شرایط بازنشستگی بانوانی كه شغل خودرا از دست داده اند، برقرار شد

شرایط بازنشستگی بانوانی كه شغل خودرا از دست داده اند، برقرار شد

بكسیها: زنان بیمه پردازی كه با شیوع ویروس كرونا یا بواسطه مشكلات بنگاه های اقتصادی، شغل خودرا از دست داده اند می توانند با ادامه بیمه پردازی در چارچوب طرح ˮبیمه زنان خانه دارˮ بازنشسته شوند.


به گزارش بکسیها به نقل از مهر، حسین امیری گنجه، سرپرست اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ که در حاشیه جلسه جلسه اداری این اداره کل سخن می گفت، با ذکر مطلب بالا اضافه کرد: طی سال قبل در سطح ایران بیش از ۵۰ هزار نفر از دختران بالای ۱۸ سال و زنان خانه دار و بانوانی که شغل خودرا از دست داده بودند، تحت حمایت های کوتاه مدت و بلندمدت بیمه زنان خانه دار قرار گرفته اند. امیری گنجه در مورد مشمولان بیمه زنان خانه دار اظهار داشت: همه زنان خانه داری که کمتر از ۵۰ سال سن دارند می توانند نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد قرارداد بیمه اقدام نمایند. چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از ۵۰ سال باشد، پذیرش درخواست وی منوط به دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی خواهد بود. به این معنا که مثلاً اگر سن خانمی در زمان تقاضا ۵۲ سال و ۳ ماه باشد، در صورتی می تواند از بیمه زنان خانه دار استفاده نماید که ۲ سال و ۳ ماه سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی داشته باشد.
وی اشاره کرد: بانوان شاغلی که هم اکنون هیچ اشتغالی ندارند باید حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند و می توانند بدون شرط سنی از حمایت های بیمه زنان خانه دار استفاده کنند.
امیری گنجه درباره خدمات بیمه زنان خانه دار اظهار داشت: متقاضیان استفاده ازطرح بیمه زنان خانه دار سازمان تامین اجتماعی می توانند از خدماتی مانند بازنشستگی، ازکارافتادگی خدمات درمانی (قبل و پس از بازنشستگی) و هزینه کفن ودفن استفاده نمایند. البته استفاده از تمام یا قسمتی از این خدمات، به انتخاب نرخ و پرداخت حق بیمه توسط متقاضی بستگی دارد. سازمان تامین اجتماعی برای متقاضیان استفاده از بیمه زنان خانه دار، سه نوع نرخ بیمه حق بیمه و حمایت های مشخص در نظر گرفته است که عبارتند از:
نوع اول: نرخ ۱۴% (۱۲% سهم بیمه شده بعلاوه ۲% سهم دولت) بیمه شدگان بر طبق این نرخ از خدمات بازنشستگی و فوت پس از بازنشستگی (مستمری بازماندگان) بهره مند می شوند. نوع دوم: نرخ ۱۶% (۱۴% سهم بیمه شده بعلاوه ۲% سهم دولت) متقاضیان بر طبق این نرخ حق بیمه از خدمات بازنشستگی و فوت (قبل و پس از بازنشستگی) بهره مند می شوند. نوع سوم: نرخ ۲۰% (۱۸% سهم بیمه شده بعلاوه ۲% سهم دولت) متقاضیان این نوع بیمه از خدمات بازنشستگی فوت (قبل و پس از سن بازنشستگی) و ازکارافتادگی بهره مند خواهند بود. سرپرست اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ اضافه کرد: زنان خانه دار مانند بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد سازمان تامین اجتماعی می توانند با پرداخت حق سرانه درمان خود و افراد تحت تکفل، دفترچه درمانی سازمان تامین اجتماعی را دریافت نمایند و از کلیه امکانات مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد این سازمان استفاده نمایند. این بیمه شدگان هنگام دریافت خدمات درمانی ملزم به پرداخت سهم بیمه شده از هزینه درمان (فرانشیز) برای خدمات سرپایی و خدمات بستری می باشند.


منبع:

1399/04/22
23:02:58
5.0 / 5
1792
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد