در جلسه اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات غیرمنقول مطرح شد؛

تأکید معاون اول قوه قضاییه بر اجرای دقیق و بموقع مصوبات

تأکید معاون اول قوه قضاییه بر اجرای دقیق و بموقع مصوبات

به گزارش بکسیها، معاون اول قوه قضاییه، اظهار داشت: اجرای صحیح قانون اجبار به ثبت رسمی معاملات غیرمنقول بستگی زیادی به اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی دارد و ضروری است در این خصوص اقدام جدی و منسجم صورت گیرد.


به گزارش بکسیها به نقل از مهر، سومین جلسه پیگیری و هماهنگی اجرای قانون اجبار به ثبت رسمی معاملات غیرمنقول روز شنبه، نهم تیر در حضور حجت الاسلام والمسلمین خلیلی، معاون اول قوه قضاییه، حسن بابایی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، صاحبکار، معاون راهبردی قوه قضاییه، پورسید، معاون حقوقی و امور مجلس، کاظمی فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات، رئیس مرکز رسانه قوه قضاییه و برخی از مدیران دستگاههای اجرایی برگزار گردید. در شروع این جلسه با یادآوری مصوبات جلسات پیشین، معاون اول قوه قضاییه، خاطرنشان کرد: با عنایت به این که قانون لازم الاجرا شده است، اقداماتی که هر بخش یا هر دستگاه باید انجام دهد، به صورت مصوبه ابلاغ می شود و در مهلت زمانی مقرر، مجری مصوبه بایستی آنرا اجرا نماید و درصورتیکه به هر علت مصوبه اجرا نگردید، ضروری است در جلسه بعد علت آنرا توضیح دهند. حجت الاسلام و المسلمین خلیلی، اضافه کرد: اجرای صحیح قانون بستگی زیادی به اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی دارد و ضروری است در این خصوص اقدام جدی و منسجم صورت گیرد. در ادامه این جلسه آخرین وضعیت فعالیت سامانه های مبحث ماده دو قانون بررسی و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک گفت سامانه ثبت معاملات که در ماده ۲ قانون پیشبینی شده است بارگذاری شده و ظرف هفته جاری در یک استان به صورت پایلوت فعالیت خویش را آغاز می کند. وی ادامه داد: ظرف یک هفته اخیر هماهنگی های لازم با رؤسای ادارات ثبت استان ها، مسؤلان اتحادیه های مشاوران و املاک و کانون سردفتران برگزار و مواد قانونی و تکالیف مقرر در قانون اجبار به ثبت معاملات غیرمنقول تشریح شد و اقدامات اجرایی اولیه از امروز آغاز خواهد شد، البته به نحوی اقدام خواهد شد که اشکال و اختلال در امور جاری مردم انجام نشود. بابایی در ادامه اظهار داشت: برای اجرای ماده ۳ قانون ضروری است دو سامانه راه اندازی شود و به سرعت اقدامات لازم در این مورد انجام شده است و از هفته آینده به صورت پایلوت دسترسی لازم به مشاوران املاک به سامانه کاتب داده می شود تا پیش نویس قراردادهای توسط مشاوران املاک در این سامانه ثبت گردد.

در ادامه این جلسه، رئیس مرکز رسانه قوه قضاییه، اظهار داشت: بسته اطلاع رسانی و پیوست رسانه ای اجرای قانون، طراحی و آماده خواهد شد و تلاش می نماییم به نحو گسترده و دقیق در رابطه با روش اجرای قانون برای عموم مردم آگاهی بخشی و روشنگری نماییم. جلسه پیگیری اجرای قانون اجبار به ثبت رسمی معاملات غیرمنقول به صورت هفتگی به ریاست معاون اول قوه قضاییه برگزار می گردد.


منبع:

1403/04/10
09:25:19
0.0 / 5
148
تگهای خبر: دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد