مظاهریان در بازدید از پروژه های محلی منطقه 16 عنوان كرد:

مردم محوری شاخص اصلی برای سنجش پروژه های محله ای

مردم محوری شاخص اصلی برای سنجش پروژه های محله ای

به گزارش بكسیها، معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، «مردم محوری» را از فاكتورهای سنجش پروژه های محلی عنوان نمود و اظهار داشت: تفاوت پروژه های محلی با سایر پروژه های عمرانی در میزان بودجه و یا نوع فعالیت عمرانی آن نیست. بلكه بناداریم با شنیدن صدای شهروندان محله، جلب مشاركت و دریافت نظرات مردم، برای افزایش كیفیت زندگی در سطح محله در امتداد تحقق شعار «تهران شهری برای همه» گام برداریم.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، حامد مظاهریان در بازدید از پروژه های محلی منطقه 16 ضمن تقدیر از اقدامات این منطقه برای توجه به خواسته های مردم گفت: خوشبختانه حرکت های خوبی برای اجرای این پروژه ها در سطح منطقه شروع شده و باتوجه به قوام هویت محله ای در منطقه 16 باید اجرای پروژه های محلی به تقویت حس تعلق به محله منجر شود.
وی با اشاره به گفتمان سازی شهرداری تهران برای پرداختن به پروژه های محلی مورد نیاز مردم در کنار پروژه های کلان شهری، اشاره کرد: محله محوری بیش از یک دهه اخیر بعنوان رویکردهای مدیریت شهری مطرح شده اما هیچگاه به مکانیزم های عملیاتی مانند بودجه، برنامه، سیستم نظارت بر اقدامات با معیارهای قابل سنجش متصل نشده بود. اما حالا این گفتمان از مرحله آکادمیک و نظری خارج شده و باتوجه به نظر مساعد شهردار تهران و اتفاق نظر به وجود آمده در مدیریت شهری و همین طور تصویب بودجه مشخص، پروژه های محلی در یک مسیر مشخص قرار گرفته اند و طی دو سال واقعیت خواهند یافت.
معاون شهردار تهران با اعلان اینکه در سال 99 تحول قابل توجهی در محله های پایتخت رخ می دهد، افزود: همیشه ایده های نو و اقدامات جدید شهرداری تهران در کشور الگوساز بوده است. بدین سبب پیش بینی می کنم ظرف یکسال آینده، اجرای پروژه های محلی در خیلی از شهرها تسری خواهد یافت و پرداختن عملی به خواست و نیاز واقعی مردم را از طرف شهرداری ها شاهد خواهیم بود.
مظاهریان، سطوح سه گانه برنامه ریزی شهرداری تهران را برنامه ریزی برای شهر تهران، مناطق و محلات عنوان نمود و اضافه کرد: مفتخریم که شهرداری تهران برمبنای برنامه پیش می رود و با وجود تلاطمات و محدودیت های ناشی از وضعیت کنونی جامعه و کاهش درآمدهای شهری، با نگاه واقع گرایانه، انتظارات مدنظر را برآورده سازد.
وی، افزایش کیفیت زندگی شهروندان در محله ها، دریافت نظرات مردم درباره پروژه ها و جلب مشارکت شهروندان را همچون خصلت های عمومی پروژه های محلی برشمرد وگفت: در دستورالعمل شهردار تهران نیز با شفافیت قید شده که پروژه های نگهداشت و اقدامات روزمره شهری جزو پروژه های محلی نیست بلکه پروژه محلی باید کیفیت زندگی در محله را برای مردم آن محله ارتقاء بخشد.
بگفته مظاهریان، با اجرای پروژه های محلی قسمتی از خدماتی که در سطح محله وجود ندارد برای شهروندان فراهم می شود. همین طور ارتقای کیفیت فضاها، پاتوق ها و فضاهای ورزشی صورت می گیرد تا عدالت در توزیع خدمات در محلات شهر ارتقاء یابد.
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، مشارکت مردم را جزو لاینفک اجرای پروژه های محلی در شهر تهران دانست و اضافه کرد: باید نظر مردم برای نوع، سطح و اولویت بندی پروژه ها دریافت شود. به شکلی که باید تایید شهروندان در پروسه اجرای پروژه ها تعریف شود.
وی بر ضرورت کسب نظر مشورتی شورایاران در پروژه های محلی اصرار کرد و اظهار داشت: به باور مدیریت شهری، نظر مردم تعیین کننده است و زمانی که مقرر است پروژه ها برای آسایش مردم محله اجرا شود ملزم به دریافت نظرات آنان هستیم. شهرداری های مناطق باید پیش از ورود به فاز عملیاتی، گزینه های مختلف پیشنهادی را به مردم اعلام نموده و بوسیله شورایاری ها بعنوان نمایندگان مردم یا با ارتباط مستقیم با مردم مطرح کنند. بدین سبب باید پیش از اجرای پروژه ها نظرات شورایاران بعنوان بخش مهمی از پروژه را دریافت کرده باشیم.
مظاهریان، «مردم محوری» را یکی از معیارهای سنجش پروژه های محلی دانست و اضافه کرد: تفاوت این پروژه ها با سایر پروژه های عمرانی در میزان ریالی بودجه و یا نوع فعالیت عمرانی آن نیست. بلکه برقراری ارتباط مستقیم با شهروندان محله، دریافت نظرات و شنیدن صدای آنان و اجرای آن در امتداد پاسخ به نیاز مردم، فراهم سازی آسایش و آرامش آنان و کاهش معضلات محلی و درنهایت تحقق شعار «تهران شهری برای همه» است.
وی اشاره کرد: زمانی که مردم از طرف مدیریت شهری به همکاری و مشارکت دعوت می شوند؛ بدون شک با اشتیاق با تسهیلگران محلی همراهی خواهند کرد.
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران تصریح کرد: بنظر می رسد برای هماهنگی بیشتر صف و ستاد باید کارگاه های آموزشی نیز در موضوع توسعه محلی، پروژه های محلی متناسب با پروژه های محل اجرا شود.
مظاهریان، ایفای نقش میانجی و واسطه گری دفاتر توسعه محله ای برای ایجاد ارتباط مناسب بین مردم و مدیریت شهری را خواهان شد و اضافه کرد: دامنه افراد ذینفع در پروژه های محلی بسیار گسترده است و از نوجوانان، جوانان، زنان خانه دار، دانشجویان، کارگران و اصناف مختلف را در برمی گیرد. بدین سبب باید به تناسب پروژه ها ضمن دریافت نظرات این افراد، تمام تلاش ها برای عملیاتی ساختن پیشنهادها به کار گرفته شود.
پیمان پورنصر شهردار منطقه 16 نیز درباب عملکرد برخی از معاونت های منطقه که با هدف توجه و بهره گیری از پتانسیل درونی منطقه و ارتقای کیفی عملکرد کارکنان برنامه ریزی و اجرایی شده است؛ گزارشی ارائه داد و پروژه های منطقه شامل مجموعه ورزشی شهدای گمنام، راه اندازی و تکمیل موزه محلی نازی آباد، فاز دوم مجموعه شهربانو، راه اندازی ساختمان درمانگاه منطقه 16، مرمت و بازسازی کامل 15 زمین ورزشی روباز، تکمیل و راه اندازی اولین آکادمی تخصصی فوتبال و... را بطور کامل معرفی نمود.
وی اظهار نمود: این 30 پروژه در مقیاس محله که به بهره برداری می رسد از تدابیر شهردار تهران بوده و باتوجه به اعتبارات گذشته تعریف شده است، تمام این پروژه ها همانطور که مستنداتش موجود است ماحصل نظرات دفاتر توسعه محلی و اعضای شورایاری است و اولویت مدیریت شهری منطقه، یعنی جلب رضایت شهروندان از درب منزل، برنامه ریزی شده است.
وی به تشریح اهداف و خاصیت های پروژه های این منطقه که با محوریت توجه به ظرفیت های منطقه، توجه به سرمایه های انسانی و حضور تعداد زیادی از مفاخر و مشاهیر در منطقه، ارتقای کیفی محله، توجه به اهمیت فرهنگ، تسهیلگری و... پرداخت.
طبق گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، حامد مظاهریان معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در مراسم بهره برداری از پروژه های محله محور منطقه 16 با همراهی پیمان پورنصر شهردار منطقه 16 و برخی از مدیران شهری از پروژه های محلی این منطقه شامل موزه محلی نازی آباد، پاتوق ده متری دوم و مجموعه ورزشی شهدای گم نام جوادیه، پاتوق اطلس، پروژه های بازسازی پله های گودآذری، آکادمی فوتبال میثاق، بهسازی فلکه دوم خزانه و معابر ضربعلی زاده، ترمیم و بازسازی چمن های مصنوعی (زمین فلاحتی و بهمن) و راه اندازی ساختمان شهربانو بازدید به عمل آوردند.

منبع:

1399/04/31
14:02:14
5.0 / 5
2104
تگهای خبر: خدمات , رایانه , سرمایه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد