مرسولات پستی این جزیره، جایی میان مبدا و مقصد گیر می كنند!

مرسولات پستی این جزیره، جایی میان مبدا و مقصد گیر می كنند!

بكسیها: بوشهر مشكل مرسولات پستی در جزیره خارگ مدت هاست كه برای مردم مسئله ساز شده، مرسوله از همه جای ایران تا بوشهر یكی دو روزه می رسد ولی گاه كه كشتی نباشد و یا هوا نامساعد شود 5 تا 6 روز و گاه تا 30 روز در بوشهر می ماند.


باتوجه به وظیفه ذاتی اداره پست در ارسال بسته ها حتی تا دور افتاده ترین نقاط کشور و یا مناطق روستایی نرساندن بموقع مرسولات مشکل بزرگ و دور از انتظاری است که توجه ویژه ای می طلبد تا برای برطرف نمودن آن چاره اندیشی شود.
به گفته اهالی جزیره اگر کشتی خراب شود تا زمان درست شدن آن مرسولات در بوشهر می مانند، به این مساله باید نامساعد بودن هوا را هم اضافه کرد. بسته هایی که روزها در جایی میان مقصد و مبدا گیر کرده و معلوم هم نیست کی به دست صاحبان خود برسند...

مشکلی میان اداره کل پست و کشتی ها
علی جوکار، از فعالان اجتماعی ساکن جزیره خارگ به ایسنا می گوید: مرسولات پستی مثل تمام کشور تا بوشهر به راحتی می آید، خریدهای اینترنتی و یا بسته ها و نامه ها؛ اما مشکل میان اداره کل پست و کشتی ها است برای اینکه خصوصی هستند و پست نمی خواهد یا نمی تواند به این صورت هزینه کند و محدودیت هایی هم دارد، غیر از آن ممکنست به سبب نامساعد بودن هوا مرسولات در بوشهر بماند.
وی که کارمند صنعت نفت و نماینده میراث فرهنگی در جزیره خارگ است ادامه می دهد: البته اداره پست می تواند بوسیله اسکله بندر گناوه مرسولات را ۵-۴ روزه به جزیره بفرستد یعنی می تواند با بهره گیری از یک وسیله نقلیه آنها را به گناوه فرستاده و از اسکله گناوه به جزیره خارگ ارسال نماید چون در همان روز و از جانب گناوه کشتی به مقصد خارگ حرکت می کند، ضمن اینکه پست قبلا قایق داشته و در این راه تردد و حتی بار اضافی جابجا می کرده و درآمدزایی داشته است و پول ناخدا و بنزین خودرا تامین می کرده یا اینکه از هواپیما برای ارسال مرسوله ها استفاده میشده است.
این فعال اجتماعی و فرهنگی تاکید می کند: باتوجه به استقرار دفتر پست در جزیره خارگ زمانی که پیگیری می نماییم می گویند که بار در بوشهر مانده است و کشتی یا هوا خراب است و کشتی نتوانسته آنرا برساند در صورتیکه پروازهای روزانه از همه نقاط به جزیره خارگ وجود دارد و موضوع مرسوله ها تنها نیاز به رایزنی بیشتری دارد که در سطح بالاتر از مسئول دفتر پستی صورت گیرد و مسئولان رده بالای استان باید این مشکل بزرگ را پیگیری و رفع نمایند.

پست باید در دورافتاده ترین نقاط نیز خدمات رسانی کند
جوکار توضیح می دهد: وزن مرسوله های پستی در مدت چند روز شاید به ۵۰ و یا ۱۰۰ کیلو برسد که وزن زیادی نیست و مجموعه پست می تواند مجدداً قایق را راه اندازی کند و هزینه های خودش را هم تامین کند. این مساله ساده ای است و با یک قرارداد قابل حل است. وظیفه اداره پست این است که مرسوله ها را به دست گیرنده برساند، اما شاید به سبب حجم کم مرسوله ها و یا هر دلیل دیگری عزمی برای حل این مشکل وجود ندارد در صورتیکه پست باید در دور افتاده ترین نقاط نیز خدمات رسانی خودرا انجام دهد و الان این قضیه نقض شده است.
این فعال اجتماعی می گوید: رده های مدیریتی به خارگ بیایند و مذاکره کنند و مثلاً با مجموعه نفت برای جابجایی مرسولات بوسیله پروازهای نفت تفاهم کنند، راه دیگر اینکه با کشتی ها قرارداد ببندند، چون کشتی ها خصوصی هستند و ممکنست به سود خود بیاندیشد ولی با یک قرارداد و تفاهم نامه با اداره بندر و یا سایر دستگاه های متولی می توان به راحتی و با هزینه مناسب در چارچوب تعرفه های پستی این کار را انجام داد، تنها به یک مذاکره نیاز است؛ مرسولات پستی هم که اکثراً سبک هستند.


بسته هایی که رسیدن آنها بین ۱۰ روز تا یک ماه طول می کشد!
وی درباره مدت زمان ماندن مرسوله ها در بین مقصد و مبدا اظهار داشت: در حالت عادی و نرمال ۵ روز زمان نیاز است که مرسوله با کشتی به جزیره خارگ بیاید اما اگر شرایط جوی نامساعد باشد و یا کشتی خراب شود حتی ممکنست بین ۱۰ روز تا یک ماه هم طول بکشد، در صورتیکه در همین زمان پروازهای روزانه جزیره خارگ برقرار است و می تواند به شکل هوایی منتقل شود که در این صورت رهگیری مرسولات به مقصد اصلاً کار دشواری نیست. این کار با چند جلسه و نوشتن یک تفاهم نامه بین دستگاهی قابل انجام است اما اینکه ما دفتر پست داریم ولی خدمات به درستی صورت نمی گیرد قابل قبول نیست.

پرواز خارگ ظرفیت جابجایی بار را ندارد
مدیرکل پست استان بوشهر در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: تنها راه ارتباطی با جزیره خارگ کشتی است که یا خراب است و یا ظرفیت انتقال مرسوله ها را ندارد. در بعضی مواقع نیز هوا نامساعد است و کشتی حرکت نمی کند.
علی پارسیده درباره چاره این مشکل اظهار داشت: برای حل این مساله با هواپیمایی صحبت کرده ایم، پاسخ داده اند که مداوم نیست و ممکنست پرواز منظم به مقصد خارگ نداشته باشد. همین طور پرواز خارگ ظرفیت جابجایی بار را ندارد.
وی اشاره کرد: هر روز مرسوله های جزیره خارگ را به اسکله بوشهر می بریم منتها این شرایط پیش می آید که کشتی و یا هوا خراب است. اگر در بوشهر همکاری نشود مرسوله ها به گناوه فرستاده می شود که البته مشکلات دیگری دارد، و جابجایی خط مبادله از بوشهر-خارگ به گناوه-خارگ ایمن نیست.
مدیرکل پست بوشهر اشاره کرد: اگر بسته های پستی به خارگ برسد با وجود کمبود نیرو سریعاً توزیع و به گیرنده تحویل داده می شود، مشکل ما تنها مسیر میان بوشهر و خارگ و کشتی ها است. مدتی نیز کشتی ها برای جابجایی مرسوله ها مبالغ زیادی مطالبه می کردند و ما نیز بعد از پیگیری لازم این مبلغ را مقداری بالاتر بردیم که این کار صورت گیرد و مدتی نیز به این علت مرسوله ها در بوشهر ماندند.

حتی خود مردم هم برای رفت و آمد به خارگ مشکل دارند
این مسئول با تاکید بر اینکه فعلا تنها راه ارتباطی از بوشهر به خارگ کشتی است، اضافه کرد: ببینید حتی خود مردم هم برای رفت و آمد به خارگ مشکل دارند، مثلاً در زمان شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها کشتی ها حمل و نقل انجام می دادند و حتی افراد نیز نمی توانستند از بوشهر به خارگ جابجا شوند چه برسد به مرسوله های پستی. تنها راه استفاده از کشتی است که چنین مشکلاتی دارند، برای نمونه فصل زمستان در موردی کشتی وسط دریا گرفتار مشکل شده بود و ما حتی به مرسوله ها دسترسی نداشتیم.
منبع:

1399/03/10
22:25:41
5.0 / 5
1830
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد