یك مسئول خبر داد

واگذاری زمین رایگان به جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات دارند

واگذاری زمین رایگان به جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات دارند

به گزارش بکسیها، خراسان رضوی فرماندار کلات اظهار داشت: به تمامی جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات را دارند زمین رایگان از زمینهای طرح ملی مسکن، تسهیلات و وام اشتغال واگذار می شود.


علی صلاحی در گفت و گو با ایسنا با گرامیداشت دهه فجر و ضمن اشاره به سخن امام راحل که فرمودند انقلاب ما انفجار نور بود، اظهار داشت: از شروع انقلاب تا حالا در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دستاوردهای بسیار ارزشمندی داشته ایم.
وی با اشاره به اینکه حالا در میان کشورهای مختلف رتبه خوبی در فاکتورهای اقتصادی داریم، اضافه کرد: هرچند پیش از انقلاب رتبه ۲۶ جهانی را در فاکتورهای اقتصادی داشتیم اما پس از انقلاب اسلامی رتبه ۱۸ جهانی را داریم و الان جزء ۲۰ کشور مهم اقتصادی در دنیا هستیم.
فرماندار کلات عنوان کرد: باوجود این که جمهوری اسلامی ایران طی ۴۵ سال قبل همیشه مورد هجمه و تحریم های ظالمانه دشمنان بوده و تلاش داشتند اقتصاد کشور را فلج کنند، اما امروز دستاوردهای بسیاری را کسب کرده ایم.
وی ضمن اشاره به این که پیش از انقلاب نه فقط روستاهای کلات برق نداشت بلکه از داشتن جاده، گاز و آب آشامیدنی لوله کشی هم محروم بود، اظهار داشت: پیش از انقلاب پزشک باید وارد می کردیم اما الان به بالای ۴۵ کشور دنیا پزشک متخصص و به ۹۰ کشور دارو صادر می نماییم و با اهمیت ترین عمل های جراحی را در کشور انجام می دهیم.
نماینده عالی دولت در کلات با اشاره به اینکه شرایط نسبت به پیش از انقلاب بسیار متفاوت شده و جامعه درحال پیشرفت و اسلامی شدن است، اظهار داشت: البته مشکلاتی هم داریم که برای رفع آنها شبانه روزی تلاش می شود.
ایشان سپس با بیان این که کلات ظرفیتهای بسیاری در بخش های مختلف دارد که حوزه های کشاورزی، دامپروری و گردشگری و... از آن جمله هستند، اضافه کرد: باتوجه به این ظرفیت ها کلات نیاز به آبادانی و ساختن دارد.
جمعیت کلات نسبت به دهه ۶۰ بسیار کم شده است
صلاحی با اشاره به اینکه جمعیت شهرستان کلات نسبت به دهه ۶۰ بسیار کم شده است، مهاجرت، مشکلات اقتصادی و جغرافیایی و... را از دلیلهای این مهاجرت ها دانست و اظهار داشت: مشکلات از سنوات گذشته بر روی هم انباشته شده و دامن مردم را گرفته است.
وی اذعان کرد: حتما ارزش این گنجینه و اهمیت تولید اقتصاد و گردشگری را مردم خوب شهرستان کلات می دانند، می طلبد برای آبادانی کلات بیش از این کوشش کرد.
فرماندار کلات اضافه کرد: باوجود این که به عاقبت رساندن برخی پروژه ها مانند جاده، طرح های آبخیزداری، کنترل و ذخیره کردن آب های روان جهت استفاده در بخش کشاورزی و آبادانی، ساخت سدهایی در راه رودخانه ها، رفع مشکلات تونل کلات و... زمان بر است ولی کار و تلاش می شود.
وی بیان کرد: خوشبختانه در بعضی مسائل زیرساختی مانند آب، برق، گاز، تلفن، کشاورزی و... کارهای بسیار خوبی شده است، در بخش آب آشامیدنی شبکه آب برخی روستاها همچون چنار به شورستان و چندی روستای دیگر نیز اصلاح شده و در روستاهای زیر ۲۰ خانوار کار می شود.
صلاحی بیان کرد: امروز شنبه عملیات حفر چهار چاه دیگر در شهرستان کلنگ زنی می شود، سیاست شهرستان درباب آب آشامیدنی به شکلی است که کمتر از یک سال دیگر تلاش می شود در بخش آب آشامیدنی مشکلی نداشته باشیم.
برخورداری ۳۲ روستای شهرستان از نعمت گاز
وی همین طور با اشاره به اینکه در بخش برق امسال ۴۰ میلیارد تومان هزینه شده و در دهه فجر پارینه نیز ۹۰ میلیارد تومان پروژه افتتاح شده است، عنوان کرد: پس از انقلاب ۳۲ روستای شهرستان کلات از نعمت گاز برخوردار شدند و شش روستای دیگر نیز درحال گازرسانی هستند.
فرماندار کلات ضمن اشاره به این که عملیات گازرسانی امروز شنبه به سه روستای شهرستان افتتاح و از این نعمت برخوردار خواهند شد، اضافه کرد: چون سرانه گازرسانی بالا است با پیگیری های انجام شده وزیر نفت قول داده اند در بودجه سال آینده به این مساله پرداخته شود.
ایشان سپس از بازبینی طرح هادی در تمامی روستاهای شهرستان آگاهی داد و اضافه کرد: هرچند در گذشته روستاهایی بودند که گاهی تا ۱۲ سال بازبینی نشده و اجازه ساخت و ساز نداشتند اما حالا بازبینی طرح هادی تمامی روستاهای شهرستان تهیه شده است.
صلاحی درباب وضعیت مسکن اظهار داشت: تا حالا بیش از ۳۲۰ واحد مسکونی وام گرفته اند اما تا ۱۰۰۰ واحد را سهمیه گرفته ایم و می توانیم به روستاها پرداخت نماییم، برای ۳۲۰ واحد مسکونی بیش از ۷۴ میلیارد تومان هزینه شده است.
وی با اشاره به اینکه آسفالت ۱۹ روستا که معابرشان ساخته و بازگشایی شده در جدول قرار دارد، اضافه کرد: آسفالت روستایی بیش از ۸۰ هزار مترمربع بیش از ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
فرماندار کلات ضمن اشاره به این که شهرداری های کلات در شهرها با دست خالی کار می کنند و بیش از ۱۰۰ هزار مترمربع را آسفالت کرده اند، بیان کرد: تفاوت را نسبت به دوره های گذشته در شهر کلات به عینه می بینیم.
قرعه کشی ۶۲ واحد نهضت ملی مسکن برای طرح جوانی
وی افزود: در طرح نهضت ملی مسکن کلات بدنبال رفع اشکال مسکن هستیم، در همین خصوص تا حالا برای جوانی جمعیت ۶۲ واحد بصورت یک طبقه قرعه کشی شده و به زودی برق، گاز و سایر زیرساخت ها تامین می شود.
صلاحی ضمن اشاره به این که نهضت ساخت مسکن در شهر کلات ادامه دارد، در سایر شهرها هم زمین مورد نیاز تامین شده و به زودی در اختیار متقاضیان گذاشته می شود، اضافه کرد: تمامی جوانانی که قصد مهاجرت معکوس به کلات را دارند زمین رایگان برای ساخت مسکن و تسهیلات و وام اشتغال نیز در اختیارشان گذاشته می شود.
وی همین طور با اشاره به اینکه امروز پنج سایت مخابرات افتتاح و کلنگ زنی می شود، اظهار داشت: سایت روستاهای ایدلیک، گرو، لایین کهنه در شش ماهه سال آینده در دستور کار قرار دارد.
فرماندار کلات با بیان این که باوجود انباشتگی مسائل و مشکلات از دوره های گذشته اما الان سرعت کارهای عمرانی در کلات بسیار قابل قبول است، افزود: همزمان با دهه مبارک فجر امسال ۱۵۲ پروژه عمرانی با ۳۲۱ میلیارد تومان افتتاح می گردد که قابل توجه است.
تهیه طرح تحول کشاورزی در کلات
وی همین طور از تهیه طرح تحول کشاورزی در کلات آگاهی داد و اظهار داشت: بر طبق این طرح که به امضاء رییس کمیته امداد کشور و استاندار خراسان رضوی رسیده مزیت های هر روستا در موضوعات مختلف همچون دام سبک و سنگین، زنبور عسل و کشاورزی و شیلات شناسایی شده است.
صلاحی تصریح کرد: با همت کمیته امداد امام خمینی(ره) ۲۰۰۰ طرح و پروژه در نقاط مختلف شهرستان کلات با هدف ایجاد اشتغال پایدار و تولید اجرا می شود. ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای ۲۰۰۰ طرح اشتغال پیش بینی شده که تا حالا به ۴۰۰ طرح تسهیلات پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: علاوه بر این که ۳۰۰ طرح توسط بنیاد برکت در شهرستان ایجاد می شود، تعهد اشتغال شهرستان برای ۱۰۰۰ نفر بوده که بطور کامل تحقق یافته است.
فرماندار کلات در آخر از نخبگان و صاحب نظرانی که از شهرستان مهاجرت کرده اند دعوت کرد برای عمران و آبادانی شهرستان و کمک به مردم در منطقه حضور یابند.
شهرستان مرزی کلات با وسعت ۳۵۰۳ کیلومترمربع در فاصله ۱۵۱ کیلومتری از مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.
این شهرستان با داشتن ۱۴۳ کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان، دارای سه بخش، چهار شهر، شش دهستان و ۳۶ هزار و ۲۳۷ نفر جمعیت برمبنای سرشماری نفوس مسکن در سال ۱۳۹۵ است که ترکیب ۷۰ درصد جمعیت روستایی و ۳۰ درصدی شهری را از آن خود کرده است.
بنا بر اعلام دستگاه های خدمت رسان همچون شبکه بهداشت کلات، جمعیت این شهرستان افزون بر ۴۳ هزار نفر است.
منبع:

1402/11/21
09:27:31
0.0 / 5
112
تگهای خبر: پروژه , تلفن , دستگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد