ابلاغ طرح موضعی باغات كن

ابلاغ طرح موضعی باغات كن

رئیس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران از تصویب و ابلاغ طرح موضعی باغات بهم پیوشته «كن» توسط شورایعالی شهرسازی و معماری كشور اطلاع داد.


محمد سالاری در گفتگو با ایسنا در تشریح آخرین سرنوشت باغات روستای کن اظهار داشت: در محدوده روستای کن و محدوده پیرامونی شامل باغات به هم پیوسته و محدوده کوهستانی و مزارع کشت که همگی با هم چندصد هکتار می شود تلاش کردیم در کمیسیون شهرسازی و معماری پیگیر مبحث باشیم که نهایتا در این دوره مبحث به شورایعالی شهرسازی و معماری کشور برده شد و طرح موضعی کن و باغات به هم پیوسته آن به تایید رسید و ابلاغ گردید.
وی ادامه داد: رویکرد اساسی مترتب بر این طرح، حفظ باغات و توجه به ظرفیت های زیست محیطی این محدوده است که تلاش کردیم این محدوده را از حالت صرف فریز کردن و صیانت صرف خارج نماییم، چون که احساس کردیم اگر صیانت از باغات کن مبتنی بر یک روش برد-برد و دارای منافع حداقلی برای مالکان باغات نباشد، آنها مشارکت لازم را برای حفظ درختان نخواهند داشت بر همین مبنا در این محدوده باید تغییر نگاهی انجام می شد.
وی افزود: شورایعالی شهرسازی و معماری کشور با بارگذاری حداقلی و تنها با رویکرد تفرجگاهی و تفریحی در باغات کن موافقت نمود و برای روستای کن تغیرات در بافت را در دستور قرار دادیم و طرح تفصیلی ان را تغییر دادیم که در آن رویکرد حفظ بناهای موجود و شبکه محلی سنتی وجود دارد.
سالاری تصریح کرد: البته این تمهیدات مورد اعتراض اهالی و ذینفعان محدوده کن قرار گرفت که طی جلساتی با معاونت شهرسازی شهرداری تهران در حال انجام اصلاحاتی هستیم که مراحل پایانی خویش را طی می کند و در اینده نزدیک ابلاغ خواهد گردید.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه تغییر طرح تفصیلی روستای کن و میزان بارگذاری آن و همینطور کاربری ها منطبق بر خواسته مالکین البته به صورت حداقلی در نظر گرفته شده است اضافه کرد: تلاش کردیم رویکرد بگونه ای باشد که مالکین هم احساس رضایت داشته باشند.
وی درمورد تأمین منابع مالی مورد نیاز تملک باغات هم اظهار داشت: در شورای شهر دوره پنجم هم در برنامه پنجساله سوم و هم بودجه سال ۱۳۹۹ کمیسیون شهرسازی پیشنهاد کرد حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این کار درنظر گرفته شود با این رویکرد که در محدوده کن بزرگترین عرصه تفرجگاهی شهر تهران شکل بگیرد و یک سازمان در رابطه با شهرداری تهران همانند سازمان بوستان ها با مشارکت مالکان باغات ابتدا زیرساخت هایی همچون شبکه راه ها با همان رویکرد سنتی، ابرسانی و شبکه روشنایی در محدوده کن فراهم گردد و باز هم با سرمایه گذاری شهرداری تهران مشاغل نامتجانس و کمپ های اعتیاد از محدوده برچیده شود. به بیان دیگر با اجازه بارگذاری حداقلی بتوان آنجا را به محل حضور شهروندان برای تفریح و پذیرایی تبدیل کرد.
وی ادامه داد: با چنین نگاهی می توان طرح را به پیش برد و اولویت کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران هم اجرای این طرح در محدوده کن بوده است، اما متاسفانه به شکلی که انتظار داشتیم شهرداری هنوز اقدامات لازم را انجام نداده است در حالیکه در این دوره می توانست با سرمایه گذاری حداقلی چندصد هکتار از این عرصه را در بهترین منطقه شهر تهران به بزرگترین تفرجگاه شهر تهران تبدیل کرد که هم مالکین باغات و روستای کن راضی باشند و هم نفع ان به کل شهروندان تهرانی برسد، امیدواریم امسال این مورد به نتیجه برسد.
منبع:

1399/03/29
22:05:43
5.0 / 5
1961
تگهای خبر: سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد