سال ۹۴ به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسیده و تنها محدود به بوستان ها نیست؛ بلکه بر انرژی مورد نیاز برای روشنایی کل تابلوهای تبلیغاتی، ایستگاه های اتوبوس، پایانه های مسافربری اتوبوسرانی و تاکسیرانی، چراغ ها و علایم راهنمایی و رانندگی، ایستگاه های شارژ موتورسیکلت های برقی، میادین میوه و تره بار، سرویسهای بهداشتی عمومی، غرفه های بازیافت و آرامستان ها از راه انرژی های نو و تجدیدپذیر اشاره نموده است.
عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: افزایش مصرف انرژی بخصوص برق و آثار زیان بار استفاده از منابع انرژی های فسیلی بر محیط زیست یکی از علل استفاده از انرژی های تجدید پذیر می باشد و باید با استفاده از این ظرفیت و تکنولوژی بخشی از انرژی مورد نیاز شهر را تأمین کرد.
نجفی اظهار داشت: در بعضی از بازدیدهایی که از مناطق و محلات شهر تهران داشته ایم، شهروندان نسبت به خاموشی بوستان ها و عدم وجود روشنایی در آن اعتراض داشتند که یکی از علت های خاموشی را میتوان کمبود برق برای تأمین انرژی مورد نیاز جهت روشنایی نام برد که با عنایت به مصوبه شورای شهر و بعضی از اسناد بالا دستی جهت استفاده از انرژی های تجدید پذیر و پاک جهت تأمین انرژی مورد نیاز در شهر تهران، این انتظار می رود که شهرداری تهران بخصوص سازمان بوستان ها نسبت به استفاده از انرژی خورشیدی اقدام نماید.
وی ضمن اشاره به اقدام سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری برای کاهش مصرف انرژی، اظهار نمود: لامپ بوستان ها به لامپ های LED تبدیل گشته است که بطور قطع در میزان روشنایی و مصرف انرژی تأثیر دارد؛ اما باید کوشش کرد تا در حد امکان مصرف انرژی را کم کرد که یکی از طریق های کاهش مصرف انرژی برای روشنایی بوستان ها، استفاده از چراغ روشنایی مبتنی بر سولار (خورشیدی) می باشد که متاسفانه آمارهای عرضه شده در این خصوص قابل قبول نیست که عمده دلیل عدم استفاده از پایه سولار در بوستان ها نگهداشت آن است و برابر گزارشی که دریافت کردم معتقد هستند که تجهیز و نگهداری این پایه ها مرقون به صرفه نمی باشد.
نجفی افزود: یکی از برنامه هایی که اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران جهت استفاده از انرژی های تجدید پذیر و پاک در شهر تهران درحال پیگیری است، راه اندازی نیروگاه های خورشیدی می باشد که بر مبنای آمار عرضه شده ۵۸ نیروگاه برای تأمین برق بخشی از ساختمان های شهرداری در شهر تهران وجود دارد که از این تعداد ۱۰ نیروگاه متعلق به بوستان ها است. امیدواریم شهرداری تهران بر مبنای تکالیف خود در این عرصه با راه اندازی نیروگاه های بیشتر در شهر تهران بخصوص بوستان ها بتواند ضمن کمک به محیط زیست، بخشی از انرژی مورد نیاز خویش را تأمین کند.
به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، پایه چراغ سولار یکی از منابع روشنایی است که به وسیله پنل خورشیدی در بالای یک پایه قرار می گیرد و خیابان ها، اتوبان ها و جاده های شهر را در ساعات تاریکی، روشنایی می بخشد.
منبع:

1402/06/10
18:30:47
0.0 / 5
299
تگهای خبر: بازی , تكنولوژی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد