مدیركل محیط زیست شهرداری تهران خبر داد

مشوق های اختتام كار برای ساختمان های سبز

مشوق های اختتام كار برای ساختمان های سبز

بكسیها: مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اظهار داشت: ساختمان هایی كه از انرژی های پاك استفاده كنند و سیستم آبچرخانی و مدیریت پسماند داشته باشند؛ مشمول دریافت مشوق های اختتام كار می شوند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، شینا انصاری، درباره توسعه انرژی های پاک در ساختمان های مسکونی شهر تهران اظهار داشت: بااینکه در فضاهای عمومی شهر به سمت استفاده از انرژی های پاک حرکت شده؛ اما شهرداری مسئول تجهیز ساختمان های مسکونی به زیرساخت های انرژی پاک نبوده و سازمان انرژی های نو در وزارت نیرو باید این اقدام را انجام دهد که تکلیف قانونی هم دراین زمینه دارد؛ اما شهرداری تهران موضوعی را در چارچوب یک لایحه در دستور کار خود قرار داده است که ساخت و سازهایی که در تهران انجام می شود اگر در رده ساختمان های سبز و سازگار با محیط زیست باشند، یعنی اگر از انرژی های تجدید پذیر استفاده کنند، سیستم بازچرخانی آب داشته، همین طور فضای سبز کافی در نظر گرفته و مدیریت پسماند استاندارد داشته باشند. مشمول دریافت مشوق های اختتام کار می شوند.
بهینه سازی مصرف انرژی؛ هدف شهرداری تهران
مصرف انرژی در ایران چهاربرابر استاندارد جهانی است، پایین بودن بهای سوخت فسیلی از یک سو و نبود زیرساخت استفاده از انرژی های پاک از جانب دیگر سبب شده تا در الگوی شهرسازی کلانشهرهایی همچون تهران، مصرف انرژی های تجدیدپذیر جایگاه مناسبی نداشته باشد اما این وضعیت درحالی است که شهرداری تهران از سال ها قبل مبادرت به تجهیز بوستان ها و فضای عمومی شهر با زیرساخت های استفاده از انرژِی های تجدیدپذیر کرده و امسال هم در امتداد برنامه توسعه سوم شهر تهران مقرر است در سطح شهر، بیش از ۶۳۰ کیلووات ساعت انرژی پاک تامین کند تا پایتخت به سمت توسعه انرژی های پاک حرکت نماید.
انصاری در این زمینه اظهار داشت: ایران به سبب داشتن منابع نفتی ارزان، مصرف نادرست و اسراف منابع به ویژه در مصارف خانگی و همچنین الگوی نادرست مصرف دارای مشکلات زیست محیطی است که نشان میدهد مصرف فراورده های نفتی در کشور در کمتر از دو دهه، سه برابر افزایش یافته و سالانه متوسط مصرف انرژی رشدی حدود ۱۰ درصد داشته است. از همین رو شهرداری تهران مدیریت انرژی را از دو جنبه پیگیری می کند، در وهله نخست، موضوع در ساختمان های تحت تملک شهرداری تهران مدنظر قرار دارد تا در ساختمان های خود ممیزی برای هدر رفت انرژی داشته باشد. برنامه ای هم که دراین زمینه وجود دارد این است که برای اولین بار امسال ممیزی انرژی برای ۲۵۰ ساختمان تخت تملک شهرداری با هدف تعیین رتبه انرژی و ارتقای این رتبه صورت گیرد.
او اضافه کرد: جنبه دیگری که در مصرف انرژی مورد نظر شهرداری تهران قرار دارد استفاده از انرژی های تجدید پذیر و حرکت به سمت استفاده از انرژی های پاک بوده که در مصوبه برنامه توسعه سوم شهر تهران هم به این مساله اشاره شده است. از همین رو امسال به تفکیک مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، مقرر است بیش از ۶۳۰ کیلووات ساعت از انرژی های تجدیدپذیر استفاده گردد که عموما به صورت نیروگاه های خورشیدی کوچک مقیاس هستند. اما باید توجه داشت آنچه سرعت حرکت تهران را به سمت استفاده از انرژِ های تجدیدپذیرکم می کند، مساله تحریم هاست که سبب شده تجهیزات مورد نیاز به کندی تهیه شود.
زباله های محیط زیستی
انصاری به شهر اظهار داشت: موضوع دیگری هم در بحث انرژی وجود دارد که بوسیله سازمان مدیریت پسماند پیگیری می شود، موضوع استحصال انرژی پایدار از پسماندهای خانگی تهران بوده که مقرر است تا اختتام برنامه سوم توسعه شهر تهران، پنج مگاوات انرژی بوسیله پسماند تامین گردد.
طبق گزارش سایت شهر، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره اعتبار مورد نیاز برای حرکت تهران به سمت توسعه انرژی های پاک بیان کرد: دارایی های سرمایه ای شهرداری تهران در حوزه انرژی که شامل هوشمندسازی، توسعه انرژی های پارک و بهینه سازی مصرف انرژی است، بیش از ۴۰ میلیارد تومان بوده که با تمرکز بر توسعه انرژی های تجدید پذیر، حالا موجود است؛ اما این رقم برای این امر کافی نیست. برای امسال در امتداد رسیدن به هدف تامین ۶۳۰ کیلووات بر ساعت انرژی پاک، ۴۰ میلیارد اعتبار پیش بینی شده است که این اعتبار به تفکیک به مناطق ۲۲ گانه تهران داده می شود.
منبع:

1399/03/16
23:46:57
5.0 / 5
1992
تگهای خبر: سرمایه , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد