تغییرات اقلیم پدیده هزار چهره طبیعت

تغییرات اقلیم پدیده هزار چهره طبیعت

به گزارش بکسیها، یک کارشناس هواشناسی با اعلان اینکه تغییرات آب و هوایی می تواند تأثیرات گسترده ای بر منابع طبیعی، محیط زیست و اقتصاد کشورها در مناطق مختلف جهان داشته باشد، اظهار داشت: افزایش دما و تغییرات در الگوی بارش ها می توانند موجب افزایش خشکسالی و سیلاب ها شوند. این وضعیت منجر به کاهش توانایی تولید غذا و افزایش مهاجرت جمعیت می شود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، طی چندسال گذشته تغییرات اقلیمی تاثیرات بسیار زیادی بر شرایط کشورها همچون ایران گذاشته است که همچون آنها می توان به کاهش منابع آب، خشکسالی، سیلاب، تغییر الگوی بارش ها، بیابان زایی و... اشاره نمود. به سبب جهانی بودن مسئله تغییر اقلیم نمی توان به تنهایی و بصورت منطقه ای مشکلات ناشی از آنرا حل کرد و در این مسئله به همکاری سازمان ها و نهادهای بین المللی نیاز است چونکه تغییرات آب و هوایی می تواند تأثیرات گسترده ای بر منابع طبیعی، محیط زیست و اقتصاد کشورها در مناطق مختلف جهان بگذارند.
عباس رنجبر در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: تغییرات آب و هوایی تأثیرات گسترده ای بر منابع طبیعی، محیط زیست و اقتصاد کشورها در مناطق مختلف جهان دارد همچون این تاثیرات می توان به کاهش منابع آب، خشکسالی، وقوع سیلاب، کاهش تولید محصولات کشاورزی، تغییر الگوی بارش ها، افزایش فرسایش خاک، لطمه به بیابان زایی و کاهش تنوع زیستی اشاره نمود. این تغییرات می توانند منجر به تنش ها و تداخلات بین کشورها برای دستیابی به منابع طبیعی محدود و ایجاد اختلافات در مورد توزیع منابع آب، خاک و انرژی شوند.
نایب رییس انجمن علوم و فنون دریایی ایران با اشاره به رابطه تغییرات آب و هوایی با امنیت ملی کشورها اضافه کرد: افزایش دما و تغییرات در الگوی بارش ها می توانند موجب خشکسالی ها و سیلاب های عمده شوند که منجر به کاهش توانایی تولید غذا و افزایش مهاجرت جمعیت می شود. این مسائل می توانند ناپایداری اجتماعی و افزایش تنش ها در مناطق مختلف جهان را در پی داشته باشند همین طور مناطق ساحلی که در معرض افزایش سطح آب دریا قرار دارند، با خطر از میان رفتن زمین و تخریب زیرساخت های ساحلی مواجهند که می تواند بر امنیت ملی تأثیر بگذارد.
وی ادامه داد: همچون تلاش ها و اقداماتی که برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از جنگ آب و هوایی انجام شده است می توان به همکاری بین المللی و تشکیل توافقات بین المللی برای حفظ منابع آب، کاهش گازهای گلخانه ای و توسعه پایدار بسته به همکاری کشورها، سیاست های ملی و تحقیقات علمی متنوع اشاره نمود همین طور افزایش آگاهی عمومی درباره ی تغییرات آب و هوایی و تأثیرات آن بر زندگی انسان ها و محیط زیست نیز می تواند بر کاهش تداخلات و جنگ اقلیمی مؤثر باشد.
رنجبر در ادامه اظهار داشت: دراین زمینه تشکیل سازمان ها و ساز و کارهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد (UN) و کمیته تغییرات آب و هوایی (IPCC) نقش مهمی در تحقیقات، تحلیل و بررسی و ارائه سیاست های مبتنی بر شواهد علمی دارند. این سازمان ها تلاش می کنند تا همکاری بین کشورها را ترویج دهند و بسترهایی را برای گفت و گو و توافق های بین المللی درباب تغییرات آب و هوایی فراهم آورند.
نایب رییس انجمن علوم و فنون دریایی ایران بااشاره مفهوم جنگ آب و هوایی (Climate War) که به تداخل ها و تنش های ناشی از تغییرات اقلیمی و منابع طبیعی در رابطه با آن اشاره دارد، افزود: در مناطق خشک و نیمه خشک مانند منطقه خاورمیانه به سبب محدودیت منابع آبی، همراه با اثرات گرمایش جهانی و رخداد خشکسالی های گسترده و طولانی مدت و از جانب دیگر افزایش جمعیت، توسعه ناپایدار و استفاده بیش از توان اقلیمی، پتانسیل تقابل ها و اصطلاحا جنگ های اقلیمی بالاست چونکه حتی در صورت شرایط نرمال بارشی، مقدار بارش دریافت شده، پاسخگوی نیاز آبی خیلی از کشورهای منطقه نخواهد بود.
رنجبر در آخر اشاره کرد: برای جلوگیری از جنگ آب و هوایی، ضرورت توسعه پایدار و استفاده بهینه از منابع طبیعی و انرژی های تجدیدپذیر نیز بیش از پیش احساس می شود. توسعه فناوری های سبز و افزایش کارآیی انرژی، بهبود مدیریت منابع آب و خاک و ترویج الگوهای مصرف پایدار منابع طبیعی همچون راهکارهایی هستند که می تواند به جلوگیری از تداخلات بیشتر و جنگ آب و هوایی کمک نماید.1402/11/07
09:37:37
0.0 / 5
222
تگهای خبر: فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد