اختلال استرس بعد از سانحه چگونه یک فرد را تحت تأثیر قرار می دهد؟

اختلال استرس بعد از سانحه چگونه یک فرد را تحت تأثیر قرار می دهد؟

بکسیها: به گزارش بکسیها، سندرم استرس بعد از سانحه یا «پی تی اس دی» اختلالی است که برخی افراد بعد از مشاهده یا تجربه یک واقعه تلخ به آن گرفتار می شوند. از علامت های این اختلال میتوان به اجتناب فرد از محرک هایی که آن واقعه را تداعی می کنند، خاطرات مزاحم که زندگی روزمره و الگوی خواب را مختل می کنند، نوسانات خلقی و تغییرات رفتاری اشاره نمود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، حدود ۷۰ درصد جمعیت جهان با رویدادهای لطمه زننده در زندگی روبه رو شده و هفت درصد به اختلال استرس بعد از سانحه گرفتار می شوند.
یکی از نشانه های اصلی استرس بعد از سانحه، اجتناب یا کناره گیری است. دو نوع اجتناب در رابطه با پی تی اس دی عبارتند از: اجتناب رفتاری و اجتناب عاطفی.
اجتناب رفتاری
اجتناب رفتاری، اجتناب یا دوری گزینی جسمی یا فیزیکی از افراد، مکان ها، صداها یا بوهای در رابطه با رویداد لطمه زا است. به عنوان مثال، کهنه سرباز جنگ که بوی سوخت دیزل برایش تداعی کننده مرگ افراد در حین انجام وظیفه اش بوده است، احتمال دارد از رفتن به پمپ بنزین محلی اجتناب کند.
اجتناب عاطفی
اجتناب عاطفی دوری گزیدن از افکار و احساساتی است که با رویداد لطمه زا مرتبط ند. شاید شاهدان متوجه نشوند که فرد مبتلا به پی تی اس دی از فکر یا احساس خاصی اجتناب می کند. گاهی حتی فردی که لطمه هایی مانند آزار عاطفی را پشت سر گذاشته است متوجه نیست که به رفتارها و روش های تدافعی متوسل می شود.
برای نمونه فردی که با تعرض روبه رو شده است، به روش دفاعی اجتناب عاطفی روی می آورد. روش های مقابله ای و دفاعی اجتنابی گاهی نیز به شکل سوءمصرف الکل، مواد مخدر یا اختلال در خوردن بروز می کند.
خاطرات مزاحم
عوامل و نشانه های مداخله گر و مزاحم همچون نشانه های بارز در اختلال پی تی اس دی است که بطور معمول به شکل تجربه خاطرات مزاحم یا کابوس ها ظاهر می شوند. افراد مبتلا به اختلال پی تی اس دی بطور معمول نفوذ ناخواسته این خاطرات را نمی توانند کنترل کنند.
این خاطرات مزاحم اغلب با تحریکات حسی مانند بو، تصاویر یا صداهایی که تداعی کننده محل لطمه دیدگی هستند از راه می رسند.
نوسانات خلقی
افراد مبتلا به پی تی اس دی اغلب با نوسانات خلقی مواجه اند و در کنترل احساساتشان مشکل دارند. آنها با افکار منفی درباره ی خودشان و جهانی که در آن زیست می کنند، دست به گریبانند و همین مورد سبب احساس ترس و بیگانگی از دیگران می شود و تا حد زیادی تمایل آنها برای مشارکت در کارهای اجتماعی را می کاهد.
علاوه بر این، افراد مبتلا به پی تی اس دی ممکنست واکنش پذیری هیجانی بالاتری نشان دهند. این مساله می تواند به تحریک پذیری، انفجار خشم، رفتار بی پروا و همین طور وحشت زدگی منجر شود.
تغییرات رفتاری
تغییرات رفتاری در رابطه با استرس مزمن، اضطراب، افسردگی و ترس اغلب با پی تی اس دی همراه هستند. اغلب افراد مبتلا به این اختلال در حالت هشیاری به سر می برند که زندگی روزمره و الگوی خوابشان را مختل می کند.
به گزارش ایندیپندنت، ناتوانی این افراد در آرام شدن موجب ایجاد تغییرات رفتاری در آنها می شود، بدین سبب به شرکت در بعضی کارهای اجتماعی مانند جمع شدن با خانواده و دوستان تمایلی ندارند و رفتارهای اجتماع گریزی بروز می دهند.
پی تی اس دی همین طور با رفتارهای پرخطر مانند هیجان طلبی و... مرتبط می باشد.
نشانه های اختلال استرس بعد از سانحه می تواند در طول زمان از نظر شدت متفاوت باشد. در ابتدا ممکنست بعد از پشت سر گذاشتن آسیب، احساس آرامش به وجود آید، اما شدت پی تی اس دی در گذر زمان و با یادآوری خاطرات بوسیله محرک های مختلف تغییر می کند.
در صورت تشدید نشانه های پی تی اس دی و بروز افکار لطمه رسان، باید از متخصص و پزشک مشورت بگیرید.1402/12/02
08:01:15
0.0 / 5
264
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد