بازار راكد شد؛

ماه مهر با چاشنی گرانی

ماه مهر با چاشنی گرانی

بکسیها: به رغم این که هر سال در آستانه بازگشایی مدارس شاهد رونق بازار لوازم التحریر بودیم اما امسال گرانی رمق بازار را گرفته است.خبرگزاری مهر -گروه استانها، محمدرضا بهرامی صفت: هر ساله چند هفته مانده به خش خش برگ های پاییزی و شروع ماه مهر صدای زنگ مدارس به گوش می رسد و آهنگ باز آمد بوی ماه مهر و زنگ مدرسه در ذهن ها طنین انداز می شود.
ذوق و شوق کودکان برای رفتن به مدرسه زندگی خانواده ها را رنگی دیگر می بخشد، از مدرسه اولی ها تا دانش آموزانی که برای دیدن دوستان سالهای قبل خود ثانیه شماری می کنند.
به رغم آنکه هر ساله در آستانه ماه مهر خانواده ها بدنبال خرید کتاب، دفتر، کوله پشتی و لوازم التحریر هستند و بازار این لوازم به بالاترین رونق خود در طول سال می رسد امسال در بازار معروف لوازم التحریر همدان (صحاف خانه) واقع در بافت بازار قدیمی خیابان اکباتان همدان خبری از هیاهوی بازار لوازم التحریرنیست.

مغازه دارها چهره های گلایه مندی داشتند و در بازار خبری نبود، معدود خانواده هایی که برای خرید آمده بودند اما این حال و روز هر ساله نبود.
پای صحبت خانواده هایی که آنجا بودند و مغازه دار نشستیم تا بیش از اوضاع این بازار با خبر شویم.
مشتری ها تقاضای خرید اقساطی را دارند
اکبر مرادی یکی از مغازه داران قدیمی لوازم التحریر همدان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رکود بازار لوازم التحریر اظهار داشت: متأسفانه گرانی لوازم التحریر امسال به بالای ۵۰ درصد رسیده طوری که حتی خیلی از مغازه دارها هم توان این که بتوانند مثل قبل مغازه خودرا پر کنند هم ندارند چه برسد به مردم!
وی اضافه کرد: بیش از ۷۰ درصد بازار لوازم التحریر را لوازم خارجی می سازند و داخلی ها هم به تناسب لوازم التحریر خارجی گران شده اند طوری که توان خرید مردم به پایین ترین حد ممکن رسیده است.

این مغازه دار همدانی با اعلان اینکه سبد خرید لوازم التحریر امروز به چندین میلیون می رسد، اظهار داشت: اگر یک ضرب و تقسیم ساده بکنید یک خانواده برای مایحتاج سال تحصیلی فرزند خود باید چندین میلیون هزینه کند که واقعاً از توان خیلی از خانواده ها خارج است.
مرادی اشاره کرد: کوله پشتی ساده از ۴۰۰ و ۵۰۰ هزار تومان آغاز می شود، مداد رنگی از ۲۰۰ هزار تومان تا چند میلیون تومان و همین طور شما بگیرید و بروید.
وی با اعلان اینکه دخل و خرج ها با هم نمی خواند، بیان کرد: ما مشتری داشتیم به آسانی خرید یک سال فرزند خود از دفتر، مداد، خودکار و تمام لوازم التحریر مورد نیاز را خرید می کرد اما الان همان مشتری می آید ماهانه خرید می کند.
اکبری عنوان کرد: طرف می گوید درحال حاضر بطور مثال ۴ تا خودکار و دفتر بخرم تا باز هم پول دستم آمد می آیم می گیرم.
این مغازه دار همدانی با بیان موجب خجالت است که بازار لوازم التحریر هم به سمت فروش اقساطی حرکت نماید، اظهار داشت: امروز می بینیم لوازم التحریر را در خیلی از جاهای کشور با اقساط ۳ تا ۶ ماهه عرضه می کنند.
وی عنوان کرد: مغازه دار هم چاره ای ندارد وقتی فروشی ندارد مجبور می شود هرطور که شده حتی با فروش قسطی اجناس خودرا به فروش برساند.
لزوم حمایت دولت از بازار لوازم التحریر
لیلا گودرزیان یکی از مادران همدانی که به همراه یک دختر و پسر خود در بازار حضور داشت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خیلی وقت است که از تمام تفریحات و مایحتاج خودمان می زنیم تا بتوانیم حداقل ها را برای فرزندانمان فراهم نماییم واقعاً گرانی بازار لوازم التحریر نفس مردم را بریده است.
وی اضافه کرد: مجبوریم خیلی کمتر خرید نماییم یا به سمت کالاهای بی کیفیت و دست فروشان برویم که باور کنید آنها هم نسبت به گذشته گران تر شده اند واقعاً نظارتی روی این بازار مهم نیست.

این مادر همدانی با اشاره به لزوم نظارت دقیق دولت و یارانه تحصیل بیان کرد: تحصیل و آموزش وپرورش حق هر ایرانی بوده که باید دولت بصورت رایگان در اختیار شهروندان قرار دهد و حمایتی باشد.
وی اضافه کرد: امروز مدارس ما که پولی شده اند و از آب و برق و گاز تمام خرج ها را می خواهند از خانواده ها بگیرند واقعاً هزینه تحصیل به شدت بالا رفته از لباس فرم بگیرید تا لوازم التحریر و سرویس مدارس چرا نه باید دولت لوازم التحریر را حداقل بصورت یارانه ای در اختیار مردم قرار دهد.
وی با اعلان اینکه لوازم التحریر مانند نان، حامل های انرژی و دارو باید یارانه دولتی داشته باشد، اظهار داشت: دولت بیاید بصورت نیم بها به خانواده هایی که فرزند مدرسه رو دارند لوازم التحریر بدهد این حق طبیعی هر شهروندی است.
گودرزیان عنوان کرد: متأسفانه هیچ نظارتی بر بازار لوازم التحریر نیست.
وی با اشاره به لوکس شدن بازار لوازم التحریر بیان کرد: باور می کنید تا ۱۶ میلیون تومان هم ما مداد رنگی داشته باشیم امروز بازار لوازم التحریر به سمت
یک کالای لوکس درحال حرکت است.
این مادر همدانی عنوان کرد: از آ نجایی که بیش از ۸۰ درصد بازار لوازم التحریر در دست محصولات خارجی است باید هم شاهد این گرانی باشیم.
قدرت خرید مردم کم شده است
رئیس اتحادیه لوازم التحریر همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی قیمت لوازم التحریر در همدان اظهار داشت: بازار وضعیت خوبی نسبت به سالهای قبل ندارد و قدرت خرید مردم خیلی کم شده است.

وی اضافه کرد: افزایش قیمت اقلام نوشت افزار و نبود ثبات قیمت به سبب این که خود فروشنده ها هر روز گران تر از روز گذشته این اقلام را تهیه می کنند.
وی با اشاره به دلیلهای کسادی بازار لوازم التحریر اظهار داشت: یکی از دلیلهای بد بودن بازار دست فروشانی هستند که مشکل ساز شده اند و موجب اعتراض لوازم التحریر فروشان شده و مردم دیگر از بازار خرید نمی کنند.
گلبخش اشاره کرد: همین طور دیگر دلیلهای بازار بد این روزهای صنف لوازم التحریر فروش بسته های لوازم التحریر آماده به دانش آموزان توسط مدارس است.
وی با اشاره به لوازم التحریر خارجی بیان کرد: از مردم درخواست داریم از محصولات داخلی برای پشتیبانی از تولیدکنندگان بهره گیرند تا شاهد تقویت این بخش باشیم.
رئیس اتحادیه لوازم التحریر همدان عنوان کرد: امروز در کیفیت هم لوازم التحریرهای ایرانی حرف برای گفتن دارند و اگر بازار داخلی به تولید انبوه برسد نرخها هم کاهشی خواهد شد.
گفتنی است، بازار لوازم التحریر باتوجه به جمعیت بالای دانش آموزان و دانشجویان ما در کشور یکی از بازارهای مهم بوده که نیاز به توجه بیشتر دولت ها دارد و گرانی و تورم در این بازار می تواند به آینده علمی کشور ضربه بزند.
اگر یک خانواده به سبب گرانی قید تحصیل فرزند خودرا بزند بدون شک این مساله تبعاتی خوبی برای آینده کشور نخواهد داشت.


1402/06/27
11:18:17
0.0 / 5
371
تگهای خبر: آموزش , كیفیت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد