نوری در نشست خبری تاب آوری شهری مطرح كرد

تلاش مدیریت شهری برای افزایش توان تهران در مقابله با بحرانها

تلاش مدیریت شهری برای افزایش توان تهران در مقابله با بحرانها

به گزارش بكسیها رئیس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در نشست خبری مدیریت بحران و تاب آوری شهری بر لزوم انجام اقدامات جدی تر از طرف متولیان برای افزایش تاب آوری شهر تهران اصرار كرد و اظهار داشت: در تاب آوری شهر تهران باید علاوه بر زلزله حوادثی همچون سیلاب، فرونشست، فروریزش، آلودگی هوا و غیره نیز مورد توجه قرار گیرد،به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، بامداد امروز نشست خبری زهرا صدراعظم نوری - رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری - و محمد سالاری - رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر- با موضوع تاب آوری شهر تهران و مدیریت بحران در خبرگزاری ایسنا با حضور خبرنگاران رسانه های مختلف انجام شد.

در ابتدای این جلسه زهرا صدراعظم نوری ضمن تشکر از اقدامات خبرگزاری ایسنا در حوزه مدیریت شهری اظهار داشت: خبرگزاری ایسنا یکی از خبرگزاری های فعال در حوزه مدیریت شهری است.

وی در ادامه مورد تاب آوری شهر تهران اشاره کرد: اساسا سنجش ظرفیت تهران در مقابل حوادث و رخدادهای طبیعی و انسانی یکی از چالش های جدی تهران است که باید به صورت دقیق به آن پرداخته شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان این که تهران فراتر از یک کلانشهر است و با داشتن جمعیت روزانه ۱۳ میلیون نفر و جمعیت ساکن حدود ۹ میلیون نفر به یک ابر شهر تبدیل گشته است، اظهارکرد: تاب آوری یعنی ظرفیت مقابله با چالش و بازگشت از شرایط دشوار و ترمیم توانایی ها. برای این که بفهمیم تهران چقدر در مقابل حوادث و رخدادها تاب آور است باید بررسی دقیقی داشته باشیم.

وی با بیان این که شهر تهران با وجود داشتن جمعیت فراوان در زمینه هایی توانسته است، تاب آوری را افزایش دهد؛ اما در بعضی ابعاد تاب آوری هنوز افزایش پیدا نکرده است، اظهار داشت: بنا بر این است که می بینیم در شهرهای اطراف تهران زمین لرزه ای رخ می دهد اما اساسا شهر تهران به هم می ریزد و اضطراب، تنش، ترافیک و... به وجود می آورد و به عبارتی دیگر شهر را گرفتار چالش های جدی می کند و بنا بر این باید مدیران و متولیان اقدامات جدی تری برای افزایش تاب آوری شهر تهران داشته باشند.
نوری با بیان این که بحث داشتن حکمرانی خوب و محلی نیازمند مدیریت هماهنگ و یکپارچه است، اشاره کرد: در هیچ ابرشهری مدیریت و اداره شهر چند پارچه نیست و می بینید که در بحران کرونا شهردار نیویورک تصمیمات متفاوتی از حکومت ملی می گیرد. اما در شهر تهران شورا و شهرداری همیشه باید پاسخگو باشند؛ اما اختیارات لازم را ندارند و می بینید که وقتی یک عضو شورا در امتداد دفاع از سلامت شهروندان آمار تفکیکی کرونای تهران را می خواهد نتیجه این می شود که عضو شورا به دادگاه احضار می شود و باید پاسخ بدهد؛ در صورتیکه نماینده شورا بعنوان نماینده مردم، وکیل است و ما تنها درخواست داشتیم آمار فوت شدگان و مبتلایان در تهران به تفکیک اعلام شود؛ چونکه معتقد بودیم ارائه این آمارهامی تواند سبب تغییر رفتار مردم شود و می بینید که در یک موضوع ساده که پیچیده و راهبردی نیست حتی مدیریت شهری نمی تواند سوال بپرسد.

ایشان سپس با اشاره به ساخت و ساز در مجلس و پلاسکو اظهار داشت: اگر می خواهید عدالت در جامعه برقرار باشد و اعتماد عمومی را جلب نماییم باید همه آحاد جامعه و شهروندان در مقابل قانون یکسان باشند و ملاک نیز اجرای قانون باشد.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: وقتی در شهر تهران مکانیزم برخورد برای ذینفعان حقیقی بازدارنده است و آنها نمی توانند ساخت و ساز غیر مجاز داشته باشند؛ اما ملاحظات و الزاماتی برای ذینفعان حقوقی و سازمانی لحاظ می شود مردم احساس می کنند که فقط قانون برای آنها است نه مابقی مسئولین و این برای اعتماد عمومی مردم که سرمایه اجتماعی است لطمه وارد میکند.

وی در مورد ساخت و ساز پلاسکو و مجلس با بیان این که موضوع پلاسکو را باید از ساختمان مجلس جدا کرد، توضیح داد: پلاسکو به سبب حساسیت های ویژه ای که دارد و از آنجایی که تعداد زیادی از کسبه شغل خودرا از دست دادند، بنیاد مستضعفان و شهرداری اصرار دارند که این ساختمان با سرعت ساخته شود. از نظرکیفیت ساختمان وضعیت پلاسکو قابل دفاع است و می توانیم با مسئولان بنیاد مستضعفان صحبت نماییم تا مسائل به وجود آمده پیرامون پارکینگ هم حل و فصل شود.
نوری در ادامه ادعا نمود که بحث مجلس تعرض به معبر و حریم عمومی است و اضافه کرد: در سایه توافق شهرداری و مجلس این اتفاقات رخ داده است و مشخصا شهرداری با مجلس توافقاتی داشته است و بنا بر این باید توافق کلی را زیر سوال برد. شهردار وقت و رئیس مجلس وقت توافق کردند و حالا مدیران و کارشناسان نمی توانند کاری انجام دهند.

وی با بیان این که ما در شورای شهر پنجم تلاش می نماییم که از کارهای سطحی، شعاری و پوپولیستی پرهیز نماییم و تصمیماتی بگیریم که خیر و صلاحش به شهر و مردم برسد، اظهار داشت: این که امروز هیچ پروانه ای بدون عدم رعایت طرح تفصیلی صادر نمی گردد و تراکم غیر مجاز نداریم همه در سایه مصوبات شورای شهر است؛ چونکه سعی کردیم اقدامات زیر بنایی و راهبردی در امتداد اصلاح فرایندها داشته باشیم.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در مورد تاب آوری شهر تهران نیز با بیان این که علاوه بر زلزله حوادثی همچون سیلاب، فرونشست، فروریزش، آلودگی هوا و غیره باید مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: سیلاب یکی از خطرهای بزرگ تهران است که در امتداد مهار آن سعی کردیم و نوع ساخت و سازها در تهران را باید به شکلی داشته باشیم که نسبت به مدیریت سیلاب و تکمیل شبکه جمع آوری آبهای سطحی اقدام گردد.

وی با اعلان اینکه خوشبختانه در این دوره با انجام اقدامات عمرانی تمامی نقاط بحرانی که سبب آب گرفتگی در تهران شده رفع شد اما بعضی از این کارهای عمرانی ناشی از نوع طراحی در ساخت وسازها بوده است، اظهارکرد: به شکلی که در یک بزرگراه که با تعجیل ساخته شده بود یکسری از کانال ها قطع شده بود و موقع باران مشکل ساز شده بود که این نقاط شناسایی و با اولویت بندی رفع می شود.

نوری اضافه کرد: در حوزه خدمات شهری نیز لایروبی مداوم مسیل، نهرها و غیره را در دستور کار قرار دادیم و می بینید که در بارشهای شدید اخیر خوشبختانه مشکلاتی رخ نداد و این در حالی بود که تهران می توانست تبدیل به شیراز دوم شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اصلاح فرایندها و رویکردها در شهر تهران اظهار داشت: باید قبول کرد که در خیلی از مواقع آنقدر فرآیند صدور پروانه با چالش مواجه می باشد که برخی ها تحریک می شوند بدون رعایت چارچوب ها، پروانه شان صادر شود. مثلا در مورد بیمارستانها لازم است که آنها توسعه یابند و از طرف دیگر نیز لازم است که شهرداری با آنها همراهی لازم را داشته باشد تا در سایه همکاری مانع از بروز تخلف شوند.

نوری در مورد وضعیت سوله های مدیریت بحران نیز با اعلان اینکه درشرایط فعلی وضعیت سوله های مدیریت بحران بد نیست، اشاره کرد: البته این سوله ها برای آن است که در زمان مدیریت بحران از این مکانها ایجاد شود نه این که مردم در آنها اسکان یابند.

عضو شورای شهر تهران در مورد ضرورت توجه به سیلاب در شهر تهران اظهار داشت: ما در مدیریت شهری، مدیریت آب نداشتیم و به همین دلیل در برنامه سوم مصوب کردیم که طرح جامع مدیریت آبهای سطحی در امتداد پیش گیری از سیلاب تهیه شود که در امتداد این طرح جامع، شاهد یکپارچگی مدیریتی در حوزه منابع آبی باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباب وضعیت تاب آوری تهران نیز اظهار نمود: وقتی در مورد تهران صحبت می نماییم باید تمام ذینفعان آنرا در نظر بگیریم و مدیریت شهری قسمتی از این ذینفعان است و همه دستگاهها در این امر دخیل هستند.
تلاش مدیریت شهری برای افزایش توان تهران در مقابله با بحرانها

نوری با بیان این که مدیریت شهری در دوره های اخیر به بحث ایمنی و تاب آوری توجه کرده است تا بتواند توان تهران در مقابله با بحرانها را افزایش دهد، اظهار داشت: شهرداری تهران در هنگام بحران به صورت مستقیم مسئولیتی ندارد و اداره بحران بر عهده وزارت کشور است هر چند که شورای شهر اهتمام کرده در چارچوب مصوبات، طرحها و لوایح، وظایف خودرا انجام دهد و نقشه راهی در این خصوص تدوین کند و کوشیدیم به سمت دستورالعمل های افزایش ایمنی و استواری گام برداریم و از ساخت و سازها در بستر و حریم رودخانه ها و مناطق بحرانی جلوگیری نماییم و اگر هم ساختمانی ایجاد می شود اصولی باشد.

وی با بیان این که سازمان آتش نشانی یکی از قوی ترین سازمانها است که نیروی انسانی متخصص و تجهیزات خوبی دارد، اظهار داشت: در سازمان آتش نشانی سعی کردیم که اتفاقات خوبی رخ دهد چونکه 5000 نیروی متخصص آماده دارند که علاوه بر این که باید آموزشهایشان به روز باشد باید تجهیزات انفرادی خوبی نیز داشته باشند که به همین دلیل 3000 دست لباس حریق برای آنها خریداری شد و همین طور در تلاش هستیم که تعداد ایستگاههای آتش نشانی را برای کاهش زمان رسیدن به محل حادثه افزایش دهیم.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران اضافه کرد: حدود 21 دستگاه نردبان نیز در دوره پنجم شورا وارد کشور شده که بیش از 200 میلیارد تومان ارزش دارد و تلاش داریم که با اقدامات انجام شده ضریب ایمنی شهر تهران را افزایش دهیم.
نوری در خاتمه با بیان این که مصوبات شورای شهر یکی از نقاط قوت شورای پنجم است، اشاره کرد: یکی از این موضوعات پادگان صفر 6 است که در هفته آینده افتتاح می گردد و بعنوان هدیه مدیریت شهری در اختیار مردم قرار می گیرد.
1399/03/12
22:00:02
5.0 / 5
1951
تگهای خبر: خدمات , سرمایه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد