تشکیل جلسه کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه در موضوع آلودگی هوا

تشکیل جلسه کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه در موضوع آلودگی هوا

بکسیها: چهارمین جلسه کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه با موضوع آلودگی هوا با حضور علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب استان تهران، معاون حقوق عامه دادسرای عمومی و انقلاب تهران و مدیران ارشد استانی اجرا شد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، علی صالحی در چهارمین جلسه کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه با موضوع آلودگی هوا ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: یکی از عناوینی که در عرصه حقوق عامه پیگیری می نماییم بحث هوای پاک است، با حضور مسئولان مربوطه در دادسرای تهران چهارمین جلسه کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه با موضوع آلودگی هوا مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.
وی ادامه داد: حسب اظهارات مسئولان مربوطه یکی از مسائلی که موجب آلایندگی جدی در شهر تهران می شود بحث خودرو ها و وسایل نقلیه فرسوده است. بر اساس گزارش مدیر کل محیط زیست استان تهران ۶۱ درصد از آلایندگی هوا در تهران ناشی از خودرو های متحرک شامل سواری، اتوبوسها، تاکسی ها و مینی بوس ها و وانت ها است.
دادستان عمومی و انقلاب استان تهران بیان کرد: در دادسرای تهران بر روی بحث جایگزینی خودرو های فرسوده و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی متمرکز شده ایم.
صالحی اظهار داشت: مشکلی که در این نشست عنوان شد بحث تامین اعتبارات لازم در این حوزه می باشد که پیگیری های لازم از دستگاه های متولی صورت خواهد گرفت و نیاز است تمام دستگاهها بصورت جدی دراین زمینه کمک کنند.
وی افزود: بانک مرکزی در عرصه تامین ارز برای واردات بخش عظیم قطعات و لوازمی که ناوگان عمومی نیاز دارد کمک نماید و در عرصه دادستانی این مساله را پیگیری خواهیم کرد.
دادستان عمومی و انقلاب استان تهران بیان کرد: موضوع دیگر بحث تامین برق و زیرساخت های این خودروهاست که پیگیری های لازم صورت خواهد گرفت امیدوار هستم که بتوانیم در اسرع وقت و با پیگیری های تمام دستگاه هایی که در قانون هوای پاک مسئولیت دارند این مشکل را به حداقل برسانیم.
وی افزود: امیدواریم ظرف دو سال آینده بتوانیم ناوگان عمومی که مورد نیاز و مطالبه مردم است را پیگیری نماییم تا مشکلات را برطرف نماییم.

صالحی اظهار داشت: در این زمینه به دستگاهای مسئول تذکرات لازم ارسال شده است همین طور قبلاً پرونده ای در دادسرای تهران تشکیل شده که منتهی به صدور قرار جلب دادرسی و حکم قطعی نیز صادر گردیده است و اگر دستگاهی در حوزه زمینه کم کاری و سهل انگاری کرده باشد و به تکالیف خود در قانون هوای پاک عمل نکرده باشد بطور قطع برخورد قانونی خواهیم کرد.
ولی الله مهبودی معاون حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب تهران نیز این جلسه اظهار داشت: موضوع این جلسه بررسی عملکرد گزارش اقدامات دستگاه های مسئول درباره ی اجرای قانون هوای پاک و مصوبات جلسه گذشته همین طور ارائه برنامه اعضا و دستگاه های مسئول درباره ی از رده خارج کردن خودرو های فرسوده و ارائه برنامه اعضا و دستگاه های مسئول درباره ی توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی است.
در ادامه این جلسه دستگاه های مسئول طبق وظایفشان طبق قانون درباره ی از رده خارج کردن خودرو های فرسوده که شامل اسقاط وسایل نقلیه موتوری فرسوده، بیمه مسئولیت از رده خارج کردن خودرو، تدوین و ابلاغ بخشنامه اجرائی ماده ۸، ممنوعیت تردد، حمل بار، مسافر، صدور گواهی معاینه فنی و بیمه شخص ثالث همین طور فروش و نقل و انتقال خودرو های فرسوده می شود گزارش هایی را ارائه کردند.

منبع:

1402/11/29
10:13:48
0.0 / 5
313
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد