بلاتکلیفی وضعیت استخدامی معلمان خرید خدمات

بلاتکلیفی وضعیت استخدامی معلمان خرید خدمات

بکسیها: اصفهان معلمان خرید خدمات که سال ها برای آموزش وپرورش کار کرده اند هنوز وضعیت استخدامی آنان روشن نیست و از وضعیت حقوقی مناسبی برخوردار نیستند.آموزش و پرورش در سال هایی که با کمبود معلم روبرو شد، طرح معلمان خرید خدمات را اجرا کرد. خیلی از آنها، بدون هیچ توقعی و با کمترین امتیاز در مدارس حاشیه شهرها و مناطق دور افتاده مشغول بکار شدند تا هیچ مدرسه ای بدون معلم نماند، اما پس از یک دهه که موج استخدام در آموزش وپرورش شروع شده، انتظار است که آنها به پشتوانه چند سال تدریس و همکاری، جذب وزارت آموزش وپرورش شده یا یک آزمون استخدامی جداگانه برای آنان در نظر گرفته شود.

یکی از معلمان خرید خدمات در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: ما نزدیک به یک دهه است که به کمک آموزش وپرورش آمده ایم در شرایطی که مدارس ما با کمبود شدید معلم روبرو بود، بدین سبب کمترین حق ما این است که در اولویت استخدام باشیم.

وی اظهار داشت: معلمان خرید خدمات، از نظام آموزش کشور توقع دارند که به عنوان منابع انسانی آموزش و پرورش، بدون برگزاری آزمون استخدامی بصورت رسمی پذیرفته شوند، مسیری که سایر دستگاه های اجرائی برای جذب نیرو انجام می دهند.

این معلم خرید خدمات اشاره کرد: نیروهای خرید خدمات در این سال ها به ویژه در دوران سخت کرونا، بهترین عملکرد را داشتند در صورتیکه با گذشت پنج ماه از سال تحصیلی، هنوز حقوق حداقل خودرا نیز دریافت نکرده اند و پیش از دریافت حقوق مجبور هستند پای برگه تسویه را امضا کنند.

وی تاکید کرد: معلمان خرید خدمات، با تأیید گزینش وارد آموزش وپرورش شده اند، همه آموزش های خاص تدریس را گذرانده اند و در نگاه مدیریتی به عنوان منابع انسانی هستند که نسبت به نیروهای جدید، شرایط تدریس در کلاس درس را دارند و نیاز به هزینه هایی مثل آموزش بدو خدمت ندارند.

این معلم خرید خدمات اظهار داشت: نیروهای تکمیل ظرفیت همان افرادی هستند که در آزمون استخدامی از نظر علمی و در مصاحبه قبول نشده اند اما به آسانی استخدام می شوند، اما معلمان خرید خدمات بعد از ۱۰ سال بلاتکلیف مانده اند.

وی اظهار داشت: معلمان خرید خدمات پس از سال ها تجربه و تدریس در کلاس درس به عنوان منابع انسانی وزارت آموزش وپرورش قلمداد می شوند، اما رفتار مسئولان نظام آموزشی به شکلی است که در هیچ سازمانی اینگونه با سرمایه و منابع انسانی خود برخورد نمی کنند.

یکی دیگر از معلمان خرید خدمات به ایسنا، اظهار داشت: فقط هشت ماه از سال تحصیلی حقوق می گیریم و ۱۵ روز تعطیلات نوروزی و نیمه دوم خرداد که فصل امتحانات است، با وجود حضور در مدرسه اما حقوقی نداریم و این دستمزد اندک نیز پس از چند ماه بصورت قطره چکانی پرداخت می شود.

وی اضافه کرد: شرایط ما برای استخدام و بعد از سال ها همکاری با آموزش وپرورش با نیروهای جدید یکسان است و در صورتیکه ما قسمتی از روز را در کلاس درس هستیم حتی امکان رقابت برابر با متقاضیان جدید را نداریم.

وی اظهار داشت: تنها مسیر استخدام معلمان خرید خدمات، شرکت در آزمون است در صورتیکه برای استخدام ۷۰ هزار معلم، می توان سهمیه ای اختصاص داد و به ۱۸ هزار نیرویی که ۱۰ سال از عمر خودرا با آموزش وپرورش همکاری کرده اند و پس از این مدت خیلی از آنها امکان استخدام در اداره های دیگر را ندارند.

این معلم خرید خدمات، اشاره کرد: معلمان خرید خدمات، خیلی از حقوق نیروی کار را ندارند و حتی در توزیع شیر مدرسه نیز سهمیه ای برای آنها در نظر گرفته نشده و فقط حق معلمان رسمی است.

وی اظهار داشت: معلمان خرید خدمات، کد پرسنلی هم ندارند بدین سبب از داشتن امتیازهای ساده در یک سازمان مثل تقدیرنامه یا گواهی نامه محروم هستند حتی در دوران کرونا، از سهمیه اینترنت بی نصیب بودند و با هزینه شخصی اینترنت خریدند تا آموزش تعطیل نشود.

این معلم خرید خدمات اشاره کرد: شروع پرداخت بیمه، دو ماه دیرتر برقرار می شود که درباب هزینه های درمانی موجب ضرر فراوانی می شوند و حتی در استخدام آموزش وپرورش هیچ نوع امتیازی برای سابقه آموزشی ندارند که ظلم مضاعف به معلمان خرید خدمات است.

وی اظهار داشت: آزمون معلمان خرید خدمات در کنار فارغ التحصیلان دانشگاهی که در آرامش فکری و فارغ از حضور در کلاس درس و حاشیه های فراوان آن هستند، مطابق با کدام ملاک مدیریت، انصاف و عدالت است.

این معلم خرید خدمات، اظهار داشت: معلمان خرید خدمات، یک سوم از عمر حرفه ای خودرا برای همکاری با آموزش وپرورش گذرانده اند، آیا توقع زیادی است که نظام آموزشی یک پنجم استخدام خودرا به این گروه اختصاص بدهد؟ کمترین حق ما این است که بعد از سال ها همکاری با آموزش و پرورش، استخدام ما نیز با آزمون جداگانه صورت گیرد.

وی اضافه کرد: همکارانی داریم که حامله می شوند و از ترس این که کلاس را از دست بدهند، با همان وضعیت حاملگی به مدرسه می آیند، برای اینکه خریدخدمت ها مرخصی زایمان ندارند، بیمه ما بلاتکلیف است وضعیت حقوق هم که هنوز حقوقی نگرفته ایم.

معلمان خرید خدمات، منابع انسانی آموزش وپرورش محسوب می شوند

معاون پشتیبانی مدیریت آموزش وپرورش کاشان به ایسنا، اظهار داشت: معلمان خرید خدمات، به پشتوانه سال ها همکاری حرفه ای در مدارس، به عنوان منابع انسانی محسوب می شوند و حقوق آنها را در راه قانون برای استخدام پیگیری می نماییم.

غلامرضا بخشی موحد، اظهار داشت: در زمان اجرای این طرح بنا بود رابطه استخدامی بین نیروهای خرید خدمات و آموزش وپرورش شکل نگیرد و قراردادی بین آموزش وپرورش به عنوان کارفرما با مؤسس مدارس غیردولتی بسته شود.

وی اضافه کرد: بنا بود اگر در پرداخت حقوق توسط آموزش وپرورش تأخیر ایجاد شود مؤسس توان پرداخت سه ماه حقوق و بیمه معلمان خرید خدمات را داشته باشد که در عمل چنین اتفاقی نیفتاده که هم بیمه و هم حقوق آنها با تأخیر روبرو است.

معاون پشتیبانی مدیریت آموزش وپرورش کاشان اشاره کرد: استخدام معلمان خرید خدمات در اختیار شهرستان ها و استانها نیست و بنا به قانون، راهی جز شرکت در آزمون استخدامی برای تبدیل وضعیت این همکاران وجود ندارد هر چند که پیشنهاد شده است که امتیازهایی برای رشته و سابقه تدریس آنها در نظر گرفته شود.

بخشی موحد تاکید کرد: مدارس کاشان با حضور ۳۱۶ نیروی خرید خدمات مدیریت می شود که خیلی از آنها نیروهای ماهر، کارآمد و مؤثری هستند که از فنّاوری آموزشی و روش های نوین تدریس در کلاس استفاده می نمایند و حتی مورد رضایت خانواده ها هستند و در راه قانون از حقوق آنها دفاع می نماییم.

وی اظهار داشت: معلمان خرید خدمات، سال ها مظلومانه و نجیبانه با آموزش وپرورش همکاری کرده اند و امیدواریم که مسئولان وزارت و سازمان برنامه و بودجه سابقه تدریس آنها را به عنوان یکی از ملاک های اساسی برای استخدام آنها منظور کرده و امنیت شغلی آنها را فراهم آورند.

معاون پشتیبانی مدیریت آموزش وپرورش کاشان، اشاره کرد: تعدادی از معلمان خرید خدمات که حدود یک دهه با آموزش وپرورش همکاری کرده اند، به سنی رسیده اند که حتی شرایط استخدام در سایر نهادها را نیز ندارند، بدین سبب امیدواریم شرایط استخدام آنها روشن شود.

منبع:

1402/12/01
10:28:19
0.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد