ضرورت حفظ میراث مشروطه در تهران

ضرورت حفظ میراث مشروطه در تهران

رئیس و اعضای كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر به مناسبت روز مشروطه، به مكان رویدادهای این اتفاق تاریخی رفتند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، محمدجواد حق شناس در آئین بزرگداشت نهضت مشروطه و شهدای این نهضت ملی به میدان بهارستان رفت و ضمن ادای احترام به جایگاه نمادین شهدا اظهار داشت: مشروطه نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ضد استبدادی ایران در سده های اخیر است که از آن بعنوان نقطه آغازین تحول خواهی اجتماعی و سیاسی در بین توده مردم و نخبگان جامعه می توان یاد کرد.
وی با اشاره به شهدای مشروطه و نقش آنها در پیروزی این نهضت، پاسداشت مشاهیر و رخدادهای تاریخی را سرمایه ای دانست که به کمک آن نسل های بعدی را می توان با گذشته تاریخی شهر و کشور پیوند و افزود: امروز رنج ها و زحماتی که مشروطه طلبان برای آخر استبداد متحمل شدند به بار نشست و یکی از پرشورترین و در عین حال عقلانی ترین قیام های تاریخ دو سده اخیر در ایران برای حاکمیت قانون و حاکمیت اراده مردم و نقش دادن به حضور مردم در تصمیم سازی ها با حمایت مرجعیت، عالمان دینی، روشنفکران، بازاری ها، مجاهدان و تلاش گرانی از بیشتر شهرهای ایران شامل، تهران، رشت تبریز، اصفهان و شیراز به نتیجه رسید و مظفرالدین شاه قاجار که نماد استبداد خاندان قاجار بود، پذیرفت که بر این همه مجاهدت مردم و علما و مجاهدان و روشنفکران گردن فرو نهد.
وی افزود: امروز در میدان بهارستان که در آن روزگار شاهد جنگ بین استبدادطلبان و مشروطه طلبان بود، به یاد عزیزانی که خون دادند و از خود گذشتند تا آینده بهتری داشته باشیم، دور هم جمع شده ایم. جلوی مجلس شورای اسلامی که مهمترین نهاد متولد شده بعد از مشروطه است، گرد هم آمدیم تا به نمایندگان مردم بگوییم که اگر امروز شما آنجا نشسته اید نتیجه بیشتر از یک قرن مجاهدت و پیگیری مردم ایران است. مردمی که هیچ گاه از مقابله با استبداد دست نکشیدند.

در ادامه علی محمد سعادتی، شهردار منطقه ۱۲ تهران ضمن خیرمقدم به حاضرین، با اشاره به این نکته که منطقه ۱۲ بعنوان قلب تاریخی شهر تهران، رویدادهای تاریخی بسیاری را به خود دیده، هویت مکانی و رویدادی این منطقه را حائز اهمیت دانست و نگهداشت این میراث ملی و تاریخی را مهم ترین دستور کار مدیریت شهری در این منطقه برشمرد.
در ادامه برخی از اعضای شورای شهر به حرم حضرت عبدالعظیم (ع) رفته و با حضور بر مزار سردار ملی به مقام ایشان ادای احترام کردند که حق شناس هم در ادامه مراسم با ذکر دلاوری های سردار ملی، یادکرد او را، تجلیل از روحیه آزادی و آزادیخواهی ایرانی برشمرد و با اشاره به نقشی که ستارخان در پیروزی انقلاب مشروطیت داشت، استبداد تاریخی نظام سلطنت در ایران را میراث شومی دانست که بخصوص بعد از جریان به توپ بستن مجلس شورای ملی و قتل و عام مجاهدین و روزنامه نگاران آزادی خواه، میرفت که به خفقانی تاریخی منجر شود.

این عضو شورای شهر مجاهدت سردارانی چون ستارخان و باقرخان را بسیار مهم و حیاتی تلقی نمود که اهتمام محمدعلی شاه و سرکردگان بیگانه را در استقرار نهادی همه جانبه نگر، بی نتیجه ساخت و استبداد کبیر آنها را به استبداد صغیر بدل کرد و در جریان مشروطه مجاهدتها و از جان گذشتگی های جمع بزرگی از فرهیختگان و بزرگان و مردم کوچه و بازار این سرزمین به نتیجه رسید و یکی از بزرگترین انقلابات و حرکات اجتماعی آسیا را رقم زد. در سال ۱۲۸۵، مظفرالدین شاه قاجار که ۱۰ سال از سلطنتش میگذشت، مجبور شد که این تلاش ها را به رسمیت بشناسد و فرمان مشروطه را امضا کند و از آن تاریخ، این روز در تاریخ سیاسی ایران به عنوان روز مشروطه پاس داشته می شود.

بنا براعلام روابط عمومی شورای شهر، از مهمانان این مراسم می توان به محمد توسلی (نخستین شهردار تهران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی)، آیت الله شاهچراغی (امام جمعه و نماینده ولی فقیه در شهر ری)، محمد ترکمان (پژوهشگر و تاریخ نگار)، پهلوان محمد محمودی و بعضی از اعضاء خانواده مرحوم فیروزآبادی اشاره نمود و در این مراسم سخنرانان با اشاره به جایگاه پرارزش آیت الله فیروز آبادی و نقش وی در تقویت فرهنگی و اجتماعی جامعه ایرانی، از او بعنوان سرمایه ای اجتماعی یاد کردند که باوجود گذشت بیشتر از نیم قرن از وفاتش همچنان عامل خیر و نشاط اجتماعی است.

آئین بزرگداشت آیت الله فیروزآبادی با سخنرانی حسن خلیل آبادی، محمدجواد حق شناس، محمد ترکمان، فرهاد افشار و گروه دیگری از پژوهش گران تاریخی ادامه یافت و در پایان با رونمایی از سردیس آیت الله فیروزآبادی اثر استاد رحیمی رونمایی گردید.
منبع:

1399/05/18
15:38:24
5.0 / 5
1395
تگهای خبر: سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد