مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران خبر داد:

بهره برداری از۴بوستان فرامنطقه ای درتهران طی3 ماه آینده

بهره برداری از۴بوستان فرامنطقه ای درتهران طی3 ماه آینده

به گزارش بكسیها مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران از بهره برداری چهار بوستان فرامنطقه ای ظرف سه ماه آینده در شهر تهران اطلاع داد و اظهار داشت: به دنبال آتش سوزی های درون فضای سبز از آغاز سال جاری تا كنون چهار اصله درخت تنها در بوستان چیتگر از بین رفته است.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، علی محمد مختاری در نشست خبری مشترک با مدیرعامل سازمان آتش نشانی و مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران پیرامون آتش سوزی های اخیر فضای سبز شهر تهران اظهار داشت: در طول سال بر مبنای برنامه ریزی از پیش تعیین شده تعدادی بوستان جدیدالاحداث به بهره برداری می رسد که همچون آنها در راه تکمیل کمربند سبز شهر تهران، افتتاح فضای سبز حاشیه ای تهران است. همینطور امسال علاوه بر پیشبرد کمربند سبز شهر تهران ۵۰ بوستان محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای در دستور کار قرار دارد. برخی از این بوستان ها در دست طراحی و برخی در دست اجرا است.
وی ادامه داد: سه بوستان فرامنطقه ای ظرف دو ماه و نیم آینده به بهره برداری می رسد که همچون آنها می توان به بوستان زندگی در محله هرندی به وسعت ۲۴ هکتار اشاره نمود. در این بوستان خانه کودک و امکانات فرهنگی ورزشی قرار داده شده. همینطور بوستان وثوق الدوله که با عنایت به انتشار کرونا عملیات راه اندازی آن متوقف شده بود هم اکنون کارگران در سه شیفت مشغول کار هستند. این بوستان در محدوده منطقه ۱۴ ظرف سه ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.
مختاری با تاکید بر اینکه یکی از اشکالات شهر تهران پایین بودن سرانه فضای سبز در مناطق کم برخوردار می باشد اضافه کرد: یکی از اقدامات خوبی که در شهر تهران و با هدف تکمیل سرانه فضای سبز انجام شده تملک باغاتی بود که در مناطق کم برخوردار قرار داشتند. در همین راستا ۱۱ باغ تملک شده و ۱۵ باغ دیگر هم در دست اقدام است. فضاهایی که جزو سرمایه های طبیعی شهر تهران محسوب می شوند که بطور قطع بعد از تملک مورد استفاده شهروندان قرار خواهد گرفت.
وی افزود: بوستان باغ گل ها هم ظرف سه ماه آینده به وسعت ۱۱ هکتار به بهره برداری خواهد رسید. هم اکنون کارهای عمرانی این بوستان به اتمام رسیده و فضای سبز آن هم در دست اقدام است که در آن انواع گل های پاییزه کاشته خواهد شد.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به پروژه بزرگ ۵۳ هکتاری چهار باغ در مرکز شهر تهران اشاره نمود و اضافه کرد: امیدواریم در انتهای سال جاری بتوانیم این پروژه را به اتمام برسانیم. همینطور بوستان ولایت که فاز نخست آن قبلا افتتاح شده به وسعت ۶۰ هکتار در رینگ وسط آن ایجاد فضای سبز در دستور کار قرار گرفته است.
مختاری اظهار نمود: بوستان های آزادگان و ایرانی ها هم در دستور کار قرار دارد که بزودی عملیات عمرانی آنها صورت خواهد گرفت. بدین سان در مناطق کم برخوردارتر علاوه بر تملک باغات بوستان های محله ای را هم راه اندازی می نماییم.
وی تصریح کرد که ۱۰ محله فاقد پارک بودند که با عنایت به دستور شهردار تهران در خصوص تأمین بوستان محله ای برای آنها این کار شروع شد و امروز ۹ محله باقیمانده است که مقرر شده است بوستان های محله ای برای آنها تامین گردد.
مختاری با اشاره به طرح ۵۳ هزار هکتاری کمربند سبز شهر تهران از تکمیل ۴۳ هزار هکتار از این طرح اطلاع داد و اضافه کرد: سال جاری هم ۱۲۰۰ هکتار دیگر از طرح کمربند سبز شهر تهران به بهره برداری خواهد رسید. هم اکنون برای آبیاری فضای سبز در شهر تهران به صورت ۱۰۰ درصدی از آب خام استفاده می شود. به شکلی که ۱۳۵ میلیون متر مکعب از آب های زیرزمینی ۱۷ میلیون متر مکعب از قنوات، ۱۰ میلیون متر مکعب از روان آب ها و هفت میلیون متر مکعب از پساب تصفیه شده استفاده می نماییم که با عنایت به همکاری استانداری تهران مقرر شده پنج میلیون متر مکعب از این محل افزایش برداشت داشته باشیم.
وی در مورد ساماندهی و تکمیل پروژه درختان خیابان ولیعصر هم اظهار داشت: اقدامات خوبی در شهرداری تهران انجام شده است و تا کنون بیشتر از ۴۰۰۰ اصله درخت با سن ۱۰ تا ۱۵ سال در خیابان ولیعصر (عج) قطع شده است. این خیابان جزو میراث فرهنگی ما به حساب می آید و بطور قطع حساب شده روی آن کار می نماییم.

آتش سوزی های سال جاری زیاد نشده است
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد اقدامات پیشگیرانه برای پیشگیری از حریق در فضای سبز شهر تهران اظهار داشت: اینطور نیست که آتش سوزی های سال جاری زیاد شده باشد و ما آمار هر ساله را داریم.
وی افزود: در ۲۵ اسفند سال قبل نخستین دستورالعمل سال ۹۹ به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ گردید که در آن اقداماتی که باید مناطق انجام می دادند تشریح شد. این ابلاغیه مورد توجه قرار گرفت و با عنایت به نظارت های انجام شده به طور کامل در مناطق اجرایی شده، همینطور در ۱۰ اردیبهشت و ۲۱ اردیبهشت ماه سالجاری هم دستورالعمل های بعدی با تاکید بر ایجاد آتش برها در سطح مناطق ۲۲ گانه ابلاغ گردیده است. بدون شک حتی اگر یک بطری یا شیشه با درجه حرارت فعلی در فضای سبز رها شود خود به خود در ساعات ظهر باعث آتش سوزی خواهد شد اما هر آنچه که در مناطق انجام شده بر مبنای دستورالعمل ها بوده است.
از بین رفتن ۴ اصله درخت در آتش سوزی ها

مختاری در پاسخ به سوال ایسنا در مورد میزان صدمه وارده به فضای سبز به دنبال آتش سوزی ها بخصوص برای درختان و تدبیر برای ترمیم این صدمه ها هم اظهار داشت: ما در تهران ۲۲۷۶ بوستان محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای داریم که هیچ یک گرفتار حریق نشدند. حریق ها مربوط به بوستان های جنگلی شهر تهران که حدود ۲۰ بوستان هستند همانند چیتگر بوده است. در چیتگر هم یک انبار گرفتار حریق شده که بعد از سرایت به فضای سبز هفت اصله درخت کاج در آن گرفتار صدمه شده که سه اصله تا ۵۰ درصد سوختگی داشته که بازسازی خواهند شد و چهار اصله هم از بین رفته است.
وی افزود: در اغلب ۲۰ بوستان جنگلی تهران امکانات و تجهیزات اطفای حریق وجود دارد و در بعضی از آنها ایستگاه های آتش نشانی مستقر هستند. در بوستان های دیگر هم موتورسوارها و آتش نشان حضور دارند.
مختاری در مورد بوستان بزرگ ارتش و زمان راه اندازی آن هم اظهار داشت: هفته گذشته کلنگ زنی این بوستان توسط شهردار تهران و مسئولین کشوری و لشگری انجام شد. فضایی به وسعت ۳۵ هکتار در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته که باید فضای سبز آن ساماندهی گردد. طرح توسط مشاور در حال تهیه است که بعد از تکمیل آن عملیات ساماندهی و تجهیز آغاز خواهد شد و در زمان کوتاهی به دستور شهردار تهران این بوستان برای حضور شهروندان آماده خواهد شد.
به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این نشست عطایی مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران هم اظهار داشت: از ۷ اسفند سال قبل که انتشار کرونا شروع شد شهرداری نقش بی بدیلی در حوزه های مختلف خدمت رسانی داشت. در همین ایام ۵۵ میلی متر بارش باران را داشتیم که در خیلی جاها با یک پنجم این بارش گرفتار سیل می شویم. این حجم بارش از طرفی باعث رشد علوفه ها هرز شد که به دنبال آن برخی آتش سوزی ها را هم بر اثر سهل انگاری ها در تهران حادث شد.
وی ادامه داد: شهروندان تهرانی به فضای سبز شهر تهران حساسیت ویژه ای دارند؛ بنابراین برای پیشگیری از وقوع چنین حریق هایی باید برخی اقدامات همچون روشن کردن آتش در فضای سبز و جنگلی، خودداری از رها کردن ته سیگار و کبریت در فضای سبز، فرهنگ سازی در بین کودکان برای پیشگیری از آتش بازی در این فضا، خودداری از انداختن بطری ها و شیشه های پلاستیکی و خودداری از رهاسازی مواد آتش زا در طبیعت را به صورت جد رعایت نماییم. همینطور باید از ظرفیت تشکل های مردمی در حفاظت از فضای سبز بهره بگیریم.
منبع:

1399/03/28
12:39:41
5.0 / 5
1809
تگهای خبر: خدمات , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد