آخرین وضعیت واحدهای صنفی آلاینده در شهر تهران

آخرین وضعیت واحدهای صنفی آلاینده در شهر تهران

بكسیها: خروج واحدهای صنعتی و صنوف آلاینده از مناطق مسكونی موضوعی است كه در سه دهه اخیر بر آن تاكید شده از همین رو مدیر كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران معتقد می باشد اغلب صنایع مزاحم كه آلایندگی محیط زیستی داشتند از مناطق مسكونی شهر تهران خارج شده و تنها بخش محدودی عموما در مناطق مركزی و جنوبی شهر باقی مانده اند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، شینا انصاری اظهار داشت: اغلب مواردی که درباره واحدهای آلاینده از طرف محیط زیست اعلام می شود مربوط به اصناف بوده و در مقیاس صنعت نیستند که بعضی از این اصناف و مشاغل فعالیتشان همراه با آلایندگی محیط زیستی و مزاحمت برای واحدهای همجوار بوده است. از همین رو از سه دهه قبل بحث انتقال و ساماندهی این واحدها مطرح و به سبب آن مقرر شد تا واحدهای مزاحم که در داخل محدوده های مسکونی و سکونت گاهی شهر تهران هستند در یک برنامه زمان بندی شده به شهرک های صنعتی مصوب اطراف تهران منتقل شوند.
انصاری درباره تاریخچه طرح انتقال صنایع آلاینده تهران اظهار داشت: در سال ۱۳۶۹ طی تصویب نامه دولت وقت درباره انتقال صنایع آلوده کننده و مزاحم درون شهری تهران به سازمان های ذیربط ماموریت داده شد تا بر طبق طرح های تفصیلی و اجرایی، نسبت به انتقال واحدها و صنایع آلاینده و مزاحم داخل محدوده شهر تهران به خارج از محدوده های قانونی، اقدامات لازم را انجام دهند.

بگفته وی، در آن زمان ۳۱ نوع فعالیت غیرمجاز صنعتی در داخل محدوده های شهری مورد تأیید و تصویب قرار گرفت و در نهایت ۱۶ قطعه اراضی برای انتقال و استقرار صنایع مزاحم و آلوده کننده در پیرامون شهر تهران برگزیده شد.
انصاری اضافه کرد: برمبنای قانون سازمان حفاظت محیط زیست کشور مرجعی است که می تواند برای واحدهای صنفی و صنعتی که آلایندگی محیط زیستی دارند، اخطاریه صادر کرده و حتی اگر آن واحد استانداردهای لازم را رعایت نکرد، مبادرت به پلمب و تعطیلی آن کند؛ اما این میان شهرداری هم قوانینی در این راستا دارد و برمبنای بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها که مربوط به مشاغل وصنوف مزاحم است، می تواند برای واحدهای صنفی که در مناطق مسکونی قرار دارند و برای واحدهای مجاور مزاحمت ایجاد می کنند، رأی صادر کرده و آنها را ملزم به رعایت تمهیدات رفع آلایندگی و مزاحمت کند.

انصاری بیان کرد: بر این اساس مشاغل دارای مجوز قانونی در صورت ایجاد آلودگی می بایست بر حسب نوع آلودگی با اتخاذ تمهیداتی مانند تصفیه فاضلاب و یا فیلتراسیون هوا و یا مدیریت پسماند نسبت به رفع آلودگی واحد خود اقدام نمایند و اگر هم ماهیتا آلاینده باشند و نتوانند باتوجه به استانداردهای بافت مسکونی حدود مجاز محیط زیست را رعایت نمایند باید در مهلت قانونی که برای آن واحد تعیین می شود برای خروج از شهر اقدام نمایند. با این وجود عمده واحدهای کوچک آلاینده مانند سنگ بری ها و یا ریخته گری ها طی دو دهه گذشته از داخل محدوده تهران خارج شدند و الان تنها فروشگاهشان در شهر باقی مانده البته در بعضی مناطق مانند مناطق ۱۵، ۱۷ و ۱۹ شهرداری تهران اقداماتی برای ساماندهی برخی فعالیت ها مانند اوراقچی ها و یا ضایعات فروشی ها انجام داده است.
طبق گزارش سایت شهر، با وجود تمام تمهیدات انجام شده، آنطور که فاطمه برنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران اعلام نموده است در تیرماه امسال، ۹۳ اخطاریه محیط زیستی به واحدهای آلاینده به سبب رعایت نکردن الزامات محیط زیستی ابلاغ و همین طور بخش آلاینده یک واحد به سبب بی توجهی به اخطارهای زیست محیطی پلمب شد و از طرف دیگر ۳۷ مورد شکایت دراین زمینه مورد بررسی قرار گرفته و ۶ پرونده حقوقی هم در این راستا تشکیل شده است.
منبع:

1399/05/12
14:41:17
5.0 / 5
1818
تگهای خبر: فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد