اندر مصائب سرمایه گذاری در شهر تهران

اندر مصائب سرمایه گذاری در شهر تهران

بكسیها: مدیران شهرداری بارها اعلام نمودند كه به سبب حجم بالای بدهی ها، كاهش تمایل به ساخت و ساز و... حال مالی شهرداری تهران خوب نیست، این در حالیست كه تراكم فروشی و شهرفروشی نیز جایی در سیاست ها و اولویت های تیم مدیریت شهری فعلی ندارد و حالا با آمدن كرونا و مواجهه شهرداری تهران با كاهش شدید درآمدهایش می توان اظهار داشت كه وضعیت درآمدی پایتخت در شكننده ترین حالت ممكن قرار دارد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، وضعیت نامناسب اقتصادی شهرداری تهران در حالی است که به نظر می آید، جذب مشارکت بخش خصوصی بتواند کمک زیادی به بهبود اوضاع فعلی، پیشرفت پروژه های نیمه تمام و حتی تعریف پروژه های جدید کند، سرمایه گذاری که یک سازمان در شهرداری تهران دارد و با این که سالهاست در زمینه شناسایی و جذب سرمایه گذار فعال است اما بتازگی سندجامعی بعنوان نقشه راه برای این سازمان تدوین و تصویب گردید تا به قول مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران جان تازه ای در کالبد این سازمان دمیده شود.

شکرالله بنار در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی با هدف ایجاد بستر متوازن برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و توسعه زیرساخت های شهری بوجود آمده است، اظهار داشت: این سازمان می بایست با مد نظر قرار دادن منافع بخش خصوصی و شهرداری تهران، مشارکت این دو را در انجام پروژه های مختلف بالا ببرد.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه تأمین منابع مالی پایدار و اجتناب از شهرفروشی، راهبرد سرمایه گذاری مشارکتی است که با همین رویکرد سند جامعی در شورای شهر تصویب شده که جریان سرمایه گذاری در تهران را تسهیل کند، اضافه کرد: سند فعلی ۷۰ الی ۸۰ درصد مقاصد سرمایه گذاری تهران را پوشش می دهد و باعث می شود تا ما سود متعارفی برای سرمایه گذاری در اجرای قراردادها داشته باشیم و ضمن احترام به حقوق شرکا، زیرساخت هایمان را توسعه دهیم.

وی افزود: سند جامع سرمایه گذاری در تهران، این امکان را بوجود می آورد که با تفویض اختیارات بیشتر، زمینه مشارکت برای همه سازمانها، شرکت ها و مناطق شهرداری را داشته باشیم. ما اهتمام کرده ایم با مشارکت عمومی – خصوصی، موانع سرمایه گذاری را برطرف نماییم.
بنار در تشریح راه های جلب مشارکت مناطق و سازمان های شهرداری تهران در جذب سرمایه گذار خصوصی اظهار داشت: با چند اقدام مساعد توانستیم نظر مثبت مناطق را جلب نماییم که یکی از آنها این بود که ما منافع و عایدی از سرمایه گذاری بخش خصوصی را به همان منطقه برگردانیم؛ همین دلیل سبب شد که شهرداران مناطق، رغبت بیشتری برای جذب سرمایه گذار داشته باشند؛ همینطور پیش از این اختیارات مالی شهرداری مناطق، ۸.۵ میلیارد تومان در بخش سرمایه گذاری بود و ما با ارتقاء این عدد به ۵۰ میلیارد تومان، تلاش کردیم میزان مشارکت مناطق را در جذب سرمایه گذاران افزایش دهیم.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه طی این مدت تلاش کردیم وضعیت پروژه های سرمایه گذاری شهرداری را تعیین تکلیف نماییم، اظهار داشت: در بعضی پرونده ها بضاعت مالی شرکا، از ابتدا به درستی سنجیده نشده بود و بعضی از شرکا نیز در این زمان با مشکلات مالی روبرو شده بودند و حتی ورشکست شده بودند، اما با پیگیری های انجام شده توانستیم ۹۸ درصد پروژه های مسئله دارمان را تعیین تکلیف نماییم و به توافق برسیم بگونه ای که این سازمان در ۱۰ سال قبل تنها ۱۲۰۰ میلیارد تومان عایدی داشته است و در مقابل پارسال با ثبت ۱۲۰۰ میلیارد تومان عایدی توانستیم، به اندازه همه ۱۰ سال قبل عایدی داشته باشیم.
وی ادامه داد: برای سالجاری نیز مدیریت شهری، تکالیفمان را افزایش داده است بگونه ای که می بایست ۴۰۰۰ میلیارد تومان را برای خط ۱۰ مترو، تأمین مالی نماییم و در همین راستا برخی پروژه هایمان را به مترو معرفی کرده و در حال انتقال آن هستیم و امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی انجام شده بتوانیم ۷۵۰۰ میلیارد تومان عایدی برای شهرداری داشته باشیم.

بنار با تاکید بر اینکه رویکرد ما در سازمان سرمایه گذاری، فروش دارایی ها نیست و باید زمینه سرمایه گذاری را فراهم نماییم، اظهار داشت: سال گذشته۶۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید داشتیم و سال جاری نیز باید بر مبنای تکالیف تعیین شده ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید جذب نماییم. اما متاسفانه در این میان با مشکلاتی مواجهیم که یکی از آنها یکسان نبودن میزان مشارکت مناطق در تولید ثروت است، بگونه ای که برخی مناطق با وجود آنکه پتانسیل و ظرفیت زیادی دارند هیچ سرمایه گذاری جذب نکرده اند و برای ما نیز جای سوال است که چرا منطقه ای در گذشته ۲۵ درصد منابع مالی شهرداری را تأمین می کرده و حالا هیچ نقشی ندارد. اما باید بگویم که مناطق ۲ و ۲۱ بیشترین میزان جذب مشارکت در سرمایه گذاری را داشته اند؛ ولی در مابقی مناطق باید اعلام نماییم که با یأس و ناامیدی هیچ اتفاقی رخ نداده است؛ پس در نامه ای به حناچی این مورد را گزارش دادیم و تاکید کردیم که روا نیست اینگونه به حوزه سرمایه گذاری که تنها راه دسترسی به ثروت پایدار در تهران است، توجه گردد.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران با اشاره به اینکه سازمان سرمایه گذاری تنها ۳۰ کارشناس دارد که بیشتر از ۴۰۰ پروژه را کنترل می کنند، اظهار داشت: ما سازمانی ۳۰ نفره هستیم که باید سال جاری ۷۵۰۰ میلیارد تومان درآمد برای شهرداری داشته باشیم اما می بینیم که یک منطقه در تهران با داشتن هزاران نفر نیرو، اما یک ریال هم سرمایه گذاری نداشته است.

وی در مورد برنامه های سالجاری این سازمان اظهار داشت: به مدد پیگیری های انجام شده فراخوان خرید ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس با همکاری دولت صادر گردیده است چونکه در اواخر سال گذشته، دولت بخشنامه ای صادر کرد که بر مبنای آن با تأمین اتوبوس و واگن، با تهاتر نفت و میعانات گازی موافقت کرد؛ پس تلاش کردیم در این زمان با تأمین کنندگان خارجی وسائل حمل و نقل عمومی، به تفاهم و جمع بندی برسیم. این درحالی است که به صورت غیرنقد نیز در تلاشیم اتوبوس برای شهر تهران خریداری نماییم.

بنار افزود: برای خرید ۲۰۰۰ واگن نیز آماده هستیم و باید در این حوزه رایزنی با تأمین کنندگان قطعات صورت گیرد.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران، ساماندهی حمل بار در تهران را یکی دیگر از برنامه های این سازمان امسال معرفی نمود و اظهار داشت: به دنبال آنیم که در زمان غیرترافیک، حمل بار سوپرمارکت ها، فروشگاه و غیره به روش هوشمند صورت گیرد و ۵ الی ۶ شرکت در این حوزه اعلام آمادگی کرده اند و امیدواریم تا آخر مرداد ماه این مهم صورت گیرد.

او همینطور با تاکید بر اینکه رویکرد ما در این سازمان، مشارکت با دانشگاه ها است تا بتوانیم نرم افزارهای دقیقی برای بهبود اوضاع تهران طراحی نماییم، اظهار داشت: متأسفانه پروژه های نیمه تمام شهرداری در تهران زیاد است که همین مسئله سبب شده پرونده های زیادی در اداره کل حقوقی شهرداری، ماده ۳۸ و دادگاه ها و محاکم داشته باشیم؛ پس در تلاشیم بخش زیادی از این پرونده ها را تعیین تکلیف نماییم ولی واقعیت این است که پروژه های به گِل مانده، همچون پروژه باران، ساحل، مژده، قائم و... زیاد است که باید برای آنها فکری شود.

بنار در تشریح یکی از این پروژه های نیمه تمام چند ساله اظهار داشت: ما پروژه عجیب و غریبی در مولوی داریم بگونه ای که در محدوده مولوی، یک پاساژ پارچه فروشی نیمه کاره است که ۳۰ سال است به صورت نیمه کاره باقی مانده و با این که شهرداری ۳۰۰ مغازه در این پاساژ دارد، اما از آن بهره برداری نمی کند؛ از طرفی شریک تجاری ما نیز از مغازه هایش سال ها است استفاده می کند؛ این درحالی است که ارزش این پروژه رها شده، ۲۰۰۰ میلیارد تومان است اما این پول آنجا رها شده و از آن استفاده نمی نماییم.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران با اشاره به اینکه طی این مدت، موانعی نیز در داخل شهرداری داشته ایم که یکی از آنها، وارد نشدن حوزه شهرسازی به مسئله سرمایه گذاری در تهران است، افزود: عمده پروژه هایی که هم اکنون در آنها با چالش مواجهیم و وعده آنها نیز محقق نشده، دارای مشکلات در حوزه شهرسازی هستند که اگر معاونت شهرسازی نیز در فرآیند جذب سرمایه گذار با ما همکاری داشته باشد می توانیم این فرایند را در تهران سرعت ببخشیم.

وی با تاکید بر اینکه ابزار مناسب برای وادار کردن همه دستگاه ها به مسئله جذب سرمایه گذار را نداریم، اضافه کرد: ما قرارداد سرمایه گذاری امضاء کردیم اما یک سال بر روی میز شهردار منطقه، بی جهت مانده است و نمی توانیم اقدامی انجام دهیم چونکه ابزار لازم را نداریم و این درحالی است که شاهد مداخلات ناصواب هستیم؛ بعنوان مثال گاها بدون اطلاع ما، جاذبه های سرمایه گذاری فروخته شده و یا تصمیمات ستاندن شده در بعضی مناطق، سبب طولانی شدن فرایند سرمایه گذاری می شود.

بنار افزود: سرمایه گذاری شهرداری عموما در ۲ قسمت زمین و پروانه است و از آنجاییکه زمین زیادی نداریم، به سمت مشارکت در صدور پروانه پیش رفتیم؛ اما گویا شهرداری های مناطق مختلف تهران در این حوزه جدی نیستند. بعنوان مثال سال قبل به همه مناطق اعلام کردیم که بهتر است اداره امور فضاهای عمومی همچون جمع آوری زباله و غیره به روش مشارکت عمومی- خصوصی باشد تا پول نقد را صرف پروژه های دیگر نماییم اما در کمال تعجب دیدیم که مناطق شمالی، به علت آنکه پول نقد کافی داشتند، حتی این دستورالعمل را ورق نزدند و در مقابل، مناطق جنوبی، این پیشنهاد را عملیاتی کرده و بسیار موفق بودند.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران در تشریح پروژه های بر زمین مانده مشارکتی شهرداری تهران به پروژه "هزار و یک شهر" اشاره نمود و اظهار داشت: شریک ما در این پروژه اعلام نموده از آنجایی که" ایران مال" با چند هکتار فضای تجاری، دقیقا روبروی این پروژه فعالیت خویش را آغاز کرده، مساحت تجاری "هزار و یک شهر"، فاقد کارآیی برای او است؛ پس ما نیز بعد از برگزاری جلسات مختلف تصمیم گرفتیم بهانه به صرفه نبودن مساحت تجاری "هزار و یک شهر" را از مالک بگیریم و به او اعلام کردیم شهرداری تهران ۳۱ درصد سهم در این پروژه دارد و سهم خودش را از قسمت تجاری برمی دارد تا بهانه از شریک سلب شود. حالا نیز امیدواریم این پروژه باردیگر اجرایی شود.

وی در مورد سرانجام پارک آبی آزادگان اظهار داشت: بررسی های اولیه نشان داده اگر روزی ۲۰۰۰ نفر از پارک آبی استفاده کنند، سرمایه شریک ما در این پارک آبی، ۲۰ ساله برمی گردد که این روش بهره برداری به صلاح شهرداری نبود؛ بنابراین در نظر داشتیم مجموعه ای شبیه باشگاه انقلاب را در اراضی پارک آبی ایجاد نماییم و ۲ الی ۳ سرمایه گذار نیز در این حوزه شناسایی شدند؛ اما به علت شیوع ویروس کرونا، سرمایه گذار، اعلام نمود که با عنایت به تاثیرات کرونا، ۲ تا ۳ سال امکان بهره برداری مناسب مردم از این پروژه نیست و حالا باردیگر باید به دنبال جذب سرمایه گذار جدید باشیم.

بنار درباره سرانجام پروژه شهرآفتاب نیز با اشاره به اینکه فراخوان ساخت ۳ سال جدید نمایشگاهی، مرکز جدید همایش ها، مسجد و مرکز تجاری شماره ۲ صادر گردیده است اما سرمایه گذاران رغبت کمی دارند تا در حاشیه تهران سرمایه گذاری کنند، اظهار نمود: آنها رغبت کمی برای سرمایه گذاری در شهرآفتاب در حاشیه تهران دارند چونکه شاید یک روز مسؤلان رضایت دهند تا برگزاری نمایشگاه ها به شهرآفتاب منتقل شود؛ پس این مورد برای سرمایه گذاران به صرفه نیست؛ اما از آن سو ما با تشکیل کمیته رفع مشکلات پروژه های مشارکتی، اهتمام داریم با حضور مدیران ارشد شهرداری در این کمیته، با یک تصمیم جمعی، مشکلات پروژه هایی همچون شهرآفتاب را حل و فصل نماییم.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران با اشاره به اینکه تهران، فرصت های سرمایه گذاری بسیاری دارد ولی در ادوار گذشته شیوه برخورد شهرداری با سرمایه گذاران، «حسین قلی خانی» بوده و تصور می کردند با دستور، کارها پیش می رود، اظهار داشت: ما وارث پروژه هایی هستیم که سال ها است بر زمین مانده؛ بعنوان مثال در شهر تهران پروژه داریم که مسؤلان مربوطه، دستور دادند یک مرکز تجاری بدون پارکینگ ساخته شود و حالا این مرکز نمی تواند آخر کار بگیرد و واحدهای تجاری اش را بفروشد؛ پس حل مشکل پروژه های اینچنینی نیازمند چندین سال زمان است؛ هرچند که ما اهتمام کرده ایم در تعامل با شرکاء با آنها به توافق برسیم ولی بهرحال هم اکنون ۳۰ پرونده در محاکم قضائی، ۲۰ پرونده در کمیسیون ماده ۳۸ و تعدادی پرونده نیز در دست بررسی می باشد.

ایشان در ادامه اضافه کرد: ما با شرکایی که توانایی لازم را ندارند رودربایستی نداریم و خیلی از قرارداد پروژه هایمان را به علت ناتوانی شریک فسخ کردیم.

بنار درمورد پرداخت بدهی شهرداری به بانک شهر نیز اظهار داشت: سال قبل هزار میلیارد تومان از بدهی هایمان را تسویه کرده و سال جاری نیز باید ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیارد تومان، ملک به آنها معرفی نماییم که امکان دارد تا آخر سال یکهزار میلیارد تومان دیگر از بدهی هایمان را با بانک شهر تسویه نماییم.
مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران در انتها درمورد حضور پروژه های سرمایه گذاری در بورس، با اشاره به اینکه اصل اساسی ورود شرکت ها به بورس، سودده بودن آنهاست، اظهار داشت: مقرر شده ۳ شرکت شهروند، همشهری و شهرآفتاب وارد بورس شوند؛ اما باید بگویم که فروشگاه های شهروند، عموما اجاره ای است و این فروشگاه از خودش چیزی ندارد؛ پس به نظر می آید باید فرآیند ورود این شرکت ها به بازار سرمایه اصلاح گردد تا بتوانند در بازه بلندمدت تری آماده ورود به بورس شوند.

منبع:

1399/04/21
21:35:51
5.0 / 5
1806
تگهای خبر: سرمایه , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد