رییس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران تاكید كرد:

لزوم اصلاح پهنه پادگان ها در بازبینی طرح تفصیلی

لزوم اصلاح پهنه پادگان ها در بازبینی طرح تفصیلی

بكسیها: رئیس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران بر ضرورت اصلاح پهنه پادگان ها در بازبینی طرح تفصیلی تاكید نمود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، محمد سالاری در دویست و هجدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری اظهار داشت: قرار دادن پادگان ها در پهنه S به هنگام تهیه طرح تفصیلی در دوره گذشته مدیریت شهری و دولت هشتم و نهم یک اشتباه بزرگ بوده که باعث تحمیل هزینه های سنگینی به شهر می شود و لازم است در بازبینی طرح تفصیلی حتما این مورد اصلاح گردد.
وی با اشاره به آغاز عملیات کلنگ زنی راه اندازی و بهره برداری بوستان بزرگ ارتش در فضای سابق پادگان ۰۶ اظهار داشت: تبدیل این پادگان به بوستان عمومی یکی از دستاوردهای مهم مدیریت شهری دوره پنجم با محوریت شورای اسلامی شهر، شهرداری تهران، ارتش جمهوری اسلامی و شورایعالی شهرسازی و معماری کشور است.
وی افزود: مقارن با روز جهانی محیط زیست و در روزگاری که کلیت ایران عزیز و کل دنیا درگیر چالش های زیست محیطی هستند؛ این روزها شاهد اخبار و تصاویر نگران کننده و ناخوشایندی از آتش سوزی های گسترده در جنگل های منطقه زاگرس و همینطور تکرار آتش سوزی در پارک های شهری هستیم، یک فضای سبز عالی و وسیع که انبوهی از درختان و گونه های گیاهی بومی شهر تهران که دارای بناهای مختلف و دارای ارزش میراثی و تاریخی است به فضای عمومی شهر تهران افزوده شد.
کاهش چشمگیر بارگذاری در پادگان ۰۶
سالاری خطاب به شهروندان تهرانی اظهار داشت: در یکی از جلسات سال ۹۶ شورایعالی شهرسازی و معماری ایران که قرار بود اجازه بارگذاری بیشتر از ۱.۷ میلیون مترمربعی در این پادگان داده شود، نمایندگان شما در شورای شهر با مخالفت صریح خود توانستند با کنشگری موثر و کارشناسی، این میزان را به حدود ۶۳۰ هزار مترمربع بناکاهش دهند. البته آنچه نمایندگان شورای شهر انجام دادند اولا به پشتیبانی رهنمودها و حمایت های صریح مقام معظم رهبری در مورد حفظ فضاهای بکر و ذخیره شهر تهران و در اختیار عموم گذاشتن آنان بوده و ثانیا با حمایت جامعه مدنی و تخصصی و جامعه شهری بود که با مطالبه گری های مؤثرشان انرژی و توان لازم برای حرکت به سمت مصالح شهر و احقاق حقوق عامه را به نمایندگان شورای شهر می دهند.
ایده ال ما واگذاری کل محدوده پادگان ۰۶ به شهر است
وی با اشاره به اینکه سیر تاریخی پرونده پادگان ۰۶ و اقدامات نمایندگان شورا در این حوزه در جهت به حداکثر رساندن سهم شهر و به حداقل رساندن میزان بارگذاری ها احتیاج به فرصت موسع تری دارد که توضیح کامل آنرا به زمانی دیگر موکول می کنم، تصریح کرد: آنچه رخ داد با این که در کلیت، اتفاقی قابل دفاع و یکی از دستاوردهای مهم مدیریت شهری در دوره پنجم بود؛ اما به نظر من هنوز هم جای تکمیل و بهتر شدن را دارد. آنچه آرزو و ایده ال ما بود واگذاری کل محدوده پادگان ۰۶ به شهر و شهرداری و عدم هرگونه بارگذاری جدید در این محدوده بود اما بهرحال به جهت حقوق مکتسبه ای که برای ارتش به علت قرار دادن این پادگان در پهنه S آنهم با بارگذاری بالا (s۱۲۳) با تراکم ۳۱۰ % که به باعث سایر بندهای طرح تفصیلی به بیشتر از این هم افزایش می یابد، بوجود آمده بود نهایت آنچه که می شد با ارتش به توافق رسید، همین بود.
قرار دادن پادگان ها در پهنه S یک اشتباه بزرگ بود
این عضو شورای شهر تهران افزود: همین جا لازم است این نقد را بیان کنم که قرار دادن پادگان ها در پهنه S به هنگام تهیه طرح تفصیلی در دوره گذشته مدیریت شهری و دولت هشتم و نهم یک اشتباه بزرگ بوده که باعث تحمیل هزینه های سنگینی به شهر می شود و لازم است در بازبینی طرح تفصیلی حتما این مورد اصلاح شود؛ بنابراین لزوم دارد از ارتش جمهوری اسلامی ایران بابت این همراهی در این تفاهم تشکر کرد.
ضرورت اتصال مجموعه بوستان ارتش به شبکه مترو
سالاری با تاکید بر لزوم تعیین تکلیف شبکه معابر پیرامون پادگان و اتصال این مجموعه به شبکه مترو اظهار داشت: با عنایت به وسعت بوستان ارتش و جذابیت های طبیعی و تاریخی آن برای کل مردم تهران باید نحوه دسترسی به آن در چارچوب نظام حمل و نقل عمومی تسهیل شود، بنابراین از شهرداری تهران درخواست می کنم این مهم را به فوریت در دستور کار قراردهد.
بارگذاری در پادگان ۰۶ متناسب با بافت پرارزش میراث طبیعی و تاریخی آن باشد
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به بارگذاری پادگان ۰۶ در قسمت های در اختیار ارتش بیان نمود: این بارگذاری ها همچنان که در اسناد قانونی مربوطه ذکر شده باید با رعایت تجانس و تناسب با بافت پرارزش میراث طبیعی و تاریخی موجود در پادگان و همینطور کاخ تاریخی سلطنت آباد باشد. علاوه بر این طراحی و معماری فاخر بناها و محوطه ۱۵ هکتاری سهم ارتش می بایست در شأن ارتش پرافتخار جمهوری اسلامی و در حد بناهای دارای معماری و طراحی فاخر باشد.
کاخ سلطنت آباد به روی شهروندان بازگشایی شود
وی افزود: در توافق کنونی، کاخ سلطنت آباد که یکی از میراث های تاریخی پرارزش شهر تهران است همچنان در اختیار ارتش باقی مانده و دسترسی برای بازدیدکنندگان به آن وجود ندارد. توقع ما از ارتش محترم این است که نسبت به آزادسازی دسترسی عمومی به این محدوده و بنای پرارزش تاریخی هرچه زودتر اقدام نماید و درخواستم از ریاست شورای اسلامی شهر تهران و شهردار محترم تهران این است که در تداوم تعامل با ارتش و نیروهای مسلح و وزارت دفاع این خواسته جدی نمایندگان شورای شهر و جامعه حرفه ای و میراثی و مردم شهر تهران در بازگشایی محدوده کاخ سلطنت آباد را ظرف مدت چند ماه به سرانجام برسانند.
سالاری اضافه کرد: تجربه پادگان ۰۶ نشان داد می توان با تعامل و همکاری با نهادهای حاکمیتی، دستاوردهای بزرگی را در جهت رفاه شهروندان و در جهت احقاق حقوق عمومی بخصوص در زمینه تأمین سرانه های خدماتی که امروزه یکی از مهمترین معضلات شهر تهران است به دست آورد. همانطور که می دانید امروزه در سطح شهر تهران اراضی وسیعی وجود دارد که در اختیار نهادهای حاکمیتی مختلف است که می توانند به خدمت شهروندان دربیایند.
۲۸۰۰ هزار هکتار عرصه و ملک قابلیت خروج از شهر را دارند
عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: تنها در بخش مراکز نظامی و پادگان ها که حدود ۲۸۰۰ هزار هکتار عرصه و ملک است، بخش قابل توجهی از آنها قابلیت خروج از شهر را دارند. اگر زمین های در اختیار سایر نهادها مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره)، سازمان اوقاف و امور خیریه، کمیته امداد، وزارتخانه های دولتی و غیره را به این اضافه نماییم به جرأت می توان گفت بخش قابل توجهی از نیاز شهر تهران به فضاهای مورد نیاز برای تأمین سرانه های خدماتی مرتفع می شود.
TDR راهی برای کاهش یا حذف توسعه فیزیکی در مناطق نیازمند حفاظت است
سالاری لازمه اجرایی و عملیاتی شدن این رویکرد را تحقق یکی از تکالیف مهم بر زمین مانده طرح جامع شهر تهران یعنی TDR یا همان حق انتقال توسعه دانست و اظهار داشت: همانطور که می دانید انتقال حق توسعه یکی از شیوه های نو در امر هدایت و نظارت بر توسعه اراضی به حساب می آید. این روش در کشورهای توسعه یافته و در دهه اخیر در بعضی کشورهای در حال توسعه درکنار دیگر شیوه های کنترل و نظارت بر توسعه شهری مورد استفاده قرار گرفته است. صرف نظر از نقش آن در توسعه شهری، TDR به لحاظ جایگاه آن در کاهش نابرابری و تأمین عادلانه حقوق فردی مالکان حائز اهمیت می باشد. همینطور TDR راهی است برای کاهش یا حذف توسعه فیزیکی در مناطقی که جامعه یا برنامه ریزان خواستار حفاظت آن هستند و افزایش ساخت در مناطقی که در قالب یک برنامه طراحی شده برای رشد فیزیکی مناسب تشخیص داده شده اند.
وی توضیح داد: نحوه انتقال حق توسعه بدین صورت است که صاحب زمین یا ساختمان پرارزشی که نمی تواند از حق ساختی که مطابق مقررات (طرح های تفصیلی و منطقه بندی شهر) برای ملک او تعیین شده، استفاده نماید، در مقابل می تواند معادل آنرا با نظارت مسؤلان امور، یا در یکی دیگر از املاک خود در منطقه ای مجاز، به صورت افزایش تراکم استفاده نماید و یا از راه سازوکار بازار آزاد به مالک دیگری در منطقه ای مجاز بفروشد. در قوانین ایران، مانند خیلی از کشورها اجزای حق به شیوه های متفاوت قابل تفکیک از یکدیگر و انتقال به غیر هستند. ازاین رو حقی به نام حق توسعه که دارای بالاترین ارزش در مقایسه با دیگر اجزای حقوق مالکیت است، به صورت جداگانه و هم به همراه سایر اجزای حقوق مالکیت قابل مبادله و انتقال است؛ بنابراین نظامی از انتقال حقوق توسعه که قادر باشد منفعت توسعه را بین دو بخش عمومی و خصوصی به صورت عادلانه تقسیم کند، به نحوی که شهر بتواند هزینه توسعه را از درآمد آن تأمین نماید و تعادلی بین این دو برقرار سازد، ضروریست.
شورایعالی شهرسازی و شهردار تهران برای اجرایی شدن حق انتقال توسعه تلاش کنند
سالاری از شورایعالی شهرسازی و معماری کشور و شهرداری تهران و شخص شهردار خواست که از فرصت حضور خود در هیئت دولت استفاده کنند و در جهت تصویب و اصلاح قوانین ملی مورد نیاز برای اجرایی شدن حق انتقال توسعه در مجلس شورای اسلامی تلاش کنند؛ چونکه در صورت اجرایی شدن این تکلیف طرح جامع، دست مدیریت شهری در مذاکرات بعدی نه تنها با نهادهای حاکمیتی و دولتی بلکه بخش خصوصی و اشخاص حقیقی در مورد واگذاری و جابجایی املاک تحت اختیارشان بسیار بازتر خواهد بود و بهتر می تواند حقوق عمومی را تأمین نماید.
وی تاکید کرد: فرایند واگذاری املاک بزرگ مقیاس تحت اختیار نهادهای حاکمیتی به فضای عمومی شهر می بایست به یک نهضت مستمر و پویا بدل شود چون که تنها از راه این بازی برد-برد است که می توان کمبودهای شدید سرانه های شهر تهران را تأمین کرد.1399/03/18
13:42:31
5.0 / 5
1926
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد