شناسایی ۲۴۰ زباله گرد در اراك

شناسایی ۲۴۰ زباله گرد در اراك

بكسیها: مركزی سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراك با اشاره به ساماندهی زباله گردهای شهر، اظهار داشت: حدود 240 زباله گرد در اراك شناسایی شده است كه یكی از آنها 14 ساله است.


حمیدرضا قناتی ۲۷ مردادماه در نشست مطبوعاتی با اشاره به اینکه سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک یکی از پرکارترین سازمان های شهرداری است، تعداد پرسنل خدمات شهری این سازمان را ۵۱۸ نفر عنوان نمود که وظیفه نظافت عمومی شهر اراک به وسعت ۱۲ میلیون مترمربع را به انجام می رسانند.
وی بیان کرد: روزانه ۲۸۰ تن پسماند شهری توسط ۲۶ دستگاه خودروی مکانیزه بوسیله ۳۲۰۰ مخزن زباله موجود در شهر طی ۶ ساعت یعنی از ساعت ۲۳ تا پنج بامدادان جمع آوری می شود و سرانه تولید پسماند در اراک به ۴۸۵ گرم می رسد که ۲۰۰ گرم از میانگین سرانه تولید پسماند کشوری کمتر است.
قناتی با اعلان اینکه روزانه ۱۲ کیلومتر از رفیوژ و بلوارهای شهر اراک و چهار هزار المان شست وشو می شود که این عملیات ۱۰ روز طول می کشد، اظهار داشت: در سال قبل به سبب شیوع ویروس کرونا گندزدایی و کلرزنی شهر و اماکن عمومی به مجموعه کار سازمان افزوده شد.
وی با اشاره به جمع آوری پسماندهای خشک بوسیله اپلیکیشن و با مشارکت یک شرکت بخش خصوصی(پاکزی)، اضافه کرد: این شرکت همزمان با دهه فجر سال ۹۸ فعالیت خودرا از منطقه دو شهرداری اراک(کوی مسکن) با ۲۱۹۴ خانوار شروع کرد و در اوایل مردادماه بعد از تحقق تمام برنامه ها و اهداف مدنظر، شهرداری مسئولیت جمع آوری پسماندهای خشک کل شهر اراک را عهده دار شد بطوریکه شهروندان می توانند از ساعت هفت تا ۲۳ پسماند خودرا تحویل داده و کیف الکترونیکی خودرا شارژ کنند و پیش بینی می شود تا آخر سال جاری ۴۰ درصد مجموعه شهری اراک معادل ۴۲ هزار خانوار از ۱۱۰ هزار خانوار اراکی تحت پوشش این اپلیکیشن و شرکت قرار گیرند.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک درباب مدیریت سگ های بلاصاحب در شهر اظهار داشت: بر طبق قانون، جمع آوری حیوانات مزاحم با شهرداری ها و سازمان مدیریت پسماند است، به همین دلیل تا ۲۵ مردادماه ۵۴۲ قلاده سگ در شهر اراک جمع آوری شده است که این میزان نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: از سال ۱۳۹۳ بحث زنده گیری سگ ها در اراک شروع شد و تابحال ۱۲ هزار قلاده سگ جمع آوری شده است که این رقم برای شهر اراک رقمی قابل تامل است.
قناتی با اعلان اینکه عدم مدیریت جمع آوری سگ ها توسط شهرها و روستاهای اطراف معضلی برای شهر اراک شده است، اظهار داشت: تمامی شهرها باید پناهگاه داشته باشند تا عملیات زنده گیری و عقیم سازی سگ ها صورت گیرد، ۳۳۰۰ شهر در کشور وجود دارد که کمتر از یک درصد چنین پناهگاهی را در نظر گرفته اند و شهرداری ها به سبب هزینه بالای این مراکز طالب آنها نیستند ولی در اراک کار زنده گیری توسط چهار اکیپ زنده گیر انجام می شود.
وی با اشاره به فعالیت حامیان سگ ها و غذارسانی به آنها اظهار نمود: کوی شهر صنعتی با معضل جدی در این راستا مواجه می باشد به طوری هشت نفر حامی مبادرت به غذارسانی به سگ ها می کنند و این امر موجب بی نظمی در کار زنده گیری و نارضایتی شهروندان شده است، بنا بر این مقابل این افراد که مانع کار جمع آوری می شوند اعلام جرم شده است، البته ۱۳ حامی در شهر اراک شناسایی شده اند که هشت نفر آنها به مراجع قضایی معرفی شده اند و شهروندان نیز می توانند افرادی که مبادرت به غذارسانی می کنند را بوسیله سامانه ۳۰۰۰۵۷۱۰ و یا سامانه ۱۳۷ شهرداری معرفی کنند.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک درباب مقابله با جوندگان شهر اظهار نمود: با طعمه ریزی صورت گرفته میزان جوندگان شهر کاهش یافته است و از سال ۱۳۹۵ مبارزات تخصصی در این عرصه شروع شد. هم اکنون طعمه ریزی به شکل تخصصی انجام می گیرد، اما نکته مهم این است که پیشرفت در این عرصه وابسته به عملکرد مردم و عدم تخلیه زباله در فضای شهری است، در همین راستا شهروندان باید در ساعت مقرر زباله های خودرا در مخازن شهری تخلیه کنند.
وی با تاکید بر اینکه سموم مصرفی کاملا برای انسان بی خطر و وارداتی است و لطمه و آلودگی برای محیط زیست نخواهد داشت، اما در جوندگان موجب انعقاد خون و مرگ می شود، اظهار داشت: با بسترسازی رودخانه فصلی اراک بیش از ۸۰ درصد جمعیت جوندگان اراک کنترل خواهند شد.
قناتی با اشاره به راه اندازی ترانشه مهندسی دفن بهداشتی در سایت دفن اراک، اظهار نمود: این پروژه در سه فاز طراحی و گودبرداری، خرید و لاینرگذاری و جمع آوری و مدیریت شیرابه های پسماند دفن شده اجرایی شده که مورد تایید محیط زیست قرار گرفته است و بنظر می رسد این ترانشه به مدت سه سال مدیریت پسماندهای عفونی را پوشش خواهد داد.
وی اظهار نمود: سایت دفن اراک سال ۱۳۶۴ فعالیت خودرا آغاز نموده و در سال های اخیر موضوع دفن بهداشتی مدنظر قرار گرفته است که در این راستا ترانشه دفن پسماند شهری نیز آماده بهره برداری است، همین طور به سبب بارش های سال قبل مطالعات جهت ایجاد مسیر برای هدایت آب های سطحی در حال انجام می باشد و سایت قدیمی به وسعت ۱۶ هکتار به عمق ۸۰ سانتیمتر خاک پوشانی شده است.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک درباب مدیریت پسماندهای عفونی اشاره کرد: در شهر اراک ۴۰۰ پزشک، تولیدکننده پسماند عفونی هستند که موظفند نسبت به مدیریت پسماندهای خود اقدام نمایند، به همین دلیل یک شرکت دانش بنیان در امر مدیریت ورود کرده و پزشکان موظف به عقد قرارداد با این شرکت هستند که ظاهرا تابحال ۱۸۸ پزشک قرارداد خودرا منعقد کرده اند، همین طور اگر زباله عفونی درون مخازن زباله شهری یافت شود مستندسازی می شود و پزشک متخلف به مراجع قضایی معرفی می شود. پزشکان مسئول سلامت جامعه هستند و این رفتارها اساسا برخورد شدیدی به دنبال خواهد داشت.
وی درباب فعالیت و استقرار این شرکت دانش بنیان در اراک اظهار نمود: از شروع حضور این شرکت در اراک مقرر نبود که سوله ای برای استقرار شرکت از طرف شهرداری تحویل شود، اما باتوجه به نگاه حمایتی مدیریت شهری مقرر شد که فضایی در اختیار آنها قرار گیرد، اما به هر حال شهرداری اراک یک مجموعه نیمه دولتی است و برای واگذاری ها باید تابع قوانین و ضوابط باشد. روز گذشته پیش نویش اجاره این سوله به شرکت ارسال شد و از زمان تحویل سوله تا دو ماه شرکت مهلت دارد که تجهیزات بی خطرسازی خودرا در محل مستقر کند که بنظر می رسد تا اختتام مهرماه این شرکت با نصب تجهیزات، تمامی مراحل جمع آوری و امحای پسماند عفونی را به انجام خواهد رساند.
قناتی با اشاره به اینکه پاکبان ها در کنار کادر درمان در شرایط کرونایی در خط مقدم قرار دارند، اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا پسماندهای پزشکی کم شد، اما با حجم عظیمی از ماسک و دستکش روبرو شدیم که هر کدام می توانست ناقل بیماری باشد، با توجه به این با توجه به این که پاکبان ها تجهیزات خاص حفاظت فردی در اختیار نداشتند، اما خوشبختانه مدیریت خوبی در این عرصه انجام دادند و هیچ موردی از مبتلاشدن به کرونا مشاهده نشد. از شهروندان درخواست می شود که در زمان دور انداختن ماسک و دستکش آنها را به دو نیم برش بزنند تا احیانا توسط زباله گردها استخراج و گندزدایی نشود.
وی درباب پسماندهای بیماران کرونایی بستری در منزل اضافه کرد: بمنظور جمع آوری پسماندهای تولیدی این بیماران همکاری مناسبی با سازمان و مرکز بهداشت در حال انجام می باشد بطوریکه آدرس بیمار محرمانه به سازمان داده می شود و اکیپی جداگانه براری دریافت این پسماندها مراجعه می کنند.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک درباب وضعیت زباله گردهای شهر اظهار نمود: ۲۳۵ تا ۲۴۰ زباله گرد در اراک شناسایی شده اند که به سبب شرایط اقتصادی مبادرت به زباله گردی می کنند و در این بین تنها یک کودک ۱۴ ساله شناسایی شده است که فرزند طلاق است و تلاش داریم با حمایت مالی از این سیکل بیرون رود. مجموعه سازمان به دنبال ساماندهی این قشر است بطوریکه با همکاری شرکت پاکزی مبادرت به به بکارگیری این افراد می نماییم.
وی با اشاره به تولید کمپوست از پسماندهای شهری، اظهار داشت: این کار در دهه ۸۰ رونق گرفت، اما به سبب عدم استقبال بخش کشاورزی عملا شهرداری ها تجهیزات خودرا در تولید کمپوست تعطیل کردند، البته شهرداری اراک دنبال خدمات جدیدتری است بطوریکه تولید فرآورده های دامی از پسماندهای تر را مدنظر دارد که با اجرایی کردن این مسئله بیش از ۷۰ درصد پسماندهای تر شهری که ارزش غذایی دارند تبدیل به فرآورده های مورد نیاز دامداران خواهد شد.
قناتی درباب اقدامات آموزشی این سازمان بیان کرد: این سازمان مجری ایجاد آکادمی مدیریت پسماند است که به جهت هدفمندی آموزش ها فعال گردیده است، اساسنامه آکادمی تدوین شده و باتوجه به ظرفیت کارشناسی سازمان، آکادمی بر طبق آموزش مدرن و شهر یادگیرنده شکل گرفته است.
وی با اشاره به تهیه نقشه آموزشی جوندگان و سگ های بلاصاحب، اظهار داشت: سال قبل با مجوز استانداری تمامی ادارات آموزش های لازم در حوزه مدیریت پسماند و نحوه نگهداری و تفکیک را دریافت نمودند، طرح اتم(اورژانس تخصصی مدیریت پسماند) نیز که خدمات تخصصی، آموزشی و علمی به شهرهای دیگر است مدنظر قرار گرفته است، شیوه نامه طرح ساماندهی مشاغل پرزباله نگارش شده است و به زودی به وزارت کشور ارائه می شود.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک با اعلان اینکه پرداخت صورت وضعیت پیمانکاران و پرسنل سازمان به روز و مشکل بیمه آنها حل شده است، اظهار داشت: هزینه خدمات شهری اراک ماهانه ۴.۵ میلیارد معادل روزانه ۱۵۰ میلیون تومان است که صرف نظافت، جمع آوری، شست و شو، پاکسازی و... می شود و با کاهش تخلیه زباله ها در معابر شهری می توان قسمتی از این هزینه ها را کم کرد.
منبع:

1399/05/28
10:01:52
5.0 / 5
1669
تگهای خبر: اپل , اپلیكیشن , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد